به این میگویند کتاب!

(It’s a little book)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای الاغ و پرسش‌هایش درباره‌ی کتاب با همراهی دوستش میمون

سال: 2013
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وجود حس همدلی و دوستی بین میمون و الاغ باعث می‌شود میمون با صبر و حوصله به سوالات دوستش پاسخ دهد و به او چگونگی استفاده از کتاب را بیاموزد. کودکان در سال‌های اولیه‌ی زندگی به کشف محیط پیرامون خود می‌پردازند و نسبت به اشیای پیرامون خود، کنجکاو و پرسشگر هستند. در کتاب شخصیت الاغ برای پی بردن به نحوه‌ی کار با کتاب، با استفاده از قدرت تخیل خود، سوال‌های متنوعی می‌پرسد و در حال کشف نحوه‌ی استفاده از کتاب است. همچنین همه‌ی کودکان در سنین اولیه ممکن است رفتارهای مشابهی داشته باشند و در ابتدا کتاب را به عنوان یک وسیله‌ی بازی ببینند. این کتاب می‌تواند شروع مناسبی برای آموزش مطالعه‌ی کتاب و نحوه‌ی برخورد با محتوای هر کتاب باشد.
  میمون با صبر و حوصله به سوالات الاغ درباره‌ی کتاب پاسخ می‌دهد و احساس همدلی را به الاغ منتقل می‌کند. همچنین الاغ برای برطرف شدن سوالاتش از دوست خود درخواست کمک می‌کند تا بتواند راه درست رفتار با کتاب را بیاموزد. در پایان میمون به او روش درست را می‌آموزد و با یکدیگر شروع به خواندن کتاب می‌کنند. همراهی والدین در خواندن کتاب برای گروه سنی معرفی شده، می‌تواند الگویی از والدگری صحیح را در ذهن کودک ایجاد کند و به او احساس حمایت شدن و همدلی بدهد.
  همراه با داستان، کودکان با مفاهیمی مانند روش‌های حل‌مسئله، ابراز نیاز و دوستی آشنا می‌شوند. همچنین داستان و گفت‌وگوی میمون و الاغ، ممکن است کودکان را به کتاب‌خوانی ترغیب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی مواجهه‌ی الاغ با دوستش میمون در زمان مطالعه‌ی کتاب است. الاغ با پرسیدن سوالاتی سعی دارد روش استفاده از کتاب را بیاموزد و میمون نیز با صبر و حوصله به سوالات الاغ پاسخ می‌دهد.کودکان با مطالعه‌ی کتاب از طنز موجود در آن لذت می برند. الاغ و سوالات او و همچنین راه‌های متفاوت و خلاقانه‌ای که برای استفاده از کتاب به ذهنش می‌رسد، ممکن است برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد. کتاب می‌تواند شروع خوبی باشد تا کودکان در سنین اولیه‌ی زندگی با ماهیت کتاب و نحوه‌ی استفاده از آن آشنا شوند. علاوه‌بر آن داستان مفاهیمی چون دوستی، همدلی و پرسشگری را پررنگ کرده است.
  مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  میمون در حال مطالعه‌ی کتاب است که دوستش الاغ از راه می‌رسد و با پرسیدن سوالاتی، از میمون می‌خواهد به او توضیح بدهد که چه چیزی در دست اوست. او درنهایت متوجه می‌شود که یک کتاب در دست میمون است. میمون به او توضح می‌دهد که چگونه باید از کتاب استفاده کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر با متن داستان در ارتباط‌اند. طنز موجود در تصاویر، در زمان مواجهه‌ی الاغ با کتاب، برای کودکان قابل درک است. شخصیت‌ها کارتونی، دوست‌داشتنی و باورپذیرند. طراحی ساده و بدون جزئیات، استفاده از شکل‌هایی ساده و برگرفته از فرم‌های هندسی که با خطوط مشکی دورگیری شده‌اند، باعث می‌شود تصاویر برای گروه سنی معرفی شده مناسب باشد. احساسات مختلف به‌خوبی از چهره‌های شخصیت‌ها قابل برداشت نیستند، شخصیت میمون در تمام داستان علاوه بر حالت چهره، حرکت چندانی هم ندارد، اما در مقابل، شخصیت الاغ با اینکه احساسات را از چهره بروز نمی‌دهد، اما کنش و حرکت دارد و به مخاطب احساس بازیگوشی و کنجکاوی را منتقل می‌کند. شخصیت‌ها در پس‌زمینه‌هایی با رنگ‌های متنوع تصویر شده‌اند و کتاب فضاسازی چندانی ندارد. همچنین چیدمان عناصر بصری با حداقل جزئیات در فضایی ساده، باعث تمرکز بیشتر بر روی شخصیت‌ها شده است. کتاب در دو قطع و با اندازه‌های متفاوت چاپ می‌شود که قطع کوچکتر آن برای مطالعه‌ی کودکان کوچکتر مناسب است. کتاب دارای کیفیت چاپ و صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما راه مراقبت از کتاب‌هایمان چیست؟
  شخصیت کدام یک از کتاب‌هایتان را بیشتر دوست دارید؟
  داستان کتابی که دوست دارید را برای پدر و مادر تعریف کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده لین اسمیت
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۲۳
  نام مترجم ساناز آیتی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر لین اسمیت
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد سخت