گروفالو

(The gruffalo)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

موشی که همه می‌خواهند او را بخورند و راهکار او برای زنده ماندن

سال: 1999
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس موش کوچولو برای کودکان، بابت جثه‌های کوچک‌ترشان بسیار قابل درک است. همچنین نیاز به کمک گرفتن از موجودی بزرگتر در دنیای کودکان کاملا معنادار است.
  موش کوچولو با ترساندن حیوانات جنگل از موجودی ترسناک خود را نجات می‌دهد، بعدتر هم با نشان دادن همان موجود به دیگران و استفاده از ترسش، باعث فرار او می‌شود. موش کوچولو زیرک است و تلاش او برای حل مسئله با زیرکی همراه است.
  کودکان متوجه می‌شوند که موش‌ها در کف هرم غذایی هستند و می‌توانند غذای حیوانات یسیاری باشند.
  موش درباره‌ی حیوانی صحبت می‌کند که دندان‌ها و چنگال‌هایی ترسناک دارد، زبانش سیاه است و روی پشتش خارهایی بنفش دارد. خود تصویر گروفالو هم می‌تواند برای برخی خوانندگان حساس‌تر ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موشی است که خوراک اکثر حیوانات جنگل است. موش برای زنده ماندن و شکار نشدن داستانی که درباره‌ی یک موجود خیالی به نام گروفالو است را روایت می‌کند و باعث وحشت حیوانات جنگل می‌شود. روزی موش واقعا گروفالو را در جنگل پیدا می‌کند. موش که حسابی وحشت کرده او را پیش باقی حیوانات می‌برد. حیوانات هم وحشت‌زده پراکنده می‌شوند. گروفالو که فکر کرده حیوانات از موش فرار می‌کنند، خودش هم پا به فرار می‌گذارد. داستان درباره‌ی تلاش موجود کوچک برای بقاست. کودک ممکن است با موش هم‌ذات‌پنداری کند و از کلک‌هایی که موش می‌زند لذت ببرد. موش با هوش و ذکاوتش زندگی خود را نجات می‌دهد.
  موش که دائما در خطر خورده شدن است برای نجات خودش به دروغ متوسل می‌شود. همراهی والدین می‌تواند برای درک بهتر این داستان کمک‌‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  موشی که در جنگل راه می‌رود با حیواناتی روبه‌رو می‌شود که می‌خواهند او را بخورند، اما او به آن‌ها درباره‌ی دوستش، گروفالو، که حیوان بزرگ و ترسناکی است می‌گوید و آن‌ها را می‌ترساند. کمی بعدتر موش در جنگل واقعا گروفالو را می‌بیند که می‌خواهد او را بخورد، اما موش می‌گوید که موجود خطرناکی است و همه از او می‌ترسند. موش گروفالو را با خود همراه می‌کند و همه‌ی موجودات از ترس فرار می‌کنند. گروفالو که فکر می‌کند حیوانات از موش می‌ترسند، خودش هم پا به فرار می‌گذارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصویرها دارای فضاسازی خوبی هستند و معرفی تصویری قابل قبولی از جنگل، پیش روی مخاطب قرار داده‌اند. حضور جزئیات تصویری، امکان تخیل و داستان‌پردازی پیرامون تصاویر را برای مخاطب فراهم کرده‌است. توصیف‌های موش از جزئیات شخصیت «گروفالو» ی ترسناک!، موجب تقویت خیال‌پردازی و بالا بردن توانایی تصویرسازی ذهنی در مخاطب می‌شود. تصاویر به متن متعهد بوده و اتفاقات روایت‌شده را به‌خوبی به نمایش گذارده‌اند و در مواردی نیز پا را فراتر گذارده و خلاقیتی فراتر از متن را به تصویر درآورده‌اند. شخصیت‌های تصویری در نمایش کنش‌های متن موفق هستند. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب و دوستداشتنی‌اند، هرچند که در طراحی آناتومی آن‌ها ایرادهایی مشاهده می‌شود. استفاده از نماها و ترکیب‌بندی‌ها و عناصر تکراری، فضای تصاویر را کمی یکنواخت و خسته‌کننده کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – اگر کسی بخواهد شما را اذیت کنند شما با چه روش‌هایی از خودتان دفاع می‌کنید؟
  – به نظر شما موش چه راه‌های دیگری داشت تا خود را از شر دیگر حیوانات و خود گروفالو نجات بدهد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جولیا دونالدسون
  ناشر چکه
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۱۹۹۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر اکسل شفلر
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم