کسی آن زیر هست؟

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خراب شدن خانه‌ی موش، تلاش فیل و خرگوش برای کمک به موش و آشنایی با موجودات مختلف در این مسیر و تجربه‌ی دوستی و همدلی

سال: 1393
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فیل و خرگوش دوستانی هستند که در جریان اتفاقات داستان با مفهوم مراعات کردن آشنا می‌شوند و به تجربه یاد می‌گیرند پیش از آن‌که سنگی را جابه‌جا کنند مطمئن شوند در حال خراب کردن خانه‌ی کسی نیستند؛ حتی اگر خانه برای حشراتی به کوچکی خرخاکی باشد.
  فیل کوچولو و خرگوش برای چیدن گردو با یکدیگر همکاری می‌کنند. فیل کوچولو به شکل تصادفی سقف خانه‌ی موش را خراب می‌کند، اما مسئولیت اشتباه خود را می‌پذیرد و با همراهی خرگوش این اشتباه را جبران می‌کند. فیل و خرگوش در این داستان می‌آموزند پیرامون خود را بهتر ببینند و تمرین می‌کنند نیاز خود را بدون صدمه زدن به دیگران تأمین کنند. فیل از دیگر شخصیت‌های داستان بزرگ‌تر و قدرتمندتر است، اما به حقوق سایرین حتی کوچک‌ترین حشرات احترام می‌گذارد.
  آشنایی با نام و محل زندگی حشرات (هزارپا و خرخاکی) و مارهای کوچک در طبیعت

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک فیل است که موقع چیدن گردو به‌ اشتباه پایش را روی خانه‌ی خانم موش می‌گذارد و سقف خانه‌ی او را خراب می‌کند. فیل کوچولو وقتی دنبال سنگی می‌گردد که به‌ جای سقف روی خانه‌ی موش بگذارد، متوجه می‌شود زیر بعضی سنگ‌ها حشرات و حیوانات کوچک زندگی می‌کنند. بنابراین دنبال سنگی می‌گردد که خانه‌ی کسی نباشد. داستان درباره‌ی مراعات کردن است. در این داستان فیل کوچولو و دوستش خرگوش یاد می‌گیرند پیش از آن‌که سنگی را جابه‌جا کنند، مطمئن شوند خانه‌ی کسی نباشد و حواسشان هست که از صاحب‌خانه اجازه بگیرند و بعد سنگ را بردارند. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب تلاش می‌‎کنند که احساسات و نگرش دیگران را درک کنند و موضوع کتاب درباره‌ی مراعات کردن و توجه کردن به دیگران با این ویژگی مخاطبان خود متناسب است.

  چکیده داستان

  خرگوش با کمک فیل از درخت بالا رفته تا بتواند از درخت گردو بچیند، اما ناگهان زمین سوراخ می‌شود . پای فیل کوچولو در زمین فرو می‌رود و ناخواسته خانه‌ی موش را خراب می‌کند. موش از فیل درخواست می‌کند سنگ بزرگی برای سوراخ پیدا کند تا سنجاب‌ها گردوهایی که انبار کرده است را نبینند. فیل و خرگوش به دنبال سنگ بزرگ، با موجودات مختلفی آشنا می‌شوند که زیر سنگ‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها در نهایت سنگی که قبلا خانه‌ی خانواده‌ی خرخاکی بوده را، با اجازه‌ی آن‌ها، برای موش می‌برند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب، داستان آموزنده‌ای را به تصویر می‌کشند. هرچند که تصاویر چندان در نشان دادن هیجانات داستان موفق نیستند، اما به ‌واسطه شخصیت‌پردازی‌های دوست‌داشتنی و ترکیب بندی‌های مطلوب، فضای جذابی را خلق کرده‌اند. برخی شخصیت‌ها در تصاویر مختلف عینا تکرار شده‌اند. در طراحی‌ها کمی اغراق‌ شده و حشرات نسبت به فیل بزرگ‌تر از اندازه طبیعی‌شان هستند ولی قابل‌تشخیص بودن نوع حیوانات و حالت‌های آن‌ها برای کودکان از محاسن تصاویر کتاب است.
  تکنیک به‌خوبی و زیبا اجرا شده و ترتیب و توالی بین متن و تصاویر به‌درستی رعایت شده است. کیفیت نامناسب چاپ در برخی صفحه‌ها به زیبایی تصاویر لطمه زده‌است، با این ‌وجود کتاب، داستانی آموزنده را با تصاویری زیبا در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌دانید مراعات کردن به چه معناست؟
  می‌توانید از موقعیت‌هایی که در آن مراعات کسی را کرده‌اید، مثال بزنید؟
  اگر فیل سنگی را که خانه‌ی مارها یا هزارپا زیر آن بود سر جایش برنمی‌گرداند چه اتفاقی می‌افتاد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لیلا هنرکار
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی (کتاب‌های پرنده‌ی آبی)
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر علی گنجوی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم