من مادر مادربزرگم بودم

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای بیماری مادربزرگ، تلاش نوه‌اش برای پرستاری از او، خشم و عصبانیت مادر و پدر از رفتارهای دختر و مواجه‌ی او با مرگ مادربزرگ

سال: 1396
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوشین به دلیل شباهت مشکلاتش با مادربزرگ با او هم‌ذات‌پنداری کرده و رابطه‌ی دوستانه‌ای می‌سازد. او از اینکه می‌تواند مادربزرگ را خوشحال کند احساس توانایی می‌کند. مادربزرگ از اینکه نوه‌اش تقصیرها را به گردن می‌گیرد و به‌جای او تنبیه می‌شود ناراحت و غمگین است. در قسمتی از داستان، نوشین از اینکه مادربزرگ به‌اشتباه او را مادر خود می‌داند می‌ترسد، اما با همدلی می‌پذیرد که مادربزرگ او را مامان صدا بزند. پدر و مادر از رفتارها و تصمیمات اشتباه نوشین خسته می‌شوند و درصحنه‌های زیادی از داستان عصبانی و خشمگین هستند. مادربزرگ از حمایت‌ها و همدلی‌های نوشین خوشحال و راضی است. نوشین نسبت به موضوع مرگ آگاه است، اما به دلیل وابستگی به مادربزرگ ترس از جدایی دارد.
  نوشین نسبت به موضوع نگهداری از مادربزرگ و غم و اندوه او احساس مسئولیت می‌کند و تصمیم می‌گیرد خودش برای حل مسئله اقدام کند. او با همدلی و حمایت از مادربزرگ و با تلاش مستمر به او توجه می‌کند و نیازهای او را می‌شنود. نوشین در موقعیت‌های مختلفی برای پاسخ سؤالات عجیب مادربزرگ که به آلزایمر مبتلاست از مهارت تفکر خلاق استفاده می‌کند.
  دختر کوچولو از کندن زخم‌های روی پای مادربزرگ لذت می‌برد. نوشین با علم به اینکه گوش دادن به حرف‌های بقیه فضولی است به حرف‌های دیگران گوش می‌دهد. مادر از جیش کردن دخترش عصبانی می‌شود و به او لقب دختر بد می‌دهد. مادر از اینکه دخترک به لباس‌شویی دست‌زده است عصبانی می‌شود و او را تهدید به کتک زدن می‌کند و به او چشم‌غره می‌رود. زمانی که مادر، مادربزرگ را به حمام می‌برد به دلیل خشونت مادر صدای گریه‌ی مادربزرگ از حمام می‌آید. مادر نوشین به او می‌گوید که کله‌اش از گچ است و چیزی در آن فرو نمی‌رود.
  داستان موضوع مسئولیت‌پذیری، صبر، تلاش، تفکر خلاق و همدلی را به کودکان می‌آموزد. همچنین همراه با داستان نوشین، کودکان با بیماری آلزایمر و موضوع مرگ عزیزان آشنا می‌شوند.
  مادر، نوشین را که در مطب گریه می‌کند به‌زور به‌جایی که می‌خواهد می‌کشد. نوشین از اینکه ممکن است مادربزرگ بمیرد ناراحت است و از دکتر راهکاری برای این موضوع می‌خواهد.دپدر و مادر نوشین در زمان‌هایی که کسی در خانه نیست دست و پای مادربزرگ را با طناب به تخت خواب می‌بندند. نوشین در قسمتی از داستان به دلیل رفتارهای مادرش تصور می‌کند که مادر دیگر دوستش ندارد. مادر نوشین در حمام محکم دست‌های او را می‌گیرد تا فرار نکند و چندین بار سر نوشین به شیر حمام برخورد می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب من مادر مادربزرگم بودم، درباره‌ی دختر کوچکی به نام نوشین است که علاقه‌ی زیادی به مادربزرگ خود دارد. مادربزرگ به بیماری آلزایمر مبتلاست و در خانه‌ی آن‌ها زندگی می‌کند. پدر و مادر توانایی مالی برای سپردن مادربزرگ به پرستار را ندارند و نوشین تصمیم می‌گیرد که خود به‌تنهایی از مادربزرگ پرستاری کند. رفتارهای نوشین دلسوزانه، اما اشتباه است و مادر با خشم و عصبانیت زیادی با نوشین و مادربزرگ برخورد می‌کند و دائماً به آن‌ها تذکر می‌دهد و یا نوشین را تنبیه می‌کند. نوشین به رفتارهای خود و توجه به مادربزرگ ادامه می‌دهد و در هر شرایطی دست از حمایت کردن مادربزرگ برنمی‌دارد. مادربزرگ روزبه‌روز بدتر می‌شود تا اینکه او را به بیمارستان می‌برند و چند روز بعد او فوت می‌کند. نوشین از نبود مادربزرگ در خانه بسیار ناراحت و غمگین می‌شود.
  در داستان صحنه‌های ترس و خشونت زیادی از جانب والدین نسبت به نوشین و مادربزرگ وجود دارد که که ممکن است برای کودکان کوچکتر آزاردهنده باشد. همچنین در طول داستان لحن مادر با دختر و مادربزرگ‌اش توهین‌آمیز است و ممکن است کودکان را دچار اضطراب، ناراحتی و ترس کند. کتاب برای کودکان کوچکتر از 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  مادربزرگ نوشین مبتلا به بیماری آلزایمر است و همراه با خانواده‌ی نوشین زندگی می‌کند. پدر و مادر توانایی مالی برای گرفتن پرستار ندارند و نوشین که علاقه‌ی زیادی به مادربزرگ دارد تصمیم می‌گیرد در کنار مادربزرگ باشد و از او مراقبت کند. مادر نوشین از تصمیمات و رفتارهای دخترش عصبانی و خشمگین است و دائماً با تذکرهای جدی از او می‌خواهد به حرفش گوش دهد. نوشین، مادربزرگ را به‌تنهایی به دستشویی و حمام می‌برد و خوراکی‌هایی که برای بیماری او مناسب نیست را به او می‌دهد تا خوشحال باشد. پرستار کوچولو به حرف‌های مادربزرگ گوش می‌دهد و راه‌حل‌های مختلفی برای فراموشی او انتخاب می‌کند. حال مادربزرگ روز به روز بدتر می‌شود تا اینکه او را به بیمارستان منتقل می‌کنند و چند روز بعد مادربزرگ فوت می‌کند. نوشین که به مادربزرگ دل‌بسته شده بود غم و ناراحتی زیادی را از مرگ او تجربه می‌کند.

  کیفیت

  کتاب فاقد تصویرسازی است و تنها تصویر موجود روی جلد است. جلد کتاب شامل تصویری رنگی و کارتونی از مادربزرگ و نوه است.
  قطع کتاب کوچک و کیفیت صفحات و نوع کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما رفتار درست با افراد مبتلا به بیماری آلزایمر چیست؟
  آیا رفتارهای نوشین در جهت حمایت از مادربزرگ صحیح است؟
  پیشنهاد شما به نوشین برای مواجه با مرگ مادربزرگ چیست؟ با کسی که در تجربه‌ی مرگ یکی از عزیزانش است چگونه باید رفتار کنیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مژگان بابامرندی
  ناشر نشر پیدایش
  تعداد صفحات ۷۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  عرض کتاب ۱۲
  نوع جلد نرم