کره‌اسب و رودخانه

(Little Foal Crosses the River(Fable) )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:الهام فرخ نیا

7+ 4 تا 7 با همراهی والدین

برای اولین بار رد شدن کره‌اسب از رودخانه. درک اندازه و نسبت‌های اندازه‌ها باهم.

نویسنده: مینگ یانگ

کره‌اسب و رودخانه

(Little Foal Crosses the River(Fable) )
7+
4 تا 7 با همراهی والدین

برای اولین بار رد شدن کره‌اسب از رودخانه. درک اندازه و نسبت‌های اندازه‌ها باهم.

نویسنده: مینگ یانگ

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این داستان شخصیت کودک یا نوجوان وجود ندارد. شخصیت اصلی این داستان کره‌اسبی است که می‌خواهد از رودخانه‌ای عبور کند و اندازه‌ی آن را نمی‌داند.رفتار کره‌اسب شبیه به رفتار برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی است که برای اولین بار مقابل چیزی قرار می‌گیرند که تجربه نکرده‌اند و برای این‌که به دردسر نیفتند، از دیگران سؤال می‌کنند و سعی می‌کنند درباره‌ی کاری که می‌خواهند انجام دهند فکر کنند.همچنین کره‌اسب داستان شبیه به برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی درکی از اندازه و نسبت‌های اندازه‌ها باهم ندارد و وقتی‌که مادرش در این مورد به او توضیح می‌دهد تازه متوجه موضوع می‌شود. زبان و لحن و موضوع داستان برای کودکان گروه سنی پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
در این داستان کودکان با مفهوم اندازه و نسبت‌های اندازه‌ها باهم، همچنین بزرگ‌تر، کوچک‌تر روبه‌رو می‌شوند و می‌توان برای آموختن این مفاهیم به کودکان از این کتاب کمک گرفت.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی کره‌اسبی است که برای اولین بار می‌خواهد از رودخانه‌ای بگذرد و از گاو و سنجاب می‌پرسد که آیا رودخانه عمیق است یا نه. هرکدام از گاو و سنجاب بر اساس اندازه‌ی خودشان نظری می‌دهند.و کره‌اسب درنهایت خودش به نسبت اندازه‌ی خودش، عمق رودخانه را می‌سنجد. در این داستان کودکان با مفهوم اندازه و بزگی و کوچکی و همچنین عمق روبه‌رو می‌شوند.زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی ساده و قابل‌درک به نظر می‌رسد.این کتاب را می‌توان در خانواده و کلاس‌های مهد برای کودکان خواند و در مورد موضوع آن با کودکان به گفتگو پرداخت.

چکیده داستان

در دهی کره‌اسبی به دنیا می‌آید که همیشه کنار مادرش است. روزی مادر کره‌اسب کیسه‌ی گندمی به او می‌دهد که به‌جایی ببرد. درراه کره‌اسب به رودخانه‌ای برخورد می‌کند. گاوی در نزدیکی رودخانه مشغول خوردن علف است. کره‌اسب از گاو می‌پرسد که آیا این رودخانه عمیق است؟ گاو می‌گوید نه، اصلاً عمیق نیست.اما سنجابی همان نزدیکی هست که می‌گوید این رودخانه خیلی عمیق است و دوستش در آن غرق‌شده است. کره‌اسب پیش مادرش برمی‌گردد و جریان را می‌گوید. مادرش او را راهنمایی می‌کند و می‌گوید هرکدام از گاو و سنجاب بر اساس اندازه‌ی خودشان می‌گویند که عمق رودخانه چقدر است، تو هم برو و بر اساس اندازه‌ی خودت ببین که عمق رودخانه چقدر است؟ کره‌اسب به رودخانه می‌رود و به آن وارد می‌شود، عمق رودخانه نه آن‌قدر کم است و نه خیلی زیاد. چون کره‌اسب خودش از گاو کوچک‌تر است و از سنجاب خیلی بزرگ‌تر.

کیفیت تصویر

تصاویر از طراحی و ترکیب‌بندی خوبی برخوردار است و با موضوع داستان ارتباط دارند. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و دل‌نشین هستند. تصاویر از فضاسازی‌های هماهنگ با داستان برخوردارند. پالت رنگی تصاویر و هم‌نشینی رنگ‌ها برای درک تصویر مشکل ایجاد کرده است، رنگ سفید اسب‌ها در برخی تصاویر با سایر عناصر تصویر ترکیب‌شده و شخصیت از محیط اطرافش قابل‌تشخیص نیست و می‌تواند درک تصویر یا شخصیت‌ها و اتفاقات را، برای مخاطب خردسال دشوار کند. کادرهای بیضی دور تصاویر و برش دور کادر، با توجه به‌اندازه کوچک تصاویر، از جذابیت آن می‌کاهد. چاپ کتاب قدیمی است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر تو کدام‌یک از این‌ها را اگر در آب بیندازی پایین می‌رود، آیا می‌دانی چرا؟ توپ پلاستیکی بی‌باد، توپ پلاستیکی پرباد - به نظر تو یک کیلو پشمک جای بیشتری می‌گیرد یا یک کیلو بستنی؟

مشخصات کتاب
نویسنده مینگ یانگ
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 16
نام مترجم بهروز غریب‌پور
سال انتشار در ایران 1366
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم