کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس: من اصلاً کتاب دوست ندارم!

(Miss brooks loves books! (and I don’t))
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۷ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش میسی برای پیدا کردن کتاب موردعلاقه با همدلی و همکاری مادر و خانم معلم

سال: 2018
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میسی به کتاب خواندن علاقه ندارد و در کلاس کتاب‌خوانی احساس نا‌امیدی و تنهایی می‌کند. خانم بروکس، معلم میسی علاقه زیادی به کتاب خواندن دارد و این کار به او احساس شادی و لذت می‌دهد. میسی تلاش می‌کند در کلاس همسو با بقیه دوستانش باشد اما با رفتارش باعث می‌شود دوستانش به او بخندند و او احساس تحقیر شدن می‌کند. او در لحظه‌هایی از داستان به دلیل هم‌جهت نبودن علایقش با سایر دوستانش همچنین احساس عصبانیت و خشم را تجربه می‌کند. میسی در ادامه، در خانه از حمایت و همدلی مادرش برخوردار شده و می‌تواند کتابی را پیدا کند که او را غرق شادی و لذت می‌کند. او با خواندن کتابش به درک و تجربه جدیدی می‌رسد و دچار شگفتی می‌شود و این حس را با دوستانش به اشتراک می‌گذارد.
  میسی احساس همدلی و حمایت را از مادرش دریافت می‌کند. او برای حل مشکلش از مادر درخواست کمک می‌کند و از مهارت حل مسئله در داستان استفاده می‌کند. میسی با برقراری ارتباط مؤثر با مادرش و گوش دادن به صحبت‌های او به ایده‌ای که او را ذوق‌زده می‌کند می‌رسد. همدلی افراد مختلف در داستان با میسی و همچنین انعطاف‌پذیری او باعث شد به نتیجه دلخواهش برسد. در مدرسه خانم بروکس تأکید می‌کند که میسی باید به تلاشش برای پیدا کردن کتاب موردعلاقه‌اش ادامه دهد و نا‌امید نشود. خانم بروکس در داستان برای علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب‌خوانی از روش‌های متنوع و خلاقانه‌ای استفاده می‌کند. همچنین به میسی یادآور می‌شود که نا‌امید نشود و مثبت فکر کند و به تلاش خود ادامه دهد.
  کودکان بامطالعه داستان با مهارت‌هایی مانند کتاب‌خوانی، تأکید روی تلاش، تصمیم‌گیری، کنترل احساسات، همدلی و دوستی آشنا می‌شوند. محتوای داستان اهمیت و لذت کتاب‌خوانی و اطلاعاتی که از کتاب به دست می‌آید را برای کودکان آشکار خواهد کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دخترکی به نام میسی است که علاقه‌ای به کتاب خواندن ندارد و در آن‌سوی داستان کتابدار مدرسه خانم بروکس یک هفته را هفته کتاب‌خوانی نام‌گذاری کرده است. همه دوستان میسی موفق به انتخاب کتاب می‌شوند اما میسی سردرگم است و درنهایت با همراهی مادر متوجه می‌شود که علاقه‌اش برای کتاب خواندن را چگونه دنبال کند. نویسنده با داستان سرگرم‌کننده و دل‌نشین خود، کودکان را بااهمیت کتاب‌خوانی آشنا می‌کند و به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا همواره به دنبال پیدا کردن موضوع موردعلاقه خود بروند. در ادامه کودکان در داستان با مهارت‌های دوستی، همدلی، تصمیم‌گیری، کنترل احساسات و تفکر مثبت آشنا می‌شوند.
  درصحنه‌ای از داستان مادر میسی او را زگیل سمج خطاب می‌کند.

  چکیده داستان

  خانم بروکس کتابدار مدرسه است و یک هفته را هفته‌ی کتاب‌خوانی اعلام کرده است. با کمک خانم بروکس همه‌ی بچه‌ها کتاب موردعلاقه‌شان را برای نمایش انتخاب کرده‌اند به‌جز میسی. میسی کتاب خواندن را دوست ندارد و هیچ کتاب مناسبی پیدا نمی‌کند. اما درنهایت با کمک مادرش و کلمه زگیل، سر ذوق می‌آید و یک کتاب مناسب خودش پیدا می‌کند و برای همه نمایش داستان را می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هماهنگ با متن هستند. شخصیت‌ها با جزئیات زیاد و با تنوع بالا طراحی‌شده‌اند و کنش‌ها هماهنگ با مفاهیم داستان به تصویر کشیده‌ شده‌اند. فضا‌سازی‌ها در داستان بسیار متنوع‌اند و بااینکه تصاویر در زمینه‌ای سفید قرارگرفته‌اند، اما تصویرگر برای باورپذیر بودن تصاویر، فضاسازی را هرچند اندک، برای هر موقعیت حفظ کرده است. متعدد بودن شخصیت‌های موجود در داستان و درعین‌حال تنوع در طراحی هر شخصیت جذابیت بیشتری را به تصاویر اضافه کرده است. احساس شخصیت‌ها در چهره‌ و حرکاتشان نمایش داده‌شده و استفاده از پالت رنگی شاد و متنوع، لذت خواندن کتاب را چند برابر می‌کند. استفاده از ترکیب‌بندی‌‌های متنوع باعث شده است که چندین موقعیت در هر صفحه به نمایش درآید و توالی داستان در یک صفحه برای کودکان سرگرم‌کننده خواهد بود. اغراق در برخی از موقعیت‌ها مانند کتاب‌هایی که خانم بروکس در کیف میسی می‌گذارد باعث اضافه شدن طنز به داستان می‌شود. کتاب در کنار چاپ و صحافی خوب از کیفیت کاغذ مناسبی نیز برخوردار است.
  امتیاز4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه نوع کتابی را دوست دارید؟
  به نظر شما چرا کلمه زگیل میسی را سر ذوق آورد؟
  آیا کتاب موردعلاقه خود را به دیگران قرض می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده باربارا باتنر
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۲۷
  نام مترجم نسرین وکیلی
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر مایکل امبرلی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم