کوچولوها را بزرگ می‌کند (۱۲)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آگاهی خداوند به مراحل رشد همه‌ی کوچولو‌ها برای بزرگ کردن آن‌ها

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: سمیه علیپور

کوچولوها را بزرگ می‌کند (۱۲)

7+

آگاهی خداوند به مراحل رشد همه‌ی کوچولو‌ها برای بزرگ کردن آن‌ها

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: سمیه علیپور

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در داستان برای هر یک از موجودات اسمی گذاشته شده است. این ویژگی کودکان است که برای پاسخ به حس مالکیتشان بر روی اشیا یا موجودات زنده اسم می‌گذارند. آشنایی با مراحل رشد و کشف و کنجکاوی موجود در این مسیر از عناصر جهان کودکی است.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله‌ی دین می‌پردازد و با استفاده از پنج مثال درباره‌ی مراحل رشد موجودات زنده تلاش می‌کند تا کودک را با یکی از صفت‌های خداوند آشنا کند. این کتاب می‌تواند زمینه‌ای باشد برای گفتگو درباره‌ی مراحل رشد انسان، حیوانات یا گیاهان که در حوزه علوم طبیعی قرار می‌گیرد.
الگوی شخصیتی
در این کتاب بر مشاهده‌گری و قدرشناسی تاکید شده است. احساس این‌که نیروی عظیم و قدرتمندی وجود دارد که حواسش به ماست و به رشد و بزرگ‌شدنمان آگاه است می‌تواند حس خوشایند حمایت شدن را در کودکان به‌وجود بیاورد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «کوچولو‌ها را بزرگ می‌کند» جلد دوازدهم از مجموعه‌ی کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این جلد نظارت و آگاهی خداوند بر مراحل رشد موجودات است. موضوع کتاب درباره‌ی پنج موجود زنده است که از کوچکی به بزرگی می‌رسند. این موجودات رشد می‌کنند و ویژگی‌ها و توانایی‌هایشان تغییر می‌کند. نویسنده قصد دارد با استفاده از نمونه‌هایی که می‌آورد به کودک کمک کند تا به درک یکی از ویژگی‌های خداوند برسد. درون‌مایه این کتاب خداشناسی است. نویسنده برای رسیدن به این مضمون از طبیعت و عناصر طبیعی کمک گرفته است. در انتهای کتاب پرسش‌هایی مطرح شده است که از کودک می‌خواهد به آنها فکر کند و به آنها پاسخ دهد. برخی از این پرسش‌ها جذاب هستند و کنجکاوی کودک را بر می‌انگیزند. پرسش‌هایی که به «چه کسی» اشاره دارد با هدف دریافت پاسخی مشخص طراحی شده‌اند و عاری از خلاقیت و درگیر کردن کودک با مفهوم‌ کتاب‌اند. این پرسش‌ها بسیار سر راست است و هیچ راه گفتگو و خیال پردازی برای کودک باز نمی‌گذارند؛ به همین سبب امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای مشخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. پرداختن به لایه‌های بیرونی احکام و اصول دین به جای محتوای آن‎ها، استفاده از توجیه به جای ارائه‌ی دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده، به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتابی 2 ستاره معرفی می شود. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند، اما پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب به مراحل رشد پنج موجود زنده اشاره شده است. نوزاد انسان، بچه قو، پروانه، شیر و گردو هر کدام از زمانی که بسیار کوچک هستند تا زمانی که بالغ بشوند مراحلی را طی می‌کنند و در این کتاب به صورت مختصر به این مراحل اشاره شده است. در انتها کودک خداوند را به خاطر اینکه تمام موجودات را بزرگ می‌کند ستایش می‌کند. پس از پایان داستان و در صفحه آخر کتاب تعدادی پرسش مطرح شده است تا بتوانیم با کودک گفتگو کنیم.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شاد و دلپذیری را در اثر خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول کتاب برقرار است و تصاویر به متن وفادارند ولی فراتر از متن نمی‌رود و به‌ نمایش کلی از مطالب می‌پردازند. طراحی شخصیت‌ها در عین حال که دوست‌داشتنی است ولی همه حیوانات شبیه به هم هستند و خلاقیتی در این زمینه ندارند و کمکی به درک بهتر احساسات شخصیت‌ها و یا اتفاقات متن نمی‌کنند و حتی در قسمت‌هایی که اطلاعات علمی و مشخصی داده می‌شود تصاویر فانتزی، جوابگو نیستند. کنش‌ها نیز آرام و غالبا ایستا طراحی شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن و در ساده‌ترین حالت ممکن به ‌تصویر درآمده‌اند. کیفیت صفحه‌آرایی و چیدمان متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط دور شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. قطع کتاب و اندازه حروف نیز برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- می‌توانید درباره‌ی پرسش‌های آخر کتاب با کودک گفتگو کنید - شما می‌توانید درباره‌ی مراحل رشد موجودات زنده و تغییرات آنها با کودک گفتگو کنید. شاید مثال قورباغه یا پروانه برای درک تغییرات مناسب باشد.

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سمیه علیپور
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم