این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

کی از گرگ بد گنده می‌ترسد؟

(Big Bad Wolf Is Good )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

4+

تلاش گرگ بد گنده برای جلب اعتماد دیگران و موفقیتش

نویسنده: سایمن پاتک تصویرگر: لین چپمن

کی از گرگ بد گنده می‌ترسد؟

(Big Bad Wolf Is Good )
4+

تلاش گرگ بد گنده برای جلب اعتماد دیگران و موفقیتش

نویسنده: سایمن پاتک

تصویرگر: لین چپمن

بررس متن: نیوشا فدایی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
گرگ احساس تنهایی می‌کند و دلش می‌خواهد توسط دیگران پذیرفته شود. اما دیگران به او اعتماد ندارند و او ناامید می‌شود. او از دیگران جثه‌ی بزرگتری دارد و باعث وحشت آن‌ها می‌شود. گرگ با اردک دوست می‌شود و از این دوستی و بازی با بچه‌هایش لذت می‌برد.
محتوای آموزشی
کودکان می‌آموزند که باید افراد را باور کنند و به آن‌ها فرصت رشد و تغییر بدهند.
الگوی شخصیتی
گرگ تلاش می‌کند که با دیگران مهربان باشد و گرگ خوبی شود. شرایط را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که کار خوبی انجام دهد. وقتی جوجه اردک را پیدا می‌کند تصمیم می‌گیرد او را نزد مادرش برگرداند. گرگ سعی می‌کند خود را بدون پرخاشگری و ناراحتی ابراز کند. اردک به گرگ اعتماد می‌کند و به او فرصت پیشرفت می‌دهد. گرگ با بچه‌های اردک بازی می‌کند و حسابی خوش می‌گذرانند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گرگ در طبیعت وحشی خود و به دلیل گوشت‌خوار بودن نیاز به شکار و خوردن دیگر حیوانات دارد و تلاش او برای تغییر و نخوردن دیگر حیوانات ممکن است واقع‌بینانه نباشد یا مخاطب کم سال‌تر را گیج کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گرگی است که تصمیم می‌گیرد گرگ خوبی باشد اما دیگران به او اعتماد ندارند. گرگ در نهایت می‌تواند خودش را اثبات کند و با اردک و بچه‌هایش دوست شود. داستان درباره‌ی کنار گذاشتن پیش‌فرض‌ها و دادن فرصت‌های جدید به آن‌هاست تا بتوانند رشد و تغییر کنند. همچنین داستان درباره‌ی اعتماد است که اگر از بین برود، بازگرداندن آن ممکن است سخت باشد. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب به طور سریع دایره‌ی ارتباط و اعتمادشان را از خانواده به دوستان، معلم و سایر بزرگسالان گسترش می‌دهند و میل به گذاشتن افراد در قالب‌های از پیش‌تعیین شده ممکن است فرصت نه تنها فرصت دوستی و شناخت افراد را از ما می‌گیرد بلکه فرصت تغییر را هم از بقیه می‌گیرد. به نظر می‌رسد گرگ انتخاب مناسبی برای شخصیتی که مایل به تغییر است و دچار پیش‌فرض‌های دیگران شده انتخاب مناسبی نباشد. گرگ در طبیعت وحشی خود و به دلیل گوشت‌خوار بودن نیاز به شکار و خوردن دیگر حیوانات دارد و تلاش او برای تغییر و نخوردن دیگر حیوانات ممکن است واقع‌بینانه نباشد یا مخاطب کم سال‌تر را گیج کند.

چکیده داستان

گرگ بد گنده دیگر می‌خواهد گرگ خوبی باشد و همه دوستش داشته باشند، اما هیچ کس به او اعتماد ندارد و همه از او فرار می‌کنند. گرگ تصمیم می‌گیرد مهربان‌تر باشد و به خانم مرغ پیشنهاد می‌دهد از جوجه‌هایش نگهداری کند، اما مرغ قبول نمی‌کند. گرگ که ناامید شده تصمیم می‌گیرد همان گرگ بد قبلی باشد که جوجه‌ی اردک را در جنگل پیدا می‌کند و را به خانه‌اش برمی‌گرداند و خانم اردک او را به یک فنجان چای دعوت می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب جذاب و دوست‌داشتنی هستند. تصاویر سرشار از جزئیات‌اند و معرفی خوبی از فضا و مکان اتفاقات داستان به مخاطب ارائه‌می‌دهند. قدرت روایتگری تصاویر بسیار خوب است. طنز جاری در طراحی شخصیت‌ها و قائل شدن کنش‌های انسانی برای آن‌ها، علاوه بر این‌که بر جذابیتشان افزوده و ارتباط مخاطب با تصاویر را قوت بخشیده است، موجب شکل‌گیری حس همذات‌پنداری در کودک نسبت به شخصیت‌های داستان نیز شده‌است. شخصیت‌ها، کنش‌های متن را به‌خوبی به نمایش درآورده‌اند. تکنیک اجرای تصویرها خوب و هنرمندانه است و تنها در یکی از صفحه‌های کتاب، باکمی تغییر در اجرایِ تکنیک مواجه هستیم. استفاده از زاویه دیدهای متنوع از دیگر نقاط مثبت تصویرهاست. کیفیت چاپ تصاویر پایین است و رنگ‌ها کمی چرک و خاموش شده‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چرا دیگران اعتمادشان را به گرگ از دست داده بودند؟ - گرگ برای جلب اعتماد دیگران چه تصمیمی گرفت؟ - چرا یک محیط مبتنی بر اعتماد، لذت‌بخش‌تر است از یک محیط مبتنی بر بی‌اعتمادی و رقابت؟

مشخصات کتاب
نویسنده سایمن پاتک
ناشر زعفران
تعداد صفحات 40
نام مترجم کیانگ این لی
شماره جلد 99
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر لین چپمن
عرض کتاب 20
طول کتاب 26
نوع جلد نرم