گاوی که تخم گذاشت

(The cow that laid an egg )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

داستان مارجری که فکر می‌کند گاو خاصی نیست، اتفاق عجیبی که با حیله‌ی مرغ‌ها رخ می‌دهد و تغییر نگاه حیوانات مزرعه نسبت به تعریف خاص بودن

نویسنده: اندی کاتبیل تصویرگر: راسل آیتو

گاوی که تخم گذاشت

(The cow that laid an egg )
8+

داستان مارجری که فکر می‌کند گاو خاصی نیست، اتفاق عجیبی که با حیله‌ی مرغ‌ها رخ می‌دهد و تغییر نگاه حیوانات مزرعه نسبت به تعریف خاص بودن

نویسنده: اندی کاتبیل

تصویرگر: راسل آیتو

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مارجری فکر می‌کند به جامعه‌ی گاوها احساس تعلق نمی‌کند؛ چراکه توانایی‌هایش شبیه به بقیه‌ی گاوها نیست. کودکان با ورود به مدرسه و با شناخت گروه‌های بزرگ‌تر، توانایی‌های خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و کودکانی که متفاوت از سایرین هستند، متفاوت بودن را با احساس تنهایی تجربه می‌کنند. مانند مارجری که برای بیان ناراحتی خود نمی‌تواند با بقیه گاوها درددل کند، اما خودآگاهی و پذیرش خود از جمله مواردی است که می‌تواند به کودکان برای حضور در جوامع بزرگ‌تر کمک کند و سبب شود تا تجربه‌ی بهتری از دوستی و احساس تعلق در گروه داشته باشند.
محتوای آموزشی
داستان با دو زبان فارسی و انگلیسی روایت شده و علاوه بر بیان داستان مارجری، کودکان می‌توانند برای آموزش هر یک از این دو زبان کتاب را مطالعه کنند.
الگوی شخصیتی
مارجری نمی‌تواند مانند بقیه گاوهای مزرعه دوچرخه‌سواری کند یا چرخ و فلک بزند و فکر می‌کند کار دیگری هم نمی‌تواند انجام دهد تا احساس خاص بودن بکند؛ به همین خاطر ناراحت است. کودکان با خواندن داستان مارجری درباره‌ی خودآگاهی می‌آموزند. همراه با اتفاقاتی که در داستان رخ می‌دهد، و مخصوصاً با حیله‌ی مرغ‌ها، کودکان به این نتیجه می‌رسند که مارجری نیاز به انجام دادن کاری شبیه به بقیه ندارد تا خاص باشد و فقط کافی است خودش را بپذیرد و توانایی‌ها و مهارت‌های خود را بشناسند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گاوی به نام مارجری است. او از این‌که نمی‌تواند مانند سایر گاوهای مزرعه باشد، غمگین است و این موضوع را با مرغ‌ها مطرح می‌کند. مرغ‌ها در جلسه‌ی شبانه‌ی خود نقشه‌ای برای مارجری می‌کشند. فردای آن روز، خبر عجیبی در مزرعه پخش می‌شود. مارجری تخم گذاشته است و پس از آن تبدیل به گاو خاصی می‌شود و مزرعه‌دار در مصاحبه با روزنامه‌ها می‌گوید به مارجری افتخار می‌کند. داستان با زبانی طنز روایت شده است. تلاش مارجری برای خاص بودن، ممکن است در دنیای کودکان آشنا و معنادار باشد، اما داستان پس از طرح این موضوع، راه‌حل مناسبی در اختیار مخاطب خود قرار نمی‌دهد و به همین دلیل مطالعه‌ی کتاب با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا درباره‌ی پذیرش و خودآگاهی با کودک گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

گاوی به نام مارجری از این‌که خاص نیست و نمی‌تواند مانند سایر گاوها باشد، اندوهگین است. مرغ‌ها با حیله نقشه‌ای می‌کشند و فردای آن روز، خبر عجیبی پخش می‌شود. مارجری گاو خاصی است که تخم گذاشته است. فرزند مارجری خیلی زود به دنیا می‌آید و مارجری نامش را دیزی می‌گذارد.

کیفیت تصویر

متن فانتزی کتاب را تصاویری با شخصیت‌پردازی‌های اغراق‌ شده همراهی می‌کنند که انتخاب مناسبی برای فانتزی متن هستند. رنگ‌ها جذاب و درخشانند. تصاویر سرشار از جزئیات هستند، اما این جزئیات اگرچه به‌تنهایی زیبا و جذاب‌اند، در کنار هم موجب شلوغی بیش‌ از حد صفحه‌ها شده‌اند تا آن‌جا که در برخی صفحه‌ها خوانش تصویر را مختل و از تأکید بر اتفاقات اصلی کاسته‌اند. همچنین استفاده از عنصر بافت در تمامی شخصیت‌ها، علاوه بر اینکه بر شلوغی تصویرها افزوده است، همه‌ی آن‌ها را با یک درجه از اهمیت به نمایش گذارده‌ و هیچ‌یک را نسبت به دیگری متمایز نمی‌کند. استفاده از بافت‌هایی که به‌وسیله کامپیوتر در پس‌زمینه ایجادشده نیز از جذابیت تصویرها کاسته و بر شلوغی آن‌ها افزوده‌است، در مقابل صفحه‌هایی که رنگ پس‌زمینه به‌وسیله سطوح رنگی تخت و ساده پوشانده شده‌ است، تصاویر جذاب‌تر و خوانش آن‌ها بدون مشکل صورت می‌گیرد. متن کتاب دوزبانه است؛ حضور هم‌زمان متن‌های فارسی و انگلیسی، عاملی مضاعف برای شلوغی صفحه‌ها شده‌ است. کلاژهای عکسی که در تصویرها مورداستفاده قرارگرفته است، سنخیتی با جنس تصویرگری کتاب نداشته و نقطه‌ی مثبتی برای تصاویر به‌حساب نمی‌آیند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید داشتن چه ویژگی‌هایی شما را تبدیل به فردی خاص می‌کند؟ - شما هم تا به حال احساساتی شبیه به مارجری را تجربه کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده اندی کاتبیل
ناشر انتشارات خط‌خطی
تعداد صفحات 32
نام مترجم عبدالرضا فیاضی آزاد
سال انتشار 2008
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر راسل آیتو
عرض کتاب 22
طول کتاب 24
نوع جلد نرم