فارابی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی پسری کنجکاو و ماجراجو در شناخت فارابی، تجربیات او در زندگی و کشفیاتش به همراه آشنایی با فلسفه

سال: 1401
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگینامه‌ی فارابی از زبان پسری نوجوان به اسم نامی بازگو می‌شود. نامی از مطالعه‌ی کتاب‌ها احساس خستگی، ناامیدی و عصبانیت می‌کند. او تصمیم می‌گیرد خود به کشف و ماجراجویی در دنیای مشاهیر گذشته‌ی ایران بپردازد. او با مطالعه‌ی کتاب‌ها به روش خود هیجان و خوشحالی را تجربه کرده و از کشفیات و تجربیات زندگی فارابی، شگفتی و ماجراجویی را لمس می‌کند. خواندن کتاب‌های متعدد و کسب اطلاعات به نامی احساس توانایی داده و قدرت خیال‌پردازی را در او تقویت می‌کند. فارابی در طول زندگی با مطالعه‌ی کتب مختلف پیروزی و شکست‌های متعددی را تجربه کرده است و در این مسیر به رشد و تکامل رسیده است.
  در داستان نامی با استفاده از مهارت حل مسئله راهی برای علاقه‌مندی به کتاب‌خوانی پیدا می‌کند. در بخش‌هایی از کتاب، فارابی نیز برای حل مشکلات از مهارت‌های حل مسئله، تصمیم‌گیری و ارتباط مؤثر بهره می‌گیرد تا بتواند از دانش خود به بهترین شکل استفاده کند.
  در برخی از قسمت‌های کتاب راوی با لحنی نامناسب نسبت به عدم علاقه‌اش به کتاب و درس خواندن صحبت می‌کند.
  کتاب بیوگرافی کاملی از فارابی به کودکان می‌دهد و کودکان اطلاعاتی مانند محل زندگی، تجربیات، کشفیات، کتاب‌ها، دوستان و استعدادهایش به دست می‌آورند. همچنین اطلاعات وسیعی در حوزه‌ی فلسفه، منطق و تاریخ سرزمین‌های گذشته در اختیار خواننده قرار می‌گیرد که زبان ساده و درعین‌حال طنز کتاب فهم مطالب را ساده کرده است. کودکان با مهارت‌های حل مسئله، تأکید روی تلاش، تصمیم‌گیری، اخلاق و مهارت‌های زندگی آشنا می‌شوند.
  متن کتاب اطلاعات تاریخی و فرهنگی زیادی را از زمان و محل زندگی فارابی در اختیار خواننده قرار می‌دهد و همچنین تصاویر نوع پوشش‌ها را تا حدودی برای خواننده آشکار می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری به اسم نامی است که تلاش می‌کند به روش خودش اطلاعاتی از مشاهیر گذشته‌ی ایران جمع‌آوری کند. داستان به معرفی فارابی به زبان و تصاویری طنز می‌پردازد. درک حجم زیاد اطلاعات موجود در کتاب با کمک طنز آسان‌تر شده است. در کتاب بیوگرافی کاملی از فارابی، تجربیات، کشفیات، کتاب‌ها و توانایی‌های وجود دارد. همچنین بخش زیادی از کتاب شامل معرفی فلسفه و اطلاعاتی درباره‌ی منطق، علوم مختلف و تاریخ است. کودکان با مطالعه‌ی داستان علاوه بر شناخت شخصیتی بزرگ با مهارت‌هایی مانند حل مسئله، تصمیم‌گیری آشنا می‌شوند. علاوه‌بر آن اهمیت تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف و همین‌طور برقراری ارتباط موثر با دیگران و استفاده از تجربیات و دانش آنان در کتاب پررنگ شده است. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 10 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  نامی دانش‌آموزی است که خواندن کتاب‌ها را دوست ندارد. به او اطلاعات بیشمار اما خسته‌کننده‌ای از مشاهیر گذشته‌ی ایران در مدرسه داده‌اند، اما او تصمیم می‌گیرد تا خود به سراغ کتاب‌ها برود و از نگاه خودش مشاهیر را بشناسد. نامی در این جلد به سراغ فارابی می‌رود و اطلاعات مفیدی درباره‌ی؛ کودکی، محل زندگی، خانواده، افراد تأثیرگذار در زندگی فارابی و شهرهای محل زندگی او به دست می‌آورد. نامی در ادامه از دست آورد‌های بزرگ فارابی، سفرها، کتاب‌ها و استعدادهایش صحبت می‌کند و با زبانی طنز، اطلاعات مفیدی را از این دانشمند بزرگ در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب شامل مجموعه‌ای از کاریکاتورهای سیاه‌وسفیدند که متناسب با متن کتاب چیدمان شده‌اند. تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و فضای طنز کتاب را به‌خوبی به مخاطب منتقل می‌کنند. هر تصویر داستان کوتاهی را روایت می‌کند. شخصیت‌ها ساده و قابل‌فهم‌اند و احساسات مختلفی را بروز می‌دهند. انتخاب ترکیب تصاویر مدرن با فضای سنتی خلاقانه است. تنها بخش رنگی کتاب، جلد آن است که با فونتی متفاوت طراحی‌شده است. کیفیت چاپ، صفحه‌آرایی، گرافیک و نوع کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام جمله از جملات فارابی در مورد فلسفه برای شما جالب بود؟ چرا؟
  به نظر شما چرا لقب معلم ثانی را به فارابی داده‌اند؟
  به کدام‌یک از شهرهای معرفی‌شده سفرکرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده حمید عبداللهیان
  ناشر انتشارات میچکا
  تعداد صفحات ۱۶۰
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر حمید خلوتی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم