پسری که کلمه جمع می‌کرد

(The Word Collector)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای جروم و طبقه‌بندی کلماتِ دنیای پیرامونش، بیان احساسات با کلمات جدید و تلاش برای خوشحال کردن دیگران با رها کردن کلمات در باد

سال: 1400
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جروم کودکی‌ست که به بازی و جمع‌آوری کلمات علاقمند است. او با کنجکاوی به اطراف خود توجه می‌کند و با پشتکار و تلاش به علاقه‌ی درونی خودش می‌پردازد. در این مسیر شگفتی و احساس توانایی را تجربه کرده و به درک بهتری از افکار، احساسات و رویاهایش می‌رسد.‌
  جروم با پشتکار و آرامش به هدفش می‌پردازد و درعین‌حال در زمان تغییر موقعیت، به شکلی خلاقانه تصمیم‌های جدیدی می‌گیرد. رفتار او با دیگران همراه با مهر و همدلی‌ست و ارتباط موثری با اطرافیان برقرار می‌کند. در نهایت نیز از خود بخشندگی نشان داده و دیگران را خوشحال می‌کند.
  مخاطب در این کتاب به‌طورغیرمستقیم با مفهوم یادگیرنده بودن، تفکر خلاق و حل مسئله روبه‌رو می‌شود. جروم در مواجهه با شرایط جدید از خود انعطاف نشان داده و با خلاقیت کار جدیدی انجام می‌دهد. همچنین رفتار آرام، همدلانه و پرمهر جروم برای مخاطب بار آموزشی دارد. کودک با مفهوم طبقه‌بندی نیز در خلال داستان آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای‌ست که به نوشتن و جمع‌آوری کلمات علاقمند است. او این کلمات را به‌تدریج طبقه‌بندی می‌کند و کارهای جدید و خلاقانه‌ای با آن‌ها انجام می‌دهد و در نهایت با جمع شدن تعداد بسیار زیادی کلمه، آن‌ها را به باد می‌سپارد. جروم شخصیت اصلی کتاب پسری دوست‌داشتنی است که روابط موثری با دیگران برقرار می‌کند. او با پشتکار به علاقه‌ی درونی‌اش و کنجکاوی در محیط اطراف می‌پردازد. با تغییر شرایط تصمیمات خلاقانه‌ای می‌گیرد و درنهایت آن چه جمع‌آوری کرده‌است با دیگران شریک می‌شود.

  چکیده داستان

  جروم پسری ا‌ست که کلمه جمع می‌کند؛ او کلماتی که می‌شنود، می‌خواند یا می‌بیند را می‌نویسد و آن‌ها را طبقه‌بندی می‌کند. روزی موقع جابه‌جایی مجموعه‌اش، همه‌ی کلمات به هم‌ می‌ریزد. او اینبار با کلمات به‌هم‌ریخته ترانه و آهنگ می‌سازد. با بیشتر شدن کلماتش راحت‌تر افکار، احساسات و رویاهایش را بیان می‌کند. در نهایت روزی به بالای تپه می‌رود و همه‌ی کلماتش را با خوشحالی به باد می‌سپارد و بچه‌ها در پایین کلمه‌ها را جمع می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب به‌خوبی متن را همراهی و حال و هوای داستان را به مخاطب منتقل می‌کنند. طراحی شخصیت و فضاسازی در تمامی فریم‌ها یکپارچه‌اند و تصویرگر برای اجرای آن از حرکت سریع قلم و خطوط کناره استفاده کرده است. کنش و حرکت و همچنین حالات عاطفی در چهره‌ی شخصصیت‌های داستان به خوبی نشان داده شده است. تصویرگر در شخصیت‌پردازی جروم موفق عمل کرده است؛ او شخصیتی دوست‌داشتنی است و مخاطب مهربانی و همچنین همدلی او با دیگران را دریافت می‌کند. فضاسازی‌ها به گونه‌ای است که موقعیت یا زمان خاصی را به ذهن متبادر نمی‌کند که در هم‌ذات‌پنداری کودک با شخصیت‌ها و همچنین تبدیل آن به فضایی شخصی برای کودک موثر است. تصاویر کتاب به سبک کارتونی و با تکنیک دیجیتال اجرا شده‌اند. طراحی روی جلد نیز علاوه بر اینکه به‌خوبی اجرا شده، مخاطب را با شخصیت اصلی داستان و فضای آن آشنا می‌کند. در برخی فریم‌ها و برای تاکید، فونت نوشتار تغییر کرده است. چیدمان تصویر و متن خوب است.
  جنس کاغذ، کیفیت چاپ و همچنین صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا شما هم علاقمند به جمع‌کردن چیزی هستید؟
  – به نظر شما آشنایی با کلمه‌های بیشتر چه کمکی به ما می‌کند؟
  – آیا تابه‌حال وسایلتان را طبقه‌بندی کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیتر اچ. رینولدز
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم آزاده کامیار
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر پیتر اچ. رینولدز
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم