گنج راکهام سرخ‌پوش (۱۲)

(Red Rachham's treasure )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

سفر ماجراجویی دریایی تن‌تن و کاپیتان هادوک به دنبال گنج

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

گنج راکهام سرخ‌پوش (۱۲)

(Red Rachham's treasure )
12+

سفر ماجراجویی دریایی تن‌تن و کاپیتان هادوک به دنبال گنج

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان از جنبه‌ی طنز، زبان و لحن و همین‌طور سادگیِ روال از بین رفتن خطرات، برای گروه سنی پیشنهادی مناسب است. هیجان، ماجراجویی، سفر و گشت‌وگذار، حل معما و استقلال‌طلبی از عناصر جهان نوجوانی‌ است که در داستان‌های تن‌تن به وفور دیده می‌شود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تن‌تن همراه و خوش‌فکر است و همسفر خوبی است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
در طول داستان کاپیتان هادوک همه‌اش زود عصبانی می‌شود و از الفاظی تند و نسبتاً توهین‌آمیز استفاده می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
موضوع ارث و میراث موضوعی بزرگ‌سالانه است و در جهان کودکی و نوجوانی چندان جایی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد ۱۲‌ از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی سفر دریایی تن‌تن و کاپیتان هادوک است برای یافتن گنجی که از اجداد کاپیتان هادوک در جزیره‌ای باقی‌مانده است. داستان در منطقه‌ی کارائیب و نزدیک جمهوری دومنیکن اتفاق می‌افتد، در این سفر که چند نفر دیگر با تن‌تن و هادوک همراه می‌شوند و ماجراهایی متعددی پیش می‌آید که هیجان‌انگیز و جذاب‌اند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و ماجراجویی لذت می‌برند و هیجان، سفر و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. در این جلد توجه بیشتری به شخصیت و خط داستانی هادوک می‌شود و کاپیتان هادوک بیشتر در مرکز داستان قرار دارد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد داستان برگرفته از دزدی‌های دریایی توسط کشتی‌های اروپایی در قرن ۱۷ در جزائر کارائیب و حمله‌های اجداد هادوک به مناطق مختلف و ربودن ثروت دیگر کشورهاست. در این جلد، کاپیتان هادوک شخصیتی زودجوش و عصبانی دارد و مدام از الفاظ تند و نسبتاً توهین‌آمیز استفاده می‌کند. موضوع ارث و میراث موضوعی بزرگ‌سالانه است و در جهان کودکی و نوجوانی چندان جایی ندارد.

چکیده داستان

تن‌تن و کاپیتان هادوک برای یافتن گنج راکهام سرخ‌پوش به سفری دریایی می‌روند. در این سفر کارآگاهان تامسون و تامپسون، برفی سگ تن‌تن و پرفسور کلکولس همراهی‌شان می‌کنند. کلکولس زیردریایی‌ای ساخته است که در این سفر برای اولین‌بار آن را امتحان می‌کند.تن‌تن و هادوک در این سفر از کشتی‌ای که زیر دریا مانده است چیز بخصوصی پیدا نمی‌کنند، به‌جز جعبه‌ای که در آن اسناد و مدارکی هست. وقتی‌که همگی به ساحل برمی‌گردند، کلکولس جعبه را با خود می‌برد و پس از چند روز به سراغ کاپیتان و تن‌تن می‌رود و کلکولس از این اسناد فهمیده است که قصر مارلین اسپایک متعلق به جد کاپیتان هادوک است. در همین زمان نیز قصر مارلین اسپایک را می‌خواهند به فروش برسانند. تن‌تن و کلکولس و هادوک تصمیم می‌گیرند که قصر را بخرند و در آن موزه‌ای از بقایای کشتی راه می‌اندازند و در زیرزمین این قصر گنجی که دنبالش بودند را پیدا می‌کنند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تصور کنید به سفری اکتشافی رفته‌اید (کشف هر چیزی که موضوعش برای شما جالب است) فکر می‌کنید در این سفر چه چیزهایی نیاز دارید؟ و برای اکتشافی که دوست دارید انجام دهید چه مکان‌هایی مناسب است؟ - آیا تا به حال به سفر ماجراجویانه در دل طبیعت وحشی رفته‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1943
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت