وسط این کتاب یک دیوار است

(The wall in the middle of the book)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای شوالیه و ساخت دیواری بلند برای مراقبت کردن از خودش، همراه با مفهوم مرز و تغییر تصورات اشتباهش نسبت به آن‌طرف دیوار

سال: 2018
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شوالیه از بودن در سرزمین خود احساس خوشحالی و امنیت می‌کند. او از سمت دیگر دیوار می‌ترسد و باور دارد که در آن‌طرف دیوار موجودات بسیار ترسناک و خطرناکی وجود دارند. شوالیه بودن در این سمت دیوار را یک پیروزی بزرگ می‌داند و با بزرگ‌تر کردن دیوار احساس توانایی می‌کند. او درنهایت بارد شدن از دیوار و دیدن امنیت آن‌طرف دیوار به کشف و ماجراجویی در طبیعت می‌پردازد و با کسب تجربه به درک جدیدی می‌رسد.
  شوالیه در ابتدای داستان احساس برتری نسبت به ساکنین آن‌طرف دیوار دارد، اما با تجربه کردن زندگی در آن‌طرف دیوار، مرز را در ذهنش تغییر می‌دهد. او با تغییر نگرش خود و انعطاف‌پذیری، ارتباط مؤثری را با ساکنین آن‌طرف دیوار برقرار می‌کند و دوستی‌های جدیدی را شکل می‌دهد. ایجی در پایان متوجه می‌شود که تصورات و عقایدش اشتباه بوده است و با خود‌آگاهی به پذیرش ساکنین آن‌طرف دیوار می‌رسد. و درنهایت ایجی باور خود را نسبت به خطرناک بودن غول‌ها تغییر می‌دهد.
  یکی از مفاهیم کتاب تفرقه‌اندازی و موضوعات سیاسی در حین مرز کشی کشور‌ها است که این موارد درعین‌حال که در کتاب پنهان هستند اما توسط کودکان درک نخواهد شد.
  کودکان با مطالعه‌ی داستان با مفهوم مهم مرز و امنیت آشنا می‌شوند و درعین‌حال مهارت‌هایی مثل تجربه‌گرایی، مدیریت احساسات، تغییر نگرش و عقاید غلط، انعطاف‌پذیری و تصمیم‌گیری را می‌آموزند. همچنین می‌آموزند که هرلحظه برای وقوع خطرهای احتمالی آماده باشند. والدین می‌توانند با توجه به سن کودک خود درباره‌ی موضوعاتی مانند مهاجرت و پناهندگی نیز با آن‌ها صحبت کنند.
  شوالیه ترس از مرگ و تهدید شدن از سمت موجودات آن‌طرف دیوار دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب وسط این کتاب یک دیوار است، درباره‌ی تصورات شوالیه‌ای از آن‌طرف دیواری است که خود پدید آورده است. شوالیه سرزمین آن‌طرف دیوار را خطرناک و ترسناک می‌داند و از اینکه در سرزمین خودش در امنیت زندگی می‌کند، خوشحال است. او آن‌قدر سرگرم بلند کردن دیوار است که متوجه نمی‌شود در سمت خودش آب در حال بالا آمدن است. درنهایت با بالا آمدن آب، غولی که او همیشه از او به‌عنوان موجودی ترسناک یاد می‌کرد، شوالیه را نجات می‌دهد. نویسنده و تصویرگر در کتاب یک نفر هستند که با تصاویری هوشمندانه و ساده مخاطب خود را با موضوعاتی مانند مرز و جدایی آشنا می‌کند و درعین‌حال آن‌ها را با مفهوم نسبی بودن آشنا می‌کند.

  چکیده داستان

  شوالیه در یک سمت از دیوار ایستاده و در حال بلند کردن دیوار است و باور دارد این سمت از دیوار امن‌تر از سمت دیگر است. او فکر می‌کند طرف دیگر دیوار پر از حیوانات درنده و غولی وحشتناک است و از اینکه در این سمت دیوار ایستاده احساس خوشحالی می‌کند، اما باگذشت زمان آب دریا بالا و بالا‌تر می‌رود و شوالیه در سمتی که قرار دارد احساس خطر می‌کند و درنهایت غول آن‌طرف دیوار شوالیه را از خطر نجات می‌دهد و او متوجه تصورات نادرست خودش می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصویرگر با کمک تصاویر خلاقانه و درعین‌حال ساده، راهی بسیار جالب را برای انتقال مفهوم انتخاب کرده است. شخصیت‌ها جذاب، ساده، دوست‌داشتنی و باورپذیر طراحی‌ شده‌اند و برای مخاطب، مناسب و قابل‌فهم هستند. شخصیت‌ها باوجود کنش ساده‌ای که دارند، در جلب نظر مخاطب موفق عمل کرده‌اند و مفاهیم را به‌راحتی منتقل می‌کنند. نمادها و نشانه‌های موجود در تصاویر مفاهیمی مانند مرز و جدایی را به‌خوبی در ذهن کودک روشن می‌کنند و قرارگیری دیوار در نقطه‌ی عطف کتاب خلاقیت ویژه‌ی تصویر‌گر است. ابعاد شخصیت‌ها و تفاوت اندازه‌ی آن‌ها نسبت به هم در انتقال حس‌هایی مانند ترس مؤثر است. طنز موجود در تصاویر در بعضی از موقعیت‌ها مانند زمانی که شوالیه از خطرناک بودن غول صحبت می‌کند، اما در صفحه مقابل غول حتی به یک موش هم‌ آسیب نمی‌زند، جالب و سرگرم‌کننده است. فضا‌سازی در کتاب بسیار اندک است، اما پس‌زمینه‌ی سفید کمک زیادی به تمرکز بر موضوع اصلی می‌کند. پالت رنگی دارای رنگ‌های شاد است و بافت انتخاب‌شده در تکنیک یکدست و متناسب است. کتاب دارای چاپ و صحافی مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما شوالیه قبل از آنکه آب بالا بیاید چطور می‌توانست متوجه تصورات اشتباه خود شود؟
  به نظر شما چطور می‌توانیم از درست یا نادرست بودن نظر خود درباره‌ی اتفاقی مطمعن شویم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جان ایجی
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر جان ایجی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم