این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

کتاب مادربزرگ‌ها

(The grandma book )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

4+

روش‌های مختلف مادربزرگ‌ها برای نشان دادن عشق‌شان

نویسنده: تاد پار تصویرگر: تاد پار

کتاب مادربزرگ‌ها

(The grandma book )
4+

روش‌های مختلف مادربزرگ‌ها برای نشان دادن عشق‌شان

نویسنده: تاد پار

تصویرگر: تاد پار

بررس متن: شیرین احمدیان

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نویسنده با ظرافت روابط مادربزرگ‌ها با نوهایشان را در این کتاب به تصویر کشیده است. رابطه‌های درون خانواده در جهان کودکی معنادار است و شناختن شیوه‌ی محبت مادربزرگ‌ها برای کودکان جالب است.
محتوای آموزشی
کودک با مطالعه این کتاب می‌تواند تفات‌های افراد را درک کند. همچنین معنی رفتارهای محبت‌آمیز را متوجه شود. این مهارت‌ها جزئی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود.
الگوی شخصیتی
در هر کدام از موقعیت‎ها ما مادربزرگی را می‌بینیم که مهربان است و از طریق نصیحت کردن، غذا دادن، بازی کردن و کارهای دیگر عشق و مسئولیت‌پذیری خود را نسبت به نوه‌هایش نشان می‌دهد. حضور مادربزرگ مهربان در زندگی کودک نشانه‌ای از یک خانواده گرم است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب درباره‌ی مادربزرگ‌ها است. مادربزرگ‌ها راه‌‎های مختلفی برای نشان دادن محبت‌شان به نوه‌ها بلدند؛ آنها یا نوه‎هایشان را نصیحت می‌کنند، برایشان لباس می‌بافند یا با آنها بازی می‎‌کنند. نویسنده توجه کودک را به این نکته جلب می‌کند که همه‌ی مادربزرگ‌ها مثل هم به نوه‌هایشان محبت نمی‌کنند و هر مادر بزرگی با دیگری فرق دارد و هر کدام شیوه خود را دارند. این تفاوت‌ها تنها در نوع دوست داشتن و ابراز محب نیست بلکه مادربزرگ‌ها از نظر شکل ظاهری و طرز لباش پوشیدن نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. شاید بعضی کارهایی که مادربزرگ‌هایمان می‌کنند را دوست نداشته باشیم ولی باید حواسمان باشد که آنها برای نشان دادن محبت و علاقه‌شان این کارها را می‌کنند. درون‌مایه این کتاب درک تفاوت‌ها و پذیرش محبت است. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید تمام تلاشش این است که کودکان یاد بگیرند و خودشان را باور کنند. او در همه کتاب‌هایش پیامی دلگرم‌کننده و نیرو‌بخش را برای کودکان به ارمغان می‌آورد. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است. پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها کودک را هنگام خواندن این کتاب همراهی کنند و درباره‌ی مادربزرگ‌های کودک و نکات منحصر به فرد آن‌ها گفتگو کنند.

چکیده داستان

در صفحه اول کتاب مطالبی درباره ی این مجموعه و نویسنده می‌خوانیم. پس از آن در هر صفحه به یکی از کارهایی که مادربزرگ‌ها برای نشان دادن محبت‌شان به شما انجام می‌دهند اشاره می‌شود. مثلا بعضی مادربزرگ‌ها به شما خیلی کتاب می‎دهند یا بعضی مادربزرگ‎ها دوست دارند برای شما چیزی ببافند. در نهایت نویسنده از کودکان می‌خواهد که هر روز به مادربزرگ‌هایشان بگویند که آنها را دوست دارند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند. رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند. اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش قلبی روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- پس از خواندن این کتاب پیش مادربزرگ‎ها بروید یا در مورد مادر بزرگ‎ها برای کودک خاطره‎هایی تعریف کنید. - مادر بزرگ تو از چه راه‎هایی به تو محبت می‎کند؟

مشخصات کتاب
نویسنده تاد پار
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 36
نام مترجم شقایق خوش‌نشین
شماره جلد 99
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر تاد پار
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم