کنسرت آقای خرس

(The Bear and the Piano)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

خرس کوچکی که یک روز پیانویی پیدا می‌کند و به مرور یاد می‌گیرد آن را بنوازد. او یک روز برای این‌که دنیای متفاوتی را تجربه کند، باید از جنگل برود.

سال: 2015
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در داستان کنسرت آقای خرس تجربه داشتن شجاعت از دیدگاه خرس بیان شده است. او برای نواختن پیانو شجاعت به خرج می‌دهد و در کار خود موفق می‌شود و پیروزی را تجربه می‌کند. کودک با همزاد پنداری با خرس، در تجربه تنهایی او، زمانی که به شهر رفته است، شریک خواهد شد. که با بازگشت به جنگل و دیدن خرس‌هایی که منتظر او بوده‌اند، این ترس از جدا شدن و تنهایی، تبدیل به حس تعلق می‌شود.
  تلاش برای یادگرفتن پیانو و داشتن جسارت برای شروع کار و زندگی جدید و پیگیری خواسته‌های خود، از جمله الگوهای شخصیتی این داستان ست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرس کوچکی است که در جنگل با یک پیانو روبه‌رو می‌شود. در ابتدا خرس از صدای دینگ پیانو می‌ترسد و فرار می‌کند، اما فردای آن روز و روزهای بعد برمی‌گردد و سعی می‌کند صدای دینگ را تبدیل به صدای دلنشینی کند. با گذشت زمان، خرس موفق می‌شود صدای دلنشینی تولید کند و خرس‌های جنگل برای شنیدن صدای آن چیز عجیب هر روز جمع می‌شوند. موضوع داستان درباره‌ی شجاعت است. خرس کوچولو با شجاعتی که نشان می‌دهد به پیانو نزدیک می‌شود و بعد از مدتی می‌تواند آن را خیلی خوب بنوازد. خرس برای تجربه‌ی دنیاهای مختلف هم شجاعت به خرج می‌دهد و جنگل را برای تجربه کنسرت‌های بزرگ ترک می‌کند. خرس در محیطی امن و بدون خطر، شجاعت را تجربه می‌کند و با پشتکار در کار خود موفق می‌شود، اما با ترک جنگل و موفق شدن در شهر و بین آدم‌ها، نگران این است دوستان‌اش را از دست بدهد. خرس با برگشتن به جنگل، آن‌ها را می‌بیند که منتظر او بوده‌اند. خرس مانند گذشته برای آن‌ها پیانو مینواد و آن‌ها به صدای آن گوش می‌دهند. والدین و مربیان می‌توانند از طریق صحبت کردن درباره تجربه خرس، کودک را تشویق به ترک محیط امن و تجربه‌های محیط‌ها و موقعیت‌های جدید کنند. داستان برای کودکان پنج سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  روزی خرس کوچولو در جنگل چیز عجیب و غریبی پیدا می‌کند، به آن نزدیک می‌شود و پنجه‌اش را به وسیله عجیب نزدیک می‌کند. صدای دینگ بلند می‌شود و خرس کوچولو فرار می‌کند، اما فردای آن روز برمی‌گردد و روز بعد زمان می‌گذرد و خرس کوچک دیگر تبدیل به خرس بزرگی شده. خرس در این مدت یاد گرفته که چطور با آن چیز عجیب و غریب که در واقع یک پیانو است، چیزی بنوازد. صدای موسیقی خرس چنان لذت‌بخش است که خرس‌های جنگل برای شنیدن آن جمع می‌شوند. تا این‌که یک روز پدر و دختری که به جنگل آمده‌اند و با دنبال کردن صدای پیانو به خرس رسیده‌اند، به اون می‌گویند با آن‌ها به شهر برود تا دنیای دیگری را تجربه کند. برای آدم‌ها کنسرت برگزار کند و موفق شود. خرس با آن‌ها جنگل را ترک می‌کند. در شهر، آدم‌ها از موسیقی خرس بسیار استقبال می‌کنند و سالن اجراهای او پر و شلوغ است و کنسرت‌های او تیتر روزنامه‌هاست. خرس از این اتفاق خوشحال است اما در حقیقت دوست دارد نزد دوستان‌اش در جنگل بازگردد. دوستان خرس، تمام این مدت منتظر او بوده‌اند. آن‌ها حتی پیانوی قدیمی را همان‌طور نگه داشته‌اند. خرس به جنگل برمی‌گردد مانند گذشته برای آن‌ها موسیقی می‌نوازد.

  کیفیت

  نویسنده و تصویرگر کتاب یکی است. این موضوع سبب شده که حال و هوای شاعرانه و تخیلی داستان و تصاویر یکدستی و هماهنگی خوبی داشته باشند. تصاویر اجرای پرقدرتی دارند. از نقاط قوت تصاویر توجه ویژه به فضاسازی‌هاست. فضای جنگل با درختان و نورها و سایه‌ها و همین‌طور فضای پرازدحام و پر جنب‌وجوش شهر، هر دو به‌خوبی به نمایش درآمده‌اند. ترکیب‌بندی تصاویر در فضای جنگل نسبتاً خلوت و آرام و در فضای شهری شلوغ‌تر و پر از جزییات است.
  اندازه و چیدمان فریم‌های تصاویر هم تنوع خوبی دارد و به شکل‌های مختلف در صفحه قرارگرفته‌اند.
  شخصیت‌پردازی آقای خرس و طراحی آن خوب است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. البته کنش‌های او بخصوص در چهره محدود است و اغلب چهره‌ای بی‌حالت و یکنواخت دارد.
  شخصیت‌های انسانی به لحاظ طراحی و دفرماسیون باقدرت کم‌تری کارشده‌اند.
  اما درمجموع کتاب به لحاظ بصری و چاپ و کتاب سازی انسجام و کیفیت مناسبی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما آقای خرس تصمیم درستی گرفت که به جنگل بازگردد؟
  – فکر می‌کنید چه ویژگی‌ای در آقای خرس پررنگ است؟
  – فکر می‌کنید شما در چه کارها و موقعیت‌هایی شجاعت داشته‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دیوید لیچفیلد
  ناشر کتاب‌های پرتقال (نشر خیلی سبز)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر دیوید لیچفیلد
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت