فکرهای خرگوشی

(Little White Rabit)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کنجکاوی و خیال‌پردازی خرگوش کوچولو هنگام گردش در طبیعت، تجربه‌ی ترس و برگشت به خانه

سال: 2011
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرگوش کوچولو به گردش می‌رود و کشف و ماجراجویی را تجربه می‌کند. او با دقت در طبیعت و حیوانات، خیال‌پردازی می‌کند و هربار خودش را به شکلی متفاوت تصور می‌کند. کودک با دیدن تصاویر خرگوش در موقعیت‌های متفاوت لذت و شگفتی را تجربه می‌کند. خرگوش کوچولو با دیدن گربه احساس ترس و ناامنی کرده و تصمیم می‌گیرد به خانه برگردد. جایی که در آن از حمایت والدین و روابط صمیمانه با خانواده برخوردار است. در انتهای داستان و در تصویر پایانی، کنجکاوی خرگوش کوچولو همچنان ادامه دارد. ‌
  خرگوش کوچولو وقتی با موقعیت خطر روبه‌رو می‌شود، خیلی سریع موقعیت جدید را ارزیابی می‌کند و تصمیم می‌گیرد فرار کند و خودش را نجات دهد. مادر خرگوش کوچولو رابطه‌ی گرم و مهربانانه‌ای با او دارد و حمایتش می‌کند. ارتباط غیرکلامی موثر میان آن‌ها به‌خوبی در متن و تصاویر مشهود است.
  خرگوش کوچولو خیال‌پردازی می‌کند و موقعیت‌هایی که در ذهنش می‌سازد، در تصاویر کتاب دیده می‌شود. همچنین او در هنگام مواجهه با خطر بلافاصله به حل مسئله پرداخته و با فرار کردن خودش را نجات می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرگوش کوچولوی سفیدی ا‌ست که در طبیعت گردش می‌کند و در خیالش هربار خودش را در موقعیت‌ها و شکل‌های مختلف تصور می‌کند. بعد از مدتی با دیدن گربه، می‌ترسد و به سمت خانه فرار می‌کند. در این کتاب کودک با ماجراجویی و تخیلات جالب خرگوش در قالب تصاویر روبه‌رو شده و شگفت‌زده می‌شود. زمانی که خرگوش با خطری مواجه می‌شود، بلافاصله موقعیت را ارزیابی کرده و تصمیم به فرار می‌گیرد. او به آغوش خانواده برمی‌گردد و مادر از او حمایت می‌کند.

  چکیده داستان

  خرگوش کوچولو به گردش می‌رود. در حین گردش و با دیدن مناظر و حیوانات مختلف شروع به خیال‌پردازی می‌کند. ناگهان گربه‌ای می‌بیند و از ترس به سمت خانه فرار می‌کند، جایی که مادرش همیشه منتظرش است و دوستش دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب تصویری، تصاویر نقش پررنگی در روایت دارند و مکمل متن هستند. خرگوش کوچولو که برای گردش به باغ رفته است، نسبت به دنیای پیرامون کنجکاو است و در هر فریم از خود سوال می‌کند که اگر شبیه به عنصری از طبیعت باشد، چه اتفاقی می‌افتد و در فریم بعد تصویر دنیای ذهنی و تخیل خرگوش کوچولو نشان داده شده است. تصاویر با تکنیک مداد رنگی اجرا شده‌اند و خطوط ضخیمِ دور شخصیت‌ها و همچنین اجزای طبیعت آن را برای گروه سنی خردسال مناسب کرده است. استفاده از رنگ‌های شاد و شفاف تصاویر را دوست‌داشتنی کرده است. شخصیت‌ها در داستان کنش و حرکت دارند، اما حالات چهره‌ی آنان نشان داده نمی‌شود. با این حال باورپذیر هستند؛ برای مثال در فریمی که درباره‌ی عشق و محبت مادر به خرگوش است، با وجود نبودن حالات عاطفی در چهره‌ی آنان، مخاطب به خوبی این حس را دریافت می‌کند. در فضاسازی، تصویرگر به‌خوبی فضای جنگل و محل زندگی خرگوش را نشان داده است. جزییات نشان داده شده در فضاسازی نیز برای گروه سنی مخاطب مناسب است و می‌تواند تجربه‌ای از درک و لذت بردن از طبیعت باشد. تصاویر کتاب کودک را به کشف طبیعت دعوت می‌کند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و همچنین صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به‌حال خودتان را جور دیگری تصور کرده‌اید؟ مثلا خیلی بلند یا خیلی کوتاه؟ در حال پرواز کردن یا در حال خزیدن؟
  – می‌توانید تصور بامزه‌ای از خودتان را نقاشی کنید؟
  – تابه‌حال احساس خطر کرده‌اید؟ اگر از چیزی بترسید چه کار می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کوین هنکس
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم آناهیتا حضرتی
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر کوین هنکس
  عرض کتاب ۲۲.۵
  نوع جلد نرم