کشتی‌های غرق شده

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

9+

تلاش بنفشه برای تجزیه و تحلیل دنیای پیرامون و اهمیت نقش والدین در درک و شناخت کودک از دنیای اطرافش.

نویسنده: سیدنوید سیدعلی‌اکبر تصویرگر: سحر آزاد مهر

کشتی‌های غرق شده

9+

تلاش بنفشه برای تجزیه و تحلیل دنیای پیرامون و اهمیت نقش والدین در درک و شناخت کودک از دنیای اطرافش.

نویسنده: سیدنوید سیدعلی‌اکبر

تصویرگر: سحر آزاد مهر

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان از روزن چشم کودک روایت شده است و بنفشه سعی دارد اتفاقات پیرامونش را با نگاه خود تحلیل کند. تجربه‌ی بنفشه در خانه و مدرسه، می‌تواند برای کودک معنادار باشد. حضور در فضای مدرسه و دوستی او با ژاله از موارد جهان کودکی هستند. بنفشه با صحبت درباره‌ی تجربیاتش، با ژاله، او را در دنیای خود سهیم می‌کند. همچنین وفاداری بنفشه به ژاله، نمونه‌ای از وفاداری به گروه همسالان است. در این داستان، بنفشه از سایر اعضای خانواده‌ی خود کوچک‌تر است و واقعیت را متفاوت از آن‌ها می‌بیند و این تفاوت سبب می‌شود او احساس تنها بودن بکند. توضیح پدر نمونه‌ای از حمایت والدین است. پدر علاوه بر توضیح، محبت و حمایت خود را نیز به بنفشه ابراز می‌کند که باعث می‌شود بنفشه آرامش را تجربه کند.
محتوای آموزشی
داستان درباره‌ی یکی از عبارات معروف در زبان فارسی است. غرق شدن کشتی‌ها، در گفتار محاوره به کسی گفته می‌شود که بسیار ناراحت است. کودک در طول داستان با مفهوم این عبارت و کاربرد عبارات کوچه‌بازاری در گفتار محاوره آشنا می‌شود.
الگوی شخصیتی
رعایت کردن نکات اخلاقی مانند ادب، احترام به بزرگ‌تر و صداقت از موارد اخلاقی هستند که در داستان بیان شده‌اند. نقش پدر در داستان نمونه‌ای از الگوی والدگری است.
محتوای بومی و فرهنگی
کودک همراه با خواندن داستان و دیدن تصویرهای آن با سبک زندگی، پوشش مردم در ایران، و استعاره‌ها و مفاهیمی که در گفتار خود استفاده می‌کنند، آشنا می‌شود.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی بحرانی است که خانواده بنفشه با آن مواجه شده؛ چند روزی است که پدر با پراید نقره‌ای که با آن کار می‌کند، با خانمی به نام نسرین، تصادف کرده و حالا آن زن در بیمارستان است. پدر به هزینه‌های درمان فکر می‌کند و از این بابت ناراحت است. بنفشه با دیدن اتفاقات اطرافش و شنیدن حرف‌‌های مادربزرگ، سعی می‌کند آن‌ها را تحلیل کند، اما درک بنفشه نسبت به دنیای پیرامونش با واقعیت دنیای بزرگ‌ترها متفاوت است و روبه‌رو شدن با واقعیت او را ناراحت و غمگین می‌کند. کودکی که به تازگی وارد مدرسه شده با بنفشه همزادپنداری می‌کند؛ او بیش‌تر از گذشته می‌تواند واقعیت را تجزیه و تحلیل کند، اما باز هم در درک معناهای انتزاعی مشکل دارد. او همچون بنفشه سعی می‌کند با استفاده از تخیل خود دنیا را درک کند، اما روبه‌رو شدن با واقعیت و باز نگذاشتن راهی برای تخیل کودک او را مانند بنفشه غمگین خواهد کرد. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

بنفشه مادرش را سال‌ها پیش از دست داده و حالا با پدر و مادربزرگش زندگی می‌کند. پدر بنفشه با پراید نقره‌ای کار می‌کند و حالا با خانمی به نام نسرین، تصادف کرده و بسیار ناراحت است. بنفشه که از دور، حال پدر را نگاه می‌کند، سعی دارد اتفاقاتی که در حال رخ دادن است را تحلیل کند، اما گاهی معنی انتزاعی حرف‌ها را نمی‌فهمد. پدر به او توضیح می‌دهد و او را با خود به بیمارستان می‌برد تا از نسرین خانم عیادت کنند. و این آغاز دوستی بنفشه با مروارید، دختر خاله نسرین، است.

کیفیت تصویر

متن واقع‌گرای کتاب را تصاویری دنبال می‌کنند که بین فضای واقع‌گرا و فراواقعی در نوسان هستند. تصویرها حال و هوای متن را به نمایش درآورده‌اند. قدرت روایتگری تصویرها به نسبت پرتعداد و پر جزئیات بودن آن‌ها پایین است. به دلیل سبک طراحی تصاویر، دختربچه‌های به تصویر درآمده، حس کودکانه‌ای به مخاطب منتقل نمی‌کنند. فرم مربعی و مثلثی سرها که باهدف نمایش روسری دختربچه‌ها به این شکل ترسیم‌شده، زیبا و جذاب نیست. فضاسازی‌ها در اغلب موارد خوب هستند و لایه‌هایی فراتر از متن را به نمایش گذاشته‌اند. در برخی تصاویر عدم رعایت ترکیب‌بندی خوب، مانع از نگاه‌داشتن چشم مخاطب در صفحه شده و نگاه مخاطب را به بیرون هدایت می‌کند. صفحه‌آرایی کتاب خوب نیست و نحوه‌ی چیدمان متن در صفحه بر زیبایی اثر لطمه زده‌است. فونت متن ریز و فاصله‏‌ی بین خطوط کم است. تکنیک اجرای ضعیفی دارد. تصویر روی جلد کتاب در جلب نظر مخاطب تا حدودی موفق ظاهرشده است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال برای شما هم پیش آمده در گفت‌وگوهای روزانه، معنای عبارتی را متوجه نشوید؟ در این مواقع چه کاری انجام می‌دهید؟ - به نظر شما معنی عبارت «کشتی‌هایت غرق شده‌اند» چیست؟

مشخصات کتاب
نویسنده سیدنوید سیدعلی‌اکبر
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر سحر آزاد مهر
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم