کلاغی و کلاغی بود

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

خورده‌شدن تخم کلاغ‌ها توسط مار و نقشه‌ی کلاغ‌ها برای از بین بردن او

سال: 1390
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلاغ‌ها از مار شکست می‌خورند، تخمشان را از دست می‌دهند و عصبانی و ناامید می‌شوند. کلاغ‌ها از مار کوچکتر و ضعیف‌ترند و نمی‌توانند با او مبارزه کنند. کلاغ‌ها برای یافتن راه‌حل با دوستی دانا مشورت می‌کنند. کلاغ‌ها با نقشه‌ی شغال مار را شکست می‌دهند.
  دو کلاغ همدل و مهربان‌اند و خیلی یکدیگر را دوست دارند. آن‌ها برای ساختن خانه با یکدیگر مشارکت و همکاری دارند. کلاغ‌ها برای تصمیم گرفتن با فردی داناتر مشورت می‌کنند. شغال دانا از توانایی حل مسئله‌اش کمک می‌گیرد.
  کشتن، مجازات و انتقام از محتواهای جهان بزرگسالان است.
  کودکان می‌آموزند در هنگام عصبانیت تصمیم نگیرند.
  داستان از قصه‌های کلیله و دمنه است.
  مار تخم را می‌خورد. کلاغ‌ها انتقام می‌گیرند و مردم مار را می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی “قصه‌های جنگل، از کلیله و دمنه” است. داستان درباره‌ی خورده شدن تخم کلاغ‌ها توسط مار است. کلاغ با مشورت دوستش نقشه‌ای می‌کشد و کاری می‌کند تا مردم ده خانه‌ی مار را پیدا کنند و ا را بکشند. کتاب قصه‌ای منظوم درباره‌ی همکاری و مشارکت و مشورت است.
  داستان حاوی توصیفاتی است، مانند خورده شدن تخم کلاغ‌ها توسط مار، انتقام کلاغ‌، پاپوش دوختن برای مار و کشته شدن مار توسط مردم است که ممکن است باعث اضطراب کودکان کم سن و سال و یا حساس‌تر شود. با این حال کودکان ۴ تا ۶ سال نیز می‌توانند با همراهی والدین از محتوای کتاب استفاده کنند تا هم احساس امنیت کنند، هم از بلندخوانی والدین لذت ببرند و هم در مواقع لزوم از توضیحات ایشان استفاده نمایند.

  چکیده داستان

  دو کلاغ که خیلی یکدیگر را دوست دارند با یکدیگر تشکیل خانواده می‌دهند و تخم می‌گذارند. ماری می‌آید و تخم آن‌ها را می‌خورد. کلاغ از شغال دانا راهکاری می‌خواهد. شغال نقشه‌ای می‌کشد. کلاغ طلاهای زنی را می‌دزدد و در حالی که مردم او را دنبال می‌کنند، آن‌ها را به سمت لانه‌ی مار می‌برد و طلاها را آنجا می‌گذارد. مردم طلاها را برمی‌دارند و مار را نابود می‌کنند. دو کلاغ به خوبی و خوشی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تکنیک به‌کاربرده شده در تصویرها اجرایی خوب و هنرمندانه دارد و برای این نوع از متن انتخابی مناسب است. تصاویر، کنش‌های متن را نسبتاً خوب به نمایش درآورده‌اند و احساسات شخصیت‌های به تصویر درآمده به مخاطب منتقل می‌شود. ترکیب‌بندی‌ها در برخی تصویرها مشکل ‌دارند و بخش‌هایی از بدن حیوانات، برگ‌ها و شاخه‌های درختان همراه با برش‌هایی نامناسب، وارد صفحه‌ی تصویر شده‌اند و به زیبایی تصاویر لطمه زده‌اند. تصاویر به نمایش روایت داستان پرداخته‌اند اما فاقد خلاقیتی خاص هستند. فضاسازی تصاویر در اغلب موارد معرفی چندانی از محیط ارائه نداده‌اند و عناصر تصویری بدون آن‌که به تعریف درستی از فضاهایی که متن به آنها اشاره‌کرده است، بپردازند تنها در صفحه‌ی تصویر منتشرشده‌اند.
  تصویرها به بخش‌هایی از متن اصلاً نپرداخته و مخاطب ما به ازایی تصویری برای آن‌ها نمی‌بیند. این مسئله ارتباط بین متن و تصاویر را در آن بخش‌ها کم‌رنگ کرده است. متن طولانی است و نحوه‌ی قرارگیری نوشته‌ها در صفحه از تأکید و تمرکز تصاویر کاسته است.
  کیفیت چاپ تصاویر خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا مبارزه‌کلاغ با مار فکر خوبی نبود؟
  – چرا نباید در عصبانیت تصمیم گرفت؟
  – به نظر شما چرا کلاغ راه دیگری را برای تنبیه کردن مار انتخاب نکرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر حمیدرضا بیدقی
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم