کرم اندازه‌گیر

(Inch by Inch)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کرم کوچولو، اندازه‌گیری، آشنایی با خصوصیات پرندگان، مقابله با زورگوها و حل مسئله برای رهانیدن خود از خطر

سال: 1960
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی ‌‌کرم کوچولو از امید و تفکر و پیروزی از مصادیق دنیای کودکی است. هر دو گروه کودک و بزرگ‌سال از خوش‌فکری کرم لبخندی به لب می‌آورند. کرم می‌تواند نماد کودکی باشد که در مواردی که مورد قلدری یا زورگویی بزرگسالان یا دیگر کودکان قرار می‌گیرد چطور خودش را برهاند و در صورت کارساز نبودن گفتگو خودش را از وضعیت پیچیده برهاند.
  کلیشه‌های مربوط به کوچک بودن و ناتوانی‌های جسمی و ذهنی در این داستان شکسته می‌شود. کرم کوچولو اندازه‌گیر خوش‌فکر و مفید است. بسیاری از مصادیق مهارت‌های زندگی درباره کرم اندازه‌گیر صدق می‌کند. او برای زندگی بهتر در طبیعت تلاش می‌کند، ابراز وجود و خودآگاهی در درباره توانمندی‌های خود دارد، در موقعیت‌های دشوار می‌اندیشد و سنجیده عمل می‌کند.
  کودک با پرندگان و خصوصیت‌های ظاهری آن‌ها آشنا می‌شود. دم سینه‌سرخ، گردن فلامینگو، پاهای درنا، کوچکی بدن مرغ مگس‌خوار، نوک توکا و ... همین‌طور می‌توان از این کتاب برای آموزش اندازه‌گیری به کودکان نیز استفاده کرد. مفهوم اندازه‌گیری در این کتاب از مفاهیم آموزشی کلیدی است.
  خطر خورده شدن کرم توسط پرندگان

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی کرم کوچولو و توانمندی است که برای حفاظت از خود و خورده نشدن توسط پرندگان مختلف از توانایی‌هایش استفاده می‌کند. کرم اندازه‌گیر از مهارت‌های خود برای تعامل با دشمنان طبیعی خود و زندگی در صلح با آنها استفاده می‌کند. کرم با آرامش به‌اندازه گیری هر آنچه پرندگان از او درخواست می‌کنند می‌پردازد. آنجایی که بلبل زورگویی می‌کند و از او می‌خواهد که آوازش را اندازه‌گیری کند، کرم به گفتگو با بلبل می‌پردازد و توضیح می‌دهد که او توانایی اندازه‌گیری صداها را ندارد، اما بلبل به خرجش نمی‌رود. بنابراین کرم اندازه‌گیر می‌اندیشد و برای رفع این تعارض با آرامش به حل مسئله می‌پردازد. شیوه‌ی حل مسئله کرم و آرامش و ذکاوتش لبخند به لبان هر خواننده‌ای می‌آورد. کودکان در هنگام خواندن این کتاب می‌توانند با موضوعات مختلفی ازجمله طبیعت پرندگان، و مفهوم اندازه‌گیری و مفاهیمی چون صبوری و هم دهان نشدن با افراد بی‌منطق آشنا می‌شوند.

  چکیده داستان

  کرم اندازه‌گیر به‌جای اینکه خوراک پرندگان شود، به سفارش آن‌ها به‌اندازه گیری اعضای بدن آن‌ها می‌پردازد. اما وقتی بلبل با قلدری از او می‌خواهد که آوازش را اندازه‌گیری کند باید به فکر چاره‌ای باشد و بهترین فکر به ذهنش می‌رسد که منجر به نجاتش می‌شود.

  کیفیت

  ممکن است در نگاه اول، به دلیل سپری شدن سال‌های زیادی از خلق این کتاب، این‌طور به نظر برسد که برای کودکان امروز چندان جذاب نیست. اما این سادگی و استفاده‌ی حداقلی از فرم‌های انتزاعی در قالب سطوح و بافت‌های مختلف، در کنار ترکیب‌بندی‌های منسجم، سبب تمرکز و برقراری ارتباط بهتر با مخاطب خردسال می‌شود.
  در تصاویر از کلاژهایی ساده و کاغذی برای نشان دادن فضا و شخصیت‌ها بر زمینه‌ای سفید استفاده‌شده است. فرم‌های مختلف، چشم مخاطب را در صفحه به گردش وا‌می‌دارد و توجه او را برای پیدا کردن کرم کوچک جلب می‌کند. کودک همچنین از طریق همین شخصیت‌پردازی‌های ساده و انتزاعی با ویژگی‌های ظاهری تعدادی از پرندگان نیز آشنا می‌شود.
  البته لازم به ذکر است که کنتراست و شفافیت رنگ‌ها در این کتاب به دلیل چاپ و جنس کاغذ، نسبت به نسخه اصلی آن، کیفیت پایین‌تری دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – می‌توان در خانواده درباره‌ی چرخه خوراک، خصوصیات ظاهری و زندگی پرندگان صحبت کرد و در خوانش های بعدی داستان روی تصاویر فیزیک پرندگان بیشتر دقیق شد.
  – چرا کرم اندازه‌گیر نمی‌تواند صدای بلبل را اندازه‌گیری کند؟ به نظر شما چه طور می‌توان صدا را اندازه‌گیر کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لئو لیونی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم رضی هیرمندی
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۱۹۶۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۷۹
  تصویرگر لئو لیونی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت