مثلث

(Triangle)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش مثلث برای ترساندن مربع، فرار کردن مثلث و تجربه‌ی ترس او از تاریکی

سال: 2007
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی مثلث و مربع و شناخت آن‌ها از یکدیگر آغاز داستان است. مثلث که می‌داند دوستش از چه چیزی می‌ترسد، یواشکی نزدیک خانه‌اش می‌شود و او را غافلگیر می‌کند. داستان در دنیایی خیالی، در سرزمین مثلث‌ها و مربع‌ها می‌گذرد. شگفتی و تخیل از ویژگی‌های اصلی جهان کتاب است. هر کدام از شخصیت‌های داستان از چیزی می‌ترسد. اما این ترس به موضوعی برای بازی و سرگرمی در میان آن‌ها تبدیل می‌شود. تعقیب مثلث از سرزمین خودش و عبور از فضاهای مختلف علاوه بر آن‌که ماجراجویی به همراه دارد، یادآور بازی‌هایی است که بچه‌ها با همسالان خود انجام می‌دهند.
  مثلث و مربع شخصیت‌های اصلی داستان هستند. خارج شدن مثلث از خانه برای دیدار با دوستش با ابراز خود همراه است. مثلث در جایی پنهان می‌شود و با تقلید صدای مار توجه دوستش را به خود جلب می‌کند. و این شروع بازی آن‌هاست. شخصیت‌های کتاب با آگاهی از نقاط ضعف و ترس یکدیگر آن را بهانه‌ای برای بازی قرار می‌دهند. پرورش تفکر خلاق در مخاطب نیز شاخصه‌ی دیگر این سنجه است. دنیای مثلث‌ها و مربع‌ها، جایی است که شخصیت‌های داستان از آن‌جا می‌آیند. اما آن‌ها با گذر از فضاهای متفاوت به سرزمین یکدیگر قدم می‌گذارند و همزمان با پذیرش تفاوت‌های یکدیگر، با هم دوست باقی می‌مانند.
  پرورش خلاقیت از ویژگی‌های اصلی داستان است. نویسنده نگاهی متفاوت به موضوع ترس داشته و با پرورش موضوع در دنیایی خیالی از تاثیر منفی آن کاسته است. پذیرش ترس‌های سایرین و داشتن نگاهی طنز به آن‌ها نیز از پیام‌های داستان است. به این‌ترتیب داستان به طور غیر مستقیم تفکر خلاق را به مخاطب خود آموزش می‌دهد. پذیرش سایرین و آگاهی از نقاط قوت و ضعف دیگران نیز ار سایر آموش‌های غیرمستقیم این داستان خواهد بود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی روزی است که مثلث برای ترساندن مربع به خانه‌ی او نزدیک می‌شود و با تقلید صدای مار، مربع را به وحشت می‌اندازد. مربع، مثلث را تا جلوی خانه‌اش تعقیب می‌کند، اما نمی‌تواند از در کوچک خانه‌ وارد شود. مربع جلوی در می‌ایستد و خانه‌ی مثلث تاریک می‌شود. مثلث که از تاریکی می‌ترسد از مربع خواهش می‌کند از جلوی در کنار برود. داستان در دنیایی خیالی می‌گذرد و مخاطب با شخصیت‌هایی ساده، ملموس و خیالی آشنا می‌شود. دوستی مثلث و مربع و ترس آن‌ها از چیزهای کوچک درونمایه‌ی اصلی داستان است. دویدن شخصیت‌ها از سرزمینی به سرزمین دیگر تداعی کننده‌ی بازی و ماجراجویی‌های کودکانه است. شخصیت‌های اصلی داستان با آگاهی از نقاط ضعف یکدیگر و پذیرش تفاوت‌ها، همچنان با هم دوست هستند و ترس آن‌ها نیز در جریان داستان شکلی طنز به خود می‌گیرد. متن کتاب با جملاتی کوتاه و روان نوشته شده و با پرسش از خواننده نیز به پایان می‌رسد. سوال پایانی کتاب، مخاطب را به چالش کشیده و ذهن او را پیرامون رفتار مربع درگیر خود خواهد کرد. تصاویر نیز نقش مهمی در کتاب دارند. فضاسازی ساده و هماهنگ با فضای داستان از مهم‌ترین ویژگی‌های تصاویر است.

  چکیده داستان

  مثلث از خانه‌اش بیرون می‌آید تا یواشکی سر به سر مربع بگذارد. او با تقلید صدای مار، مربع را می‌ترساند و پا به فرار می‌گذارد. مربع او را تا خانه‌اش دنبال می‌کند اما نمی‌تواند از در کوچک خانه‌ی مثلث داخل شود. ایستادن مربع جلوی در باعث می‌شود داخل خانه حسابی تاریک شود و مثلث که از تاریکی می‌ترسد، با ناراحتی از مربع می‌خواهد از جلوی در کنار رود. حالا مربع خوشحال است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  « مثلث» کتابی تصویری است. متن و تصاویر ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند. تصاویر با فراتر رفتن از متن موجب گسترش روایت و ارتباط بیشتر مخاطب با اثر شده‌اند. تصویرگر فضایی ساده به دور از جزئیات برای تصاویر در نظر گرفته است که ارتباط نزدیکی با فضای کلی داستان دارد. در شخصیت‌سازی‌ها نیز شاهد همین نوع برخورد هستیم. چشم‌های بزرگ مثلث و مربع راهی برای ارتباط بهتر مخاطب با شخصیت‌ها و دریافت کنش آن‌هاست. اجرای با مهارت تکنیک باعث خلق سطوح متنوعی از رنگ خاکستری شده است که علاوه بر حفظ کنتراست، موفق به ساخت فضایی متفاوت در راستای سبک شخصی تصویرگر شده‌اند. عبور شخصیت‌های اصلی داستان از سرزمین مثلث‌ها و مربع‌ها مخاطب را با فضاهای جدید روبرو می‌کند. تصویرگر با تغییر در ترکیب‌بندی و استفاده از سطوح متنوع رنگی فریم‌های متنوع و پویا خلق کرده است. تصویر روی جلد نیز با نمایی بزرگ از شخصیت اصلی که به مخاطب خیره شده، در راستای ایده‌ کلی داستان بوده و آشنایی با مثلث از روی جلد آغاز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما از چه چیزهایی می‌ترسید؟
  آیا شما هم دوستی دارید که مثل مثلث یواشکی شما را ترسانده باشد؟
  به نظر شما مربع برای نشان دادن ناراحتی‌اش به مثلث چه راه دیگری می‌توانست پیدا کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مک بارنت
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم ساناز اعتمادی
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر جان کلسن
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم