گشت‌وگذار در ماه (۱۷)

(Explorers on the moon )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

سفر تن‌تن به ماه به همراه دوستانش و ماجراهای خطرناک و هیجان‌انگیز

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

گشت‌وگذار در ماه (۱۷)

(Explorers on the moon )
12+

سفر تن‌تن به ماه به همراه دوستانش و ماجراهای خطرناک و هیجان‌انگیز

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان از جنبه‌ی طنز، زبان و لحن و همین‌طور سادگیِ روال از بین رفتن خطرات، برای گروه سنی پیشنهادی مناسب است. هیجان، ماجراجویی، سفر و گشت‌وگذار، حل معما و استقلال‌طلبی از عناصر جهان نوجوانی‌ است که در داستان‌های تن‌تن به وفور دیده می‌شود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در این داستان تن‌تن از یکی از همراهانشان که جان دیگران را به ‌ خطر انداخته بود، دفاع می‌کند، چون می‌بیند که آن فرد پشیمان شده است. رفتار تن‌تن که تلافی‌جویانه نیست می‌تواند قابل‌توجه باشد. تن‌تن همراه و خوش‌فکر است و همسفر خوبی است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
در این داستان کاپیتان هادوک مدام عصبانی است و به هرکس که از او عصبانی باشد حرف‌های نسبتاً توهین‌آمیز می‌زند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد ۱۷‌ از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. این داستان در ادامه‌ی ماجراهای تن‌تن در کتاب سفر به ماه (جلد ۱۶) است و برای بهتر فهمیدن آن بهتر است ابتدا جلد ۱۶ خوانده شود. داستان درباره‌ی سفر تن‌تن خبرنگار جوان همراه با چند نفر دیگر به ماه است. تن‌تن و همراهانش در این سفر با اتفاقاتی مواجه می‌شوند که خطرناک است، اما درنهایت همگی سالم از این سفر به زمین باز می‌گردند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و ماجراجویی لذت می‌برند و هیجان، سفر و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد، اتفاقات داستان الهام‌گرفته از تاریخ جنگ سرد و رقابت بین بلوک شرق و غرب (شوروی و آمریکا) در سفر به فضا و پیشرفت‌های هوافضاست. در این داستان کاپیتان هادوک مدام عصبانی می‌شود و با لحن توهین‌آمیزی با افرادی که او را عصبانی کرده‌اند حرف می‌زند.

چکیده داستان

تن‌تن و برفی همراه با کاپیتان هادوک، پرفسور کلکولس، مهندس فرانک ولف سوار بر سفینه‌ی فضاپیما از مرکز اتمی اسپروج در سیلداویا (کشوری خیالی) برای رسیدن به ماه حرکت می‌کنند. در این سفر با حوادث و اتفاقاتی روبه‌رو می‌شوند که خطراتی برایشان دارد، اما درنهایت به‌سلامت به زمین برمی‌گردند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر قرار باشد به سفری به‌جایی ناشناخته بروی، به نظرت چه چیزهایی باید همراه داشته باشی؟ - آیا تا به حال به سفر ماجراجویانه در دل طبیعت وحشی رفته‌اید؟ - اگر قرار باشد به فضا سفر کنید دوست دارید چه چیزهایی را ببینید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1952
سال انتشار در ایران 1380
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت