پادشاه و ابرباف

(The cloud spinner)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

زیاده‌خواهی پادشاه برای داشتن لباس‌هایی از جنس ابر که پسرک می‌بافد

سال: 2015
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایده‌ی بافتن پارچه از ابرهای آسمان موضوعی خیال‌انگیز ا‌ست که تخیل مخاطب را درگیر می‌کند. پسرک ابرباف در تنهایی و البته با یاد و خاطره‌ی مادرش پارچه می‌بافد. او همیشه امیدوار است و حتی در انتهای داستان هم امیدش را برای بهتر کردن شرایط از دست نمی‌دهد. او در کارش تجربه‌ی زیادی کسب کرده و از مسیر این تجربه به شناخت رسیده‌ است. او می‌داند که بیش از اندازه نباید از ابرها استفاده کند و نباید با کارش به طبیعت آسیب بزند.
  شخصیت اصلی کتاب یعنی پسرک ابرباف، در کارش تلاش و پشتکار دارد. او در ابتدا و به سادگی مرعوب پادشاه نمی‌شود و از خواسته‌های نابجای او انتقاد می‌کند. وقتی مجبور به اطاعت از فرمان پادشاه می‌شود، از خود انعطاف نشان داده و تعادل روحی‌اش را در مواجهه با شرایط سخت و ناراحت‌کننده حفظ می‌کند. او همپنان به بهبود شرایط امیدوار است. دختر پادشاه با مسئولیت‌پذیری و جسارت و شجاعت زیاد به دنبال راه‌حل می‌گردد. او تصمیم می‌گیرد برای حل مشکل کم آبی، لباس‌های خودش و پادشاه و ملکه را نزد پسرک بازگرداند.
  پسرک ابر می‌بافد و این کار کردن مداوم او از مصادیق دنیای بزرگسالانه است.
  لحن و زبان پادشاه در رابطه با پسرک همراه با توهین و تهدید است.
  کم شدن ابرها و ارتباط مستقیمی که با کم‌آبی و خشکسالی دارد، می‌تواند برای مخاطب آموزنده باشد. واکنش انتقادی پسرک ابرباف به زیاده‌خواهی پادشاه، آرامش و انعطاف‌پذیری او و همین‌طور تلاش و مسئولیت‌پذیری شاهزاده خانم همگی می‌تواند برای مخاطب آموزش‌هایی در زمینه‌ی مهارت‌های زندگی داشته باشد.
  پادشاه با پسرک ابرباف رفتار نامناسب و تحقیرآمیزی دارد. او به نوعی پسر را استثمار کرده و با خشونت او را وادار به پذیرفتن خواسته‌های نامعقولش می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسرکی‌ست که می‌تواند با ابرها پارچه ببافد. پسرک که می‌داند استفاده‌ی زیاد از ابرها چه عواقبی دارد، با درخواست پادشاه به بافتن پارچه‌های زیاد مخالفت می‌کند، اما با اجبار او روبه‌رو می‌شود. زیاده‌خواهی پادشاه باعث کم شدن ابرها و خشکسالی می‌شود. دختر پادشاه مخفیانه لباس‌ها را نزد پسر برمی‌گرداند تا دوباره همه از باریدن باران شاد شوند. پسرک که ظاهرا در تنهایی و با یاد و خاطره‌ی مادرش کار می‌کند، به سادگی در مقابل خواسته‌های پادشاه تسلیم نمی‌شود و از او انتقاد می‌کند. او در شرایط اجبار هم آرامش و صبوری‌اش را حفظ می‌کند. دختر پادشاه که نقش کلیدی در حل مشکل خشکسالی دارد، با شجاعت و مسئولیت‌پذیری راه چاره‌ای پیدا می‌کند. رفتار پادشاه با پسرک همراه با توهین و تحقیر است. او پسرک را مجبور به کار بیشتر و بافتن لباس برای خود و خانواده‌اش می‌کند.

  چکیده داستان

  پسرک می‌تواند با چرخ نخ‌ریسی و ماشین پارچه‌بافی، از ابرها پارچه ببافد. او از مادرش یاد گرفته که فقط به‌قدر کفایت ببافد و بیش از اندازه از ابرها استفاده نکند. روزی پادشاه شالی را که پسرک از ابرها بافته است را می‌بیند و به او دستور می‌دهد برای او شالی ببافد، اما شال به تنهایی پادشاه را راضی نمی‌کند و به پسرک دستور می‌دهد که شنل و پیراهن هم برای او و ملکه و شاهزاده ببافد. با این کار او به‌تدریج ابرها کم و کمتر می‌شوند تا این‌که دیگر ابری در آسمان نیست که ببارد و روستاییان ناراضی و نگران می‌شوند تا اینکه یک شب شاهزاده خانم همه‌ی لباس‌ها را جمع می‌کند و نزد پسرک می‌برد تا ابرها را به آسمان برگرداند و دوباره باران ببارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر اغلب همگام با متن هستند، اما در برخی از فریم‌ها جزییاتی در تصویر وجود دارد که در متن به آن اشاره نشده و کودکان با تماشای تصاویر می‌توانند آن‌ها را کشف کنند؛ مانند چیدمان عناصری چون درخت و گوسفند روی تپه‌ها به شکلی که تپه‎ها چهره‌ای با چشم و دهان دارند؛ جان‌بخشی به عناصر طبیعت می‌تواند سبب برانگیحتن احساس همدلی کودک با محیط زیست و طبیعت شود. در طراحی شخصیت‌‌ بدن‌ها با فرم‌هایی شبیه به اشکال هندسی، با اغراق در تناسبات و اغلب بدون حالات چهره تصویر شده‌اند؛ به جز یک فریم که خشم پادشاه نشان داده شده است. با این حال شخصیت‌ها در تصاویر کنش و حرکت دارند و برای کودکان باورپذیر هستند. فضاسازی در تصاویر موفق بوده است و مخاطب به خوبی با فضای زندگی روستایی پسر آشنا می‌شود. تصویرگر برای انتقال پیام داستان که مساله‌ی کمبود آب است، از بافت استفاده کرده که در زمینه‌ی تمام فریم ها وجود دارد و حالتی از خاک ترک خورده در زمان بی‌آبی را نشان می‌دهد. تصویرها در کادرهایی متنوع و رنگ‌هایی شاد اجرا شده‌اند. جنس کاغذ و کیفیت چاپ خوب است، اما صحافی کتاب از کیفیت خوبی برخوردار نیست و امکان دارد صفحات کتاب از عطف جدا شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – اگر شما به‌جای پسرک بودید با شنیدن خواسته‌های پادشاه چه می‌کردید؟
  – به نظر شما در طبیعت لازم است مراقب چه چیزهایی باشیم که تمام نشوند؟
  – می‌توانید تصور کنید که لمس لباسی از جنس ابر چه احساسی دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مایکل کپچول
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم آزاده کامیار
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر آلیسون جی
  عرض کتاب ۲۲.۵
  نوع جلد نرم