والک و رؤیای سفر

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

والک، ماجراجویی در دنیای بالای دریا‌ها و رویارویی با چالش‌های ناشی از تغییرات

سال: 1400
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  والک از بازی کردن با اشیاء گمشده در دریا حس لذت را تجربه می‌کند. باگذشت زمان او نسبت به دنیای بالای دریاها کنجکاو می‌شود، هم‌زمان از روزمرگی در زیرآب‌ها نا‌‌امید شده است و دنیای دیگری را در تخیل خود تصویرسازی می‌کند. والک بعد از آغاز سفر به دنیای انسان‌ها دوستی با ماهک را تجربه می‌کند و قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید او را به هیجان می‌آورد. اندکی بعد از حضور او در دنیای جدید، اندازه‌ی بزرگ والک نسبت به آدم‌ها باعث ترس برخی از آدم‌ها از او می‌شود و این احساس او را ناراحت می‌کند. والک با حضور در دنیای جدید شگفتی هارا کشف می‌کند، اما ادامه‌ی زندگی در دنیای جدید به او حس تنهایی می‌دهد.
  والک برای خواست خود که سفر به دنیای جدید در بالای دریا‌ها است تلاش زیادی می‌کند. او با شجاعت تصمیم می‌گیرد هدف خود را عملی کند و سفرش را آغاز می‌کند. او در دنیای جدید دوستی و ارتباط مؤثری را با ماهک شکل می‌دهد و همدلی ماهک با او دوست‌یابی را برای او پر‌اهمیت‌تر می‌کند. والک با خودآگاهی متوجه می‌شود در دنیای جدید چه نقاط ضعفی دارد، همچنین او با انعطاف‌پذیری نسبت به موقعیت‌های متفاوتی که تجربه می‌کند سعی در انطباق با محیط دارد. والک بعد از حضور در دنیای جدید و تجربه‌ی چالش‌ها، تصمیم می‌گیرد به زندگی قبلی خود بازگردد.
  کودکان با خواندن داستان با مهارت‌های دوست‌یابی، تصمیم‌گیری درست، استقلال، خیال‌پردازی، همدلی و شناخت احساسات آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی نهنگ کوچکی است که از زندگی در زیردریاها خسته شده است و خیال ماجراجویی و کشف دنیای جدید خارج از آب‌ها را دارد. او بعد از ورود به دنیای جدید با شگفتی‌های متعددی روبه‌رو می‌شود و درعین‌حال چالش‌هایی نیز سر راه او قرار می‌گیرد.
  نیاز به داشتن استقلال و از طرفی اضطرابی که تغییر به همراه دارد، در دنیای والک به‌خوبی نشان داده شده است که ممکن است برای کودکان نیز معنادار باشد. در داستان والک به دنبال کشف شگفتی‌ها و ماجراجویی است. مهارت‌هایی مانند دوست‌یابی، همدلی، تصمیم‌گیری درست و انعطاف‌پذیری نیز در کتاب پررنگ شده است. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان کوچکتر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  والک نهنگی است که در دریا به دنیا آمده است و زندگی می‌کند. او با کشف اشیاء گمشده در دنیا وارد ماجراجویی جدیدی می‌شود. او عاشق کشف کردن دنیای بالای آب‌هاست. او سفر خود را آغاز می‌کند و با هیجان ادامه می‌دهد تا اینکه در دنیای بالای آب‌ها چالش‌هایی را تجربه می‌کند، و درنهایت در انتخاب خود تجدیدنظر می‌کند تا بتواند زندگی راحت‌تری داشته باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب در کنار رنگ‌ها و شخصیت‌های دوست‌داشتنی و قابل‌درک جلوه‌ی زیبایی به کتاب بخشیده است. عناصر بصری با متن داستان هماهنگی مناسبی دارند و درعین‌حال اطلاعات بیشتری را در اختیار خواننده قرار می‌دهند. شخصیت‌ها به‌گونه‌ای کلیشه‌ای طراحی‌شده‌اند. تصاویر کارتونی در کنار رنگ‌های شاد و بافت مناسب، تصویرسازی‌ها را برای کودکان جذاب و گیراتر کرده است. استفاده از تنالیته‌های متفاوت از رنگ آبی در کنار رنگ‌هایی با تضاد بیشتر مانند قرمز، فضای اقیانوس را به‌خوبی تداعی می‌کند و درعین‌حال استفاده از رنگ سفید باعث ایجاد تعادل در رنگ‌ها شده است. فضاسازی کتاب متنوع و با جزئیات فراوان است و زندگی بالای دریا و همینطور زندگی شهری را به‌خوبی به تصویر کشیده است. فضای کتاب خیال‌پردازی را در کودکان زنده می‌کند. تصاویر درمجموع آرامش‌بخش و دل‌نشین هستند و همچنین با توجه به پایان باز کتاب به کودکان اجازه می‌دهد داستان را آن‌گونه که می‌خواهند در ذهن خود بسازند. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی مناسب‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما والک برای ادامه‌ی زندگی در زیردریاها چه راه‌هایی را برای ماجراجویی می‌تواند پیدا کند؟
  آیا نگه‌داشتن حیوانی وحشی و بزرگ به‌عنوان حیوان خانگی برای ماهک امکان‌پذیر بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سلیمه باباخان
  ناشر انتشارات فاطمی (کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر سلیمه باباخان
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم