کی گفته من بداخلاقم؟

(Grumpy monkey )

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روز بداخلاقی جیمی و پیشنهادهای دوستانش برای خوشحال کردن او

سال: 2018
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جیمی روز خود را باخشم، بد‌اخلاقی و ناراحتی آغاز کرده است. او از این‌که دوستانش حال او را نمی‌فهمند احساس ناراحتی می‌کند. دوستان جیمی با همدلی و تعامل با او سعی دارند راه‌هایی را برای بهتر شدن حال او پیشنهاد دهند. جیمی با لجبازی، بداخلاقی خود را قبول نمی‌کند. حیوانات دیگر از اینکه جیمی با بداخلاقی و خشم بر سر آن‌ها فریاد کشیده است ناراحت می‌شوند.
  جیمی در تمام‌روز بداخلاقی خود را نمی‌پذیرد و دائماً این موضوع را انکار می‌کند. در پایان روز او با یکی از دوستان خود و گفتگو درباره روز بدی که داشته است به پذیرش می‌رسد. جیمی بعد از صحبت کردن به خود‌آگاهی میرسد و نقاط ضعف خود را متوجه می‌شود و درمی‌یابد با دوستان خود به‌درستی رفتار نکرده است. نورمن، دوست جیمی با همدلی مؤثر با او و احترام قائل شدن برای ناراحتی جیمی می‌تواند در جیمی احساس بهتری را ایجاد کند. جیمی درنهایت با مدیریت احساسات و هیجانات می‌پذیرد که خشم و ناراحتی خود را کنترل کند و به دیگران آسیب نزند و بعد از پذیرش هر آنچه در طی روز بر او گذشته است به آرامش می‌رسد.
  در یک صحنه از داستان، دوستان جیمی راه‌های متفاوتی را به او پیشنهاد می‌دهند تا بتوانند جیمی را خوشحال کنند. جیمی با یک فریاد بلند و از سر خشم دوستان خود را می‌رنجاند و تا پایان داستان شاهد صحنه‌ای که جیمی از دوستان خود بابت رفتار اشتباهش عذرخواهی کرده باشد نیستیم.
  کودکان بامطالعه داستان بامهارت مدیریت خشم، پذیرش احساسات، همدلی، ایجاد روابط مؤثر، دوستی و خود‌آگاهی آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی جیمی است که روز خود را با احساساتی مانند خشم و ناراحتی آغاز کرده است و صحبت‌های دوستانش درباره‌ی بداخلاقی باعث می‌شود او ناراحتی بیشتری را تجربه کند زیرا جیمی هنوز بداخلاقی خود را نپذیرفته است. درنهایت صحبت‌های نورمن با جیمی باعث می‌شود متوجه شود که هرکسی ممکن است بداخلاقی را تجربه کند و جیمی احساس خود را می‌پذیرد. نویسنده کودکان را با موضوع مهم پذیرش احساس و کنترل خشم آشنا می‌کند و در کنار تصاویر بامزه و سرگرم‌کننده، آن‌ها را تشویق می‌کند درباره‌ی احساسات خود سخن بگویند و از آن خجالت نکشند. کودکان در ادامه بامطالعه‌ی داستان بامهارت دوستی، همدلی و ارتباط مؤثر آشنا می‌شوند.
  جیمی با خشمی زیاد بر سر دوستان خود فریاد می‌زند و آن‌ها را ناراحت می‌کند و تا پایان داستان از دوستان خود معذرت‌خواهی نمی‌کند. مطالعه‌ی داستان برای کودکان کوچکتر از 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  جیمی شامپانزه‌ای است که بدون هیچ دلیلی، روز خود را با بدخلقی آغاز کرده است، ولی خودش فکر می‌کند که اصلاً بداخلاق نیست. دوستانش حال او را درک نمی‌کنند، اما متوجه بداخلاقی‌های او هستند و راه‌های مختلفی را برای بهتر شدن حال او پیشنهاد می‌دهند. جیمی از هیچ‌کدام استقبال نمی‌کند و درنهایت در تنهایی خود احساسش را می‌پذیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر خنده‌دار و سرگرم‌کننده‌ی داستان در کنار متن، مخاطب را جذب می‌کنند. شخصیت‌های کارتونی در داستان قابل‌درک، دوست‌داشتنی و بامزه هستند. شخصیت اصلی در کنار سایر شخصیت‌ها به‌خوبی موضوع داستان یعنی خشم و ناراحتی را در چهره و حرکاتشان بروز می‌دهند. تنوع شخصیت‌ها در داستان بسیار زیاد است و طراحی و شخصیت‌پردازی آن‌ها بر طنز داستان می‌افزاید. دورگیری‌های مشکی تصاویر را برای گروه سنی مخاطب مناسب می‌کند. فضاسازی‌ها اندک هستند، اما در هر موقعیت حضور خود را حفظ کرده‌اند. اکثر تصاویر در پس‌زمینه‌ای سفید خودنمایی می‌کنند و در موقعیت‌های پرهیجان و برای نشان دادن خشم نیز از پس‌زمینه‌ی قرمز در تصاویر استفاده‌شده است. طراحی جلد ماهرانه انجام‌شده است و تناقض چهره‌ی شخصیت داستان و عنوان کتاب فضای طنزی را ایجاد کرده است که باعث جذب مخاطب می‌شود. کیفیت کاغذ، نوع چاپ و صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه راهی را برای کنترل خشم به جیمی پیشنهاد می‌دهید؟
  آیا جیمی با انجام دادن پیشنهاد‌های دوستانش حال بهتری را تجربه می‌کرد؟
  در زمان بداخلاقی چه رفتاری حال شمارا بهتر می‌کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوزان لانگ
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شبنم حیدری پور
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر مکس لانگ
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم