گوی و چوگان (سرگذشت ورزش در ایران)

(گوی و چوگان )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

12+

تاریخیچه‌ی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در ایران. تاریخ ورزش، یادگیری برخی وقایع ورزشی در ایران

نویسنده: جمال‌الدین اکرمی تصویرگر: محمد حقانی

گوی و چوگان (سرگذشت ورزش در ایران)

(گوی و چوگان )
12+

تاریخیچه‌ی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در ایران. تاریخ ورزش، یادگیری برخی وقایع ورزشی در ایران

نویسنده: جمال‌الدین اکرمی

تصویرگر: محمد حقانی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت کودک یا نوجوان در این کتاب دیده نمی‌شود. این کتاب تاریخچه‌ی مختصری از ورزش در ایران است.زبان و لحن متن کتاب برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم به نظر می‌رسد.
محتوای آموزشی
این کتاب تاریخچه‌ی مختصری از سرگذشت ورزش در ایران است که می‌تواند درزمینه‌ی این تاریخچه اطلاعاتی به مخاطبان کتاب بدهد.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی سرگذشت ورزش به‌طورکلی در ایران است. موضوع گسترده‌ی این کتاب به شکلی مختصر با اشاره به موارد مهم آن نوشته‌شده است. متن این کتاب به شکل داستانی نوشته‌نشده است، بلکه تاریخ‌نگاری مستندی است که با اشاره‌ای چندخطی به بازی گوی و چوگان آغاز می‌شود و با اشاره به بازی‌های المپیک و نقش ورزش‌کاران ایرانی در این مسابقات پایان می‌یابد. نویسنده در این کتاب از دوره‌های مختلف تاریخی و حکومتی در ایران نام می‌برد و می‌نویسد که در کدام از دوره‌ها نقش چه ورزشی پررنگ‌تر و مهم‌تر از بقیه بوده است. در تمام کتاب به این‌که ورزشکاران به چه دلایلی بین مردم محبوبیت داشته‌اند نیز اشاره‌شده است.کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌توانند از این کتاب برای آشنایی کلی و مختصر در مورد تاریخ ورزش در ایران استفاده کنند.از این کتاب می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های آموزشی مدرسه استفاده کرد. نویسنده در این کتاب متنی تهیه دیده است که تکه‌تکه و نامنسجم به نظر می‌رسد. وقایع و اشاره‌ای تاریخی در این کتاب با جملاتی کوتاه و مختصر نوشته‌شده است و مدام از یک موضوع به موضوع دیگر رفته است، به‌طوری‌که ممکن است خواننده سررشته را از دست بدهد. ازاین‌رو ممکن است این کتاب برای کودکان گروه سنی پیشنهادی کسل‌کننده و غیر جذاب به نظر برسد، چراکه حجم بسیار زیادی از موضوعات مختلف که وجه اشتراک آن‌ها ورزش بودنشان است، در متنی کوتاه گذاشته‌شده است و به‌خاطر سپردنشان کار آسانی نیست.

چکیده داستان

کتاب با معرفی ورزش باستانی گوی و چوگان آغاز می‌شود.به سلسله‌های مختلف حکومتی در ایران و این‌که در هرکدام ورزش چه جایگاهی داشته است اشاره می‌شود. پهلوانی، شاطری، و شکل‌های مختلفی از ورزش و نام‌هایی که در هر زمان برای کشتی‌گیران و دوندگان مرسوم بوده توضیح داده می‌شود. به تاریخ برخی هسته‌های مبارزاتی که تشکیل‌شده از پهلوانان صاحب‌نام برای مبارزه علیه حکومت‌های استبدادی شکل‌گرفته اشاره می‌شود. و درنهایت به اینکه ورزشکاران ایرانی در وزنه‌برداری، کُشتی و ورزش‌های رزمی در جهان جایگاهی ویژه دارند پایان می‌یابد.

کیفیت تصویر

متن غیر داستان کتاب را تصاویری واقع‌گرایانه همراهی می‌کنند. سبک مورداستفاده برای تصویرها، انتخابی مناسب و به‌جا برای روایت تاریخی کتاب است. انتخاب رنگ کرم برای زمینه‌ی نوشته‌ها، با فضای متن همخوانی دارد. طراحی‌ها و آناتومی‌های انسانی در اغلب موارد خوب و کم اشکال هستند اما نوع اجرای آن‌ها در همه تصاویر یکسان نیست؛ که موجب عدم یکدستی در تصاویر کتاب شده است و برخی از تصویرها به‌مراتب دارای اجرای قدرتمندتری نسبت به بقیه هستند. تکنیک اجرای تصویرها کامپیوتری است. استفاده از کلاژ عکس در برخی تصاویر، خام‌دستانه و غیرطبیعی است و بر زیبایی اثر لطمه زده است. به‌کارگیری نماها و زاویه دیدهای متنوع و انتخاب آناتومی‌هایی متناسب با حرکات ورزشی از نقاط مثبت تصویرهاست. فضاسازی‌ها خوب هستند و شخصیت‌های به تصویر درآمده معرفی صحیحی از حالات، احساسات و کنش روایت‌شده در متن را به نمایش گذارده‌اند. گرافیک کتاب باحال و هوای متن متناسب است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر تو فرق افسانه با واقعیت در چیست؟ - چه ورزشی را بیشتر از همه می‌پسندی؟

مشخصات کتاب
نویسنده جمال‌الدین اکرمی
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 44
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر محمد حقانی
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم