رفیق... تو همین‌طوری هم خوبی، لازم نیست عالی باشی

(What to do when good enough isn’t good enough)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تعریفی از انواع کمال‌گرایی و راه‌هایی برای کنترل آن

سال: 1400
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرداختن به خلق و خوهای دوره‌ی نوجوانی مهم‌ترین شاخصه‌ی جهان نوجوانی این کتاب است. فصل اول کتاب به رفتار نوجوانان کمال‌گرا می‌پردازد. در این کتاب با مثال‌هایی ملموس از زندگی روزانه‌ی نوجوانان به تمایل‌شان به آرمان‌گرایی پرداخته شده است. رابطه با اعضای خانواده و تشکیل جلسه‌های خانوادگی یکی از راهکارهای غلبه بر کمال‌گرایی است. در جلسات خانوادگی همه‌ی اعضای خانواده صحبت می‌کنند و مسائل و مشکلات روزمره‌شان را مطرح می‌کنند.
  کتاب شخصیت‌های مختلفی را در خود جای داده است تا با مثال قراردادن رفتار آن‌ها، مخاطب ارتباط بهتری با موضوعات کتاب برقرار کند. شخصیت‌های مختلف در این کتاب هر کدام به‌ نوعی کمال‌گرا هستند. کتاب بر تلاش کردن و تفاوت آن با کمال‌گرایی تاکید می‌کند. تهیه‌ی لیستی از نقاط قوت و ضعف می‌تواند به نوجوانان در این مسیر کمک کند. روابط بین فردی و کمک گرفتن از خانواده، دوستان، معلمان و پدربزرگ و مادربزرگ نیز نقشی مهم در حمایت از نوجوانان خواهد داشت. تشخیص حق انتخاب‌های دیگر، تعیین اهداف واقع بینانه، آمادگی برای تغییر دادن تصمیم‌ها منطبق با شرایط جدید نیز از موضوعاتی است که در کتاب پررنگ شده است.
  اسامی در ترجمه به نام‌های ایرانی تغییر داده شده‌اند. اما این تغییر در برخی موارد با تناقض همراه است. مثلا سینا برای تکلیف مدرسه‌اش باید در گروه نوجوانان کلیسا داوطلب شود. یا لادن علاقه به سافتبال دارد و تلاش می‌کند عضو تیم سافتبال دبیرستان شود.
  بعد از تعریف کمال‌گرایی و انواع آن، مخاطب با روش‌هایی آسان و نسبتا کاربردی آشنا می‌شود. راهکارهای کتاب برای غلبه بر کمال‌گرایی موجی می‌شوند شخص توانایی انطباق با موقعیت‌های نامساعد را داشته باشد، قادر به مدیریت استرس و هیجانات خود باشد و تعادل روانی خود را در صورت انجام بی‌نقص هر کاری حفظ کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی نوجوان‌هایی است که رفتاری کمال‌گرایانه دارند و این موضوع باعث نگرانی، ترس و آشفتگی همیشگی آن‌ها می‌شود. خواندن این کتاب می‌تواند روش‌هایی برای غلبه بر کمال‌گرایی پیش پای آن‌ها قرار دهد تا آرامش بیشتری حین فعالیت‌های روزانه خود داشته باشند. خلق و خوهای دوران نوجوانی، کمال‌گرایی از منظر نوجوانان و دغدغه‌های آن‌ها موضوعی است که به‌خوبی در کتاب به آن پرداخته شده است. رابطه‌ی صمیمی با اعضای خانواده و صحبت درباره احساسات و مشکلات از راهکارهای غلبه بر کمال‌گرایی در کتاب ذکر شده است. حضور شخصیت‌های مختلف در کتاب باعث شده است، نویسنده شکل‌های گوناگون کمال‌گرایی را برای مخاطبان واضح کند. خواننده می‌تواند با شخصیت‌های مختلف کتاب هم‌ذات‌پنداری کرده و با اشتیاق بیشتری راهکارهای پایانی کتاب را دنبال کند و بتواند مهارت‌های فردی خود را گسترش دهد.
  این کتاب از مجموعه‌ی 14 جلدی« مهارت‌های آدم بودن» است. این مجموعه راهکارهایی را به مخاطب پیشنهاد می‌دهد تا با چالش‌های دوره‌ی نوجوانی بهتر کنار بیاید، کمتر دچار دردسر شود و در کنار دوستان و خانواده این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد تا با آمادگی روانی بهتری به دوران جوانی پا بگذارد. متن کتاب باوجود نمونه‌های ملموس برای مخاطب، کسالت‌آور نبوده و حتی گاهی لحن طنز به خود می‌گیرد. تصاویر شخصیت‌ها، پوشش و ظاهر آن‌ها نیز شباهت به مردم ایران ندارد. تصاویر در افزایش جذابیت اثر نقش زیادی داشته‌اند. لحن طنز متن در تصاویر تقویت شده و شخصیت‌ها باورپذیر کار شده‌اند.

  چکیده داستان

  کتاب با رویکردی آموزشی به موضوع کمال‌گرایی در نوجوانان و روش‌هایی عملی برای غلبه بر آن می‌پردازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب مصور است. با توجه به متن طولانی کتاب تصویرگر سعی کرده است بخش‌هایی مهم از متن را تصویر کند. همینطور اضافه کردن لحن طنز به تصاویر باعث جذابیت بیشتر کتاب برای مخاطب خواهد شد. تصاویر با افزودن جزئیات و بالن‌های نوشته، باعث گسترش متن می‌شوند و مخاطب زمانی را صرف خوانش آن‌ها خواهد کرد. با توجه به گروه سنی مخاطب، اجرای تصاویر به صورت تک‌رنگ انتخاب مناسبی است. کتاب شخصیت‌های متعددی دارد. همه‌ی شخصیت‌ها بسیار پرکنش تصویر شده‌اند. مهارت در طراحی حالت‌های گوناگون شخصیت‌ها از ویژگی‌های خوب تصاویر است. طراحی گرافیک و آماده‌سازی کتاب برای نسخه‌ی فارسی نیز به‌خوبی صورت گرفته و کتاب از چاپ مطلوبی برخوردار است. در ترجمه‌ی کتاب اسامی به نام‌های ایرانی تغییر پیدا کرده است درحالی‌که تصاویر شخصیت‌ها، پوشش و ظاهر آن‌ها نیز شباهتی به مردم ایران ندارد و مخاطب را دچار دوگانگی خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم کمال‌گرا هستید؟
  اگر یکی از دوستانت کمال‌گرا باشد از چه راه‌هایی می‌توانید به او کمک کنید؟
  به نظر شما کمال‌گرا بودن ممکن است افراد را از تلاش برای رسیدن به هدف منصرف کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دکتر توماس اس. گرین اسپان
  ناشر ایران‌بان
  تعداد صفحات ۱۲۴
  نام مترجم ژاله نوینی
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر استیو مارک
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم