گربه‌ی لوسی و پرنده‌های رنگارنگ (۲)

(Lucy’s Cat and the Rainbow Birds )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:الهام فرخ نیا

5+

نگهداری از حیوانات اهلی و تلاش گربه‌ی لوسی برای گرفتن پرنده‌های رنگارنگ باغ

نویسنده: آنتونی هیل تصویرگر: جین تانر

گربه‌ی لوسی و پرنده‌های رنگارنگ (۲)

(Lucy’s Cat and the Rainbow Birds )
5+

نگهداری از حیوانات اهلی و تلاش گربه‌ی لوسی برای گرفتن پرنده‌های رنگارنگ باغ

نویسنده: آنتونی هیل

تصویرگر: جین تانر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
لوسی مانند اغلب کودکان به حیوانات علاقه‌مند است و از غذا دادن و توجه کردن به آن‌ها لذت می‌برد. رفتار لوسی، صلح دوستانه است و دوست دارد فضای آرامش‌‌بخشی در محیط اطرافش وجود داشته باشد. لوسی برای ایجاد آرامش در محیط و حفظ صلح سعی می‌کنند برای خواسته‌شان فکر و تلاش کنند، کارهایی هوشمندانه انجام می‌دهد. رفتار لوسی، رفتار کودکی است که معنای مهربانی و دوستی با حیوانات را می‌فهمد و برای نگهداری از آن تلاش می‌کند. اتفاقات در کتاب در دنیای واقعی ممکن است رخ دهند و می‌توانند در جهان کودکی نیز وجود داشته باشد.موضوع داستان و همچنین زبان و لحن لطیف و تصاویر نقاشی شده‌ی آن این داستان را مناسب جهان کودکی کرده است.
محتوای آموزشی
در این داستان لوسی چهاربار مجبور می‌شود به گربه‌اش زنگوله آویزان کند. هر بار یک زنگوله؛ چراکه گربه با هر زنگوله سریعاً یاد می‌گیرد که چگونه راه برود که صدایش بلند نشود. این موضوع رفتاری را در گربه‌ها نشان می‌دهد که می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد. حیوانات برای رسیدن به خواسته‌شان فکر می‌کنند و ترفندهایی را که در حد هوششان باشد انتخاب می‌کنند.
الگوی شخصیتی
لوسی تلاش می‌کند با بستن زنگوله به گردن گربه مانعی ایجاد کند تا پرندگان فرصت نجات خود را پیدا کنند. این رفتار لوسی از چند جهت قابل‌توجه است؛ یکی این‌که برای منع کردن گربه از شکار پرندگان با گربه با خشونت رفتار نمی‌کند و صرفاً برای هشدار دادن به پرندگان زنگوله‌ای به او می‌بندد، دوم این‌که لوسی وقتی‌هایی که به باغ می‌رود از آمدن گربه به آنجا جلوگیری نمی‌کند بلکه روشی هوشمندانه را برای گرفتار نشدن پرندگان انتخاب می‌کند و تصمیمی خلاقانه می‌گیرد. همچنین در این داستان رفتار لوسی با حیوانات مهربانانه و صلح‌آمیز است. نگهداری منظم و مسئولانه‌ی لوسی از پرندگان و سر زدن روزانه به آن‌ها از الگو‌های مهم شخصیتی داستان است. کودک در این داستان با تصمیمات دقیق خلاقانه به‌جای تصمیمات هیجانی و زودگذر، همچنین واقع‌نگری لوسی (او در مقابل گربه مدام به او می‌گوید که میدانم تو شکارچی هستی ولی باید بگذاری پرندگان در آرامش غذا بخورند)، مواجه می‌شود و والدین یا مربی آگاه می‌توانند توجه کودکان را به این موضوعات جلب نمایند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گربه‌ای است که هر روز دنبال لوسی به باغ می‌رود تا پرنده‌های رنگارنگ را شکار کند، اما لوسی به هر طریق که شده نمی‌گذارد آرامش و صلح باغش از بین برود. این داستان درباره‌ی محبت به حیوانات و نگهداری از حیوانات اهلی است. فضای داستان دوستانه و لطیف است تصاویر کتاب داستان را ملموس‌تر و واقعی‌تر نشان می‌دهد. رابطه‌ی لوسی با گربه و پرندگان باغ مهربان است و می‌تواند احساس خوش‌آیند و امنی برای مخاطبانش ایجاد کند. با اینکه گربه‌ی لوسی تلاش می‌کند پرندگان رنگارنگ باغ را بگیرد، اما فضای داستان حالت ترسناکی ندارد و مهربانی و صلح‌دوستی در آن دیده می‌شود. این‌که گربه هر بار می‌خواهد به پرندگان حمله کند، لوسی با بستن زنگوله‌ای جدید به گردن گربه و ایجاد صدا مانع گربه برای شکار می‌شود، فضای داستان را تا حدودی طنز کرده است. نگهداری از پرندگان و ممانعت از شکار گربه می‌تواند نمادی از نگهداری مادر از فرزندش باشد. کودکان رفتار پرمهر لوسی با پرندگان و مراقبت از آن‌ها در برابر خطر شکار گربه را درک می‌کنند و احساس امنیت به آنها منتقل می‌شود. این داستان را می‌توان برای کودکان بلای 5 سال خواند و تصاویرش را به آن‌ها نشان داد و درباره‌ی موضوع آن با کودکان به گفتگو پرداخت.

چکیده داستان

دختربچه‌ای به نام لوسی باغی دارد که در این پرندگان رنگارنگی زندگی می‌کنند. لوسی گربه‌ای به نام آرتمیس هم دارد و هر‌‌ وقت لوسی به باغ می‌رود تا به پرندگان غذا بدهد، گربه هم دنبال لوسی می‌رود و سعی می‌کند پرندگان را حین غذا خوردن‌ شکار کند. لوسی هر بار مانع شکار گربه می‌شود. لوسی زنگوله‌ای به گردن گربه می‌بندد تا گربه نتواند آرام و بی‌سروصدا نزدیک پرندگان شود و صدای زنگوله پرندگان را متوجه گربه کند. گربه خیلی زود یاد می‌گیرد که چطور راه برود که صدای زنگوله درنیاید. لوسی مجبور می‌شود یک زنگوله‌ی دیگر هم به گردن گربه بندد. این بار هم گربه زود یاد می‌گیرد چه‌کار کند که صدایی درنیاید. گربه با سومین زنگوله هم که لوسی برایش می‌بندد، باز می‌تواند کاری کند که صدایی درنیاید. اما وقتی لوسی زنگوله‌ی چهارم را می‌بندد، گربه دیگر نمی‌تواند بی‌صدا حرکت کند. صدای زنگوله‌‌ها باعث می‌شود که به پرنده‌ها هشدار داده شود و باعث می‌شود باغ همان‌طور آرام باقی بماند.

کیفیت تصویر

تصاویر لطیف و زیبا هستند و ارتباط پویایی با متن دارند. طراحی‌ها ماهرانه هستند و رنگ‌ها شاد و بانشاط‌اند. تکنیک اجرای تصاویر هنرمندانه است و زاویه دیدهای متنوعی انتخاب ‌شده‌اند. شخصیت‌پردازی‌ لوسی دختر مومشکی زیباست و همان‌طور که داستان وصف اتفاقات و احساسات او را کرده است به‌خوبی تصویر شده است. سایر حیوانات و عناصر موجود در تصویر نیز همانند لوسی، طراحی‌های سرزنده و جذابی دارند. کنش‌های تصویری پویا و برای مخاطب جذاب هستند. تکنیک تصویرگری، بر شخصیت‌ها و کنش‌ها متمرکز است و به فضاسازی و جزئیات دیگر چندان پرداخته نشده است. نماهای بسیار نزدیک از گربه همراه با جزئیات زیاد، ترکیب‌بندی برخی تصاویر را شلوغ کرده است. تصاویر به غنای بصری کتاب کمک کرده‌اند و حس زیبایی‌شناسی مخاطب را ارتقاء می‌بخشد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما هیچ حیوان اهلی دیده‌اید؟ رابطه شما با حیوانات اهلی چطور است؟ - نظر شما درباره‌ی نگهداری از حیوانات در خانه چیست؟ به نظر شما آیا حیوانات دوست دارند در خانه‌ی انسان‌ها زندگی کنند؟ - به نظر شما چرا لوسی دوست نداشت گربه پرندگان را شکار کند؟ فکر می‌‌کنید چرا گربه نمی‌توانست جلوی خودش را بگیرد و برای شکار تلاش نکند؟

مشخصات کتاب
نویسنده آنتونی هیل
ناشر کتاب پارک
تعداد صفحات 28
نام مترجم شقایق قندهاری
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر جین تانر
عرض کتاب 22
طول کتاب 23
نوع جلد نرم