این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

کسی آن زیر هست؟

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ماجرای خراب شدن خانه‌ی موش، تلاش فیل و خرگوش برای کمک به موش و آشنایی با موجودات مختلف در این مسیر و تجربه‌ی دوستی و همدلی

نویسنده: لیلا هنرکار تصویرگر: علی گنجوی

کسی آن زیر هست؟

7+

ماجرای خراب شدن خانه‌ی موش، تلاش فیل و خرگوش برای کمک به موش و آشنایی با موجودات مختلف در این مسیر و تجربه‌ی دوستی و همدلی

نویسنده: لیلا هنرکار

تصویرگر: علی گنجوی

بررس متن: زهرا حسینی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
فیل و خرگوش دوستانی هستند که در جریان اتفاقات داستان با مفهوم مراعات کردن آشنا می‌شوند و به تجربه یاد می‌گیرند پیش از آن‌که سنگی را جابه‌جا کنند مطمئن شوند در حال خراب کردن خانه‌ی کسی نیستند؛ حتی اگر خانه برای حشراتی به کوچکی خرخاکی باشد.
محتوای آموزشی
آشنایی با نام و محل زندگی حشرات (هزارپا و خرخاکی) و مارهای کوچک در طبیعت
الگوی شخصیتی
فیل کوچولو و خرگوش برای چیدن گردو با یکدیگر همکاری می‌کنند. فیل کوچولو به شکل تصادفی سقف خانه‌ی موش را خراب می‌کند، اما مسئولیت اشتباه خود را می‌پذیرد و با همراهی خرگوش این اشتباه را جبران می‌کند. فیل و خرگوش در این داستان می‌آموزند پیرامون خود را بهتر ببینند و تمرین می‌کنند نیاز خود را بدون صدمه زدن به دیگران تأمین کنند. فیل از دیگر شخصیت‌های داستان بزرگ‌تر و قدرتمندتر است، اما به حقوق سایرین حتی کوچک‌ترین حشرات احترام می‌گذارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی یک فیل است که موقع چیدن گردو به‌ اشتباه پایش را روی خانه‌ی خانم موش می‌گذارد و سقف خانه‌ی او را خراب می‌کند. فیل کوچولو وقتی دنبال سنگی می‌گردد که به‌ جای سقف روی خانه‌ی موش بگذارد، متوجه می‌شود زیر بعضی سنگ‌ها حشرات و حیوانات کوچک زندگی می‌کنند. بنابراین دنبال سنگی می‌گردد که خانه‌ی کسی نباشد. داستان درباره‌ی مراعات کردن است. در این داستان فیل کوچولو و دوستش خرگوش یاد می‌گیرند پیش از آن‌که سنگی را جابه‌جا کنند، مطمئن شوند خانه‌ی کسی نباشد و حواسشان هست که از صاحب‌خانه اجازه بگیرند و بعد سنگ را بردارند. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب تلاش می‌‎کنند که احساسات و نگرش دیگران را درک کنند و موضوع کتاب درباره‌ی مراعات کردن و توجه کردن به دیگران با این ویژگی مخاطبان خود متناسب است.

چکیده داستان

خرگوش با کمک فیل از درخت بالا رفته تا بتواند از درخت گردو بچیند، اما ناگهان زمین سوراخ می‌شود . پای فیل کوچولو در زمین فرو می‌رود و ناخواسته خانه‌ی موش را خراب می‌کند. موش از فیل درخواست می‌کند سنگ بزرگی برای سوراخ پیدا کند تا سنجاب‌ها گردوهایی که انبار کرده است را نبینند. فیل و خرگوش به دنبال سنگ بزرگ، با موجودات مختلفی آشنا می‌شوند که زیر سنگ‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها در نهایت سنگی که قبلا خانه‌ی خانواده‌ی خرخاکی بوده را، با اجازه‌ی آن‌ها، برای موش می‌برند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب، داستان آموزنده‌ای را به تصویر می‌کشند. هرچند که تصاویر چندان در نشان دادن هیجانات داستان موفق نیستند، اما به ‌واسطه شخصیت‌پردازی‌های دوست‌داشتنی و ترکیب بندی‌های مطلوب، فضای جذابی را خلق کرده‌اند. برخی شخصیت‌ها در تصاویر مختلف عینا تکرار شده‌اند. در طراحی‌ها کمی اغراق‌ شده و حشرات نسبت به فیل بزرگ‌تر از اندازه طبیعی‌شان هستند ولی قابل‌تشخیص بودن نوع حیوانات و حالت‌های آن‌ها برای کودکان از محاسن تصاویر کتاب است. تکنیک به‌خوبی و زیبا اجرا شده و ترتیب و توالی بین متن و تصاویر به‌درستی رعایت شده است. کیفیت نامناسب چاپ در برخی صفحه‌ها به زیبایی تصاویر لطمه زده‌است، با این ‌وجود کتاب، داستانی آموزنده را با تصاویری زیبا در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

می‌دانید مراعات کردن به چه معناست؟ می‌توانید از موقعیت‌هایی که در آن مراعات کسی را کرده‌اید، مثال بزنید؟ اگر فیل سنگی را که خانه‌ی مارها یا هزارپا زیر آن بود سر جایش برنمی‌گرداند چه اتفاقی می‌افتاد؟

مشخصات کتاب
نویسنده لیلا هنرکار
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی (کتاب‌های پرنده‌ی آبی)
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر علی گنجوی
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم