گردان بلدرچین‌ها

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

13+

ماجراهای دارعلی و دوستان‌اش در جبهه همراه با مفاهیمی چون صداقت و اهمیت احترام به دیگران

نویسنده: اکبر صحرایی تصویرگر: مسعود کشمیری

گردان بلدرچین‌ها

13+

ماجراهای دارعلی و دوستان‌اش در جبهه همراه با مفاهیمی چون صداقت و اهمیت احترام به دیگران

نویسنده: اکبر صحرایی

تصویرگر: مسعود کشمیری

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نوجوانان با مستقل شدن از فضای خانه، به دنبال شکل دادن هویتی جدید هستند. در این سن هویت جمعی که به دنبال حضور در محیط جامعه و شناخت سرزمین شکل می‌گیرد، بخش جدیدی از من و هویت او می‌شود. ادبیات پایداری سبب شکل دادن و رشد هویت جمعی نوجوانان می‌شود و آن‌ها همراه با شخصیت‌های داستان، احساس تعلق به سرزمین و مردم را تجربه می‌کنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
پایبند بودن به اخلاقیات و دوری از کارهایی مانند دروغ‌ گفتن بارها در داستان تکرار می‌شود و راوی می‌گوید که افراد در جبهه نیازی به زیر پا گذاشتن اخلاقیات ندارند. در محیط جبهه همه‌ی آدم‌ها با هر پیشینه‌ و جایگاهی به صورت برابر هستند و نیازی به رقابت ندارند.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان در مناطق جنوبی ایران اتفاق می‌افتد. بیان نام جزیره‌ها و شهرهایی که تبدیل به مناطق جنگی شده‌اند، اشاره به آب‌وهوا و شرایط اقلیمی آن و موقعیت‌هایی که رزمنده‌ها مشغول نماز و عبادت هستند؛ از جمله موارد بومی و فرهنگی داستان است.
ترس و خشونت
موقعیت‌هایی که کاراکتر داستان نزدیک به سربازان عراقی است و در معرض اسیر شدن قرار می‌گیرد، زخمی شدن رزمنده‌ها، حمله‌های ناگهانی عراقی‌ها به گردانی که دارعلی در آن حضور دارد؛ می‌تواند از موارد خشونت و ترس در داستان باشد.
گفتار نامناسب
یکی از شخصیت‌های داستان به نام مش‌رجب که فردی میانسال است، موقع حرف زدن با بقیه از اصطلاحاتی چون خارخاسک، عمله خلوت، خل و چلای ننه گدا و ... استفاده می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
دارعلی، راوی داستان‌ها، در مواقع بحران و زمانی که برای جمع کردن غنایم جنگی می‌رود، سیگار می‌کشد و در جایی از داستان هم می‌گوید: « نمی‌دونم اونایی که سیگار نمی‌کشن، به چه امیدی زنده هستن؟» عشق دارعلی به خواهر یکی از دوستان‌اش که به نظر می‌رسد او را ندیده و نمی‌شناسد نیز یکی دیگر از موارد بزرگ‌سالانه داستان است. در یکی از داستان‌ها که دارعلی برای جمع‌آوری غنایم به یکی از سنگرهای عراقی رفته است، راوی به یکی از مجله‌های عراقی و عکس‌های نیمه‌لخت مرلین مونرو اشاره می‌کند.
آنچه والدین باید بدانند

«گردان بلدرچین‌ها» مجموعه داستان‌های کوتاهی است که از زبان دارعلی یکی از رزمنده‌های جنگ روایت می‌شود. در هر داستان اتفاق و ماجرای جالبی برای او و دوستان‌اش می‌افتد که او و دوستان‌اش با استفاده از هوش خود، یا حضور یک یاری‌گر، از آن جان سالم به‌درمی‌برند. در داستان‌ها موضوعاتی چون صداقت، انجام کار درست، احترام به بزرگ‌تر و ... مطرح می‌شود. نویسنده برای ایجاد فضایی متفاوت جهت ارتباط بهتر با مخاطب نوجوان خود، لحن طنز را انتخاب کرده که در جذاب کردن داستان تاثیر داشته است. اما کتاب پر از اشتباهات و لحن نوشتاری سهل انگارانه است که نویسنده آن را در پشت انتخاب لحن نیمه‌محاوره‌ای و در نظر گرفتن گروه سنی مخاطب پنهان کرده است. استفاده از ناسزا در مکالمات محاوره‌ای بین رزمنده‌ها بسیار به چشم می‌خورد که از موارد زبان و گفتار داستان است. اشاره به عشق دارعلی در داستان و علاقه‌ی او به سیگار کشیدن نیز از موارد بزرگ‌سالانه داستان به شمار می‌رود.

چکیده داستان

گردان بلدرچین‌ها مجموعه خاطراتی از جنگ ایران و عراق است. راوی رزمنده‌ای به نام دارعلی است و ماجرای هر داستان شرح اتفاقاتی است که برای او و دوستان‌اش رخ داده است. دارعلی و دوست‌اش شاپور، در گردان وظیفه‌ی جمع‌آوری غنایم را دارند و دارعلی که باهوش است، همیشه راهی برای حل کردن مشکلات پیدا می‌کند.

کیفیت تصویر

این کتاب شامل 20 داستان کوتاه و طنزآمیز پیرامون حوادث دفاع‌مقدس و رفاقت‌ها و دوستی‌های رزمندگان در آن دوران است. تصاویر پویای این کتاب همچون داستانش با درون‌مایه‌ای طنز، روحیه‌ی پرطراوت رزمندگان و جنبه‌های متفاوتی از جنگ را نشان می‌دهند. تصویرگر بخش‌های مناسبی از اتفاقات داستان را برای به‌تصویر کشیدن انتخاب کرده و به‌خوبی حس لحظه‌های پرهیجان داستان را به مخاطب خود انتقال می‌دهد. تکنیک انتخابی تصویرگر بامهارت اجراشده و به تحرک و پویایی تصاویر افزوده‌است. شخصیت‌پردازی‌ها خلاقانه و باورپذیر صورت گرفته‌اند و مهارت تصویرگر به‌خوبی در این تصاویر نمایان است. مخاطب به‌خوبی می‌تواند باشخصیت‌ها و اتفاقات پیرامون آن‌ها هم‌ذات‌پنداری کند. ترکیب‌بندی‌ها سیال‌اند و المان‌های حرکت‌ساز در تمامی پلان‌ها دیده می‌شود. تنها زوایای دید یکسان و فضاسازی‌های محدود کمی منجر به یکنواختی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما شخصیت‌های داستان، تا چه اندازه قابلیت تبدیل شدن به قهرمان دارند؟ - فکر می‌کنید انتخاب لحن طنز در داستان‌های پایداری در جذابیت آن برای شما تاثیری داشته است؟

مشخصات کتاب
نویسنده اکبر صحرایی
ناشر انتشارات سوره مهر
تعداد صفحات 136
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر مسعود کشمیری
عرض کتاب 17
طول کتاب 21
نوع جلد نرم