کتاب پدر‌بزرگ‌ها

(The grandpa book )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

4+

راه‌های مختلف پدربزرگ‌ها برای نشان‌دادن دوست‌داشتن نوه‌ها

نویسنده: تاد پار تصویرگر: تاد پار

کتاب پدر‌بزرگ‌ها

(The grandpa book )
4+

راه‌های مختلف پدربزرگ‌ها برای نشان‌دادن دوست‌داشتن نوه‌ها

نویسنده: تاد پار

تصویرگر: تاد پار

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نویسنده با ظرافت روابط پدربزرگ‌ها با نوهایشان را در این کتاب به تصویر کشیده است. کودک با موقعیت‎های این کتاب ارتباط برقرار می‎کند و با آن همراه می‎شود، گویی دارد درباره‌ی رابطه‌ی خودش با پدر بزرگش می‎خواند. رابطه‌ی پدربزرگ و نوه از موارد جهان کودکی است.
محتوای آموزشی
کودک با مطالعه این کتاب می‌تواند تفات‌های افراد با یکدیگر را درک کند و رفتارهای محبت‌آمیز را تشخیص بدهد. این مهارت‌ها جزئی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود.
الگوی شخصیتی
در هر کدام از موقعیت‎ها پدربزرگی را می‌بینیم که مهربان است و از طریق قصه گفتن، بردن نوه‌ها‌یشان به مدرسه، بازی کردن و کارهای دیگر عشق و مسئولیت‌پذیری خود را نسبت به نوه‌هایش نشان می‌دهد. پدر بزرگ نشانه‌ای از خانواده گرم است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب درباره‌ی پدربزرگ‌ها است. پدربزرگ‎ها با هم متفاوت‌اند و راه‌‎های مختلفی برای نشان دادن محبت‌شان به نوه‌ها بلدند. آنها نوه‎هایشان را به پارک و مدرسه می‎برند و برایشان قصه می‌خوانند. درون‌مایه این کتاب درک تفاوت‌ها و شناخت و پذیرش محبت پدربزرگ‌ها است. نویسنده توجه کودک را به این نکته جلب می‌کند که همه پدربزرگ‌ها مثل هم به نوه‌هایشان محبت نمی‌کنند و هر پدر‌بزرگی با دیگری فرق دارد و هر‌کدام شیوه‌ی خود را دارند. این تفاوت‌ها تنها در نوع دوست داشتن و ابراز محب نیست بلکه پدربزرگ‌ها از نظر شکل ظاهری و طرز لباش پوشیدن نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. شاید ما بعضی کارهایی که پدربزرگ‌هایمان می‌کنند را دوست نداشته باشیم ولی باید حواس‌مان باشد که آن‌ها برای نشان دادن محبت و علاقه‌شان این کارها را می‌کنند. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید تمام تلاشش این است که کودکان یاد بگیرند و خودشان را باور کنند. او در همه کتاب‌هایش پیامی دلگرم‌کننده و نیرو‌بخش را برای کودکان به ارمغان می‌آورد. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است. پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها کودک را هنگام خواندن این کتاب همراهی کنند.

چکیده داستان

در صفحه اول کتاب مطالبی درباره‌ی این مجموعه و نویسنده می‌خوانیم. پس از آن در هر صفحه به یکی از کارهایی که پدربزرگ‌ها برای نشان دادن محبت‌شان به کودک انجام می‌دهند اشاره می‌شود. برای مثال بعضی پدربزرگ‌ها در قلک نوه‌هایشان پول می‌ریزند، یا برای آنها قصه می‌گویند. یا اینکه آنها را به مدرسه می‌برند. در نهایت نویسنده از کودکان می‌خواهد که هر روز به پدربزرگ‌هایشان بگویند که آنها را دوست دارند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند. رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند. اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش قلبی روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- پس از خواندن این کتاب پیش پدربزرگ‎ها بروید یا در مورد پدر بزرگ‎ها برای کودک خاطره‎هایی تعریف کنید. - پدر بزرگ تو از چه راه‎هایی به تو محبت می‎کند؟

مشخصات کتاب
نویسنده تاد پار
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 36
نام مترجم شقایق خوش‌نشین
سال انتشار 2006
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر تاد پار
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم