یک‌بار یک ابر بود

(Habia Una Vez Una Nube)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

باریدن ابر و تبخیر شدن دوباره‌ی آب. چرخه‌ی ابر و باران. خلاقیت تصویری، تقویت بیان و توصیف

سال: 2009
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: روناک شاه‌محمدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این داستان درباره‌ی باریدن باران و تشکیل دوباره‌ی ابرها است. فضای داستان لطیف است و تخیل به‌کاررفته در داستان در جهان کودکی می‌گنجد. زبان و لحن داستان نیز برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل فهم خواهد بود. تصاویر ساده و متن ساده‌ی این کتاب برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل درک است.
  به دلیل وجود تصاویری در کتاب و اینکه مخاطب کتاب باید خودش نام این تصاویر را بگوید و داستان را بفهمد و تکمیل کند، این داستان در تقویت خلاقیت تصویری، همچنین تقویت بیان و توصیف برای گروه سنی پیشنهادی کمک‌کننده خواهد بود.
  در این داستان کودکان با چرخه‌ی باریدن باران، تبخیر آب و تشکیل دوباره‌ی ابرها آشنا می‌شوند. همچنین جایگزین‌شدن کلمات با تصویرشان می‌تواند به آموزش خواندن و نوشتن کمک کند و برای کودکانی که هنوز سواد خواندن ندارند احساس خوشایندی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی باریدن باران و دوباره تبخیر شدن آب‌های روی زمین است و دوباره تشکیل شدن ابرها. این کتاب به شکلی خلاقانه نوشته و طراحی‌شده است. برخی از کلمات این کتاب لابه‌لای جملات به شکل تصویر کشیده شده‌اند و نامشان نوشته‌نشده است؛ مثلاً در همه‌جا به‌جای واژه‌ی ابر شکل ابر کشیده شده است. این کتاب در عین حال که چرخه‌ی باریدن باران و تبخیر آب باران و تشکیل دوباره‌ی ابرها را توضیح می‌دهد، خلاقیت تصویری را در کودکان تقویت می‌کند، همچنین به این دلیل که لازم است کودکان خودشان نام اشکال مختلف در جملات را بگویند و داستان را تکمیل کنند، به تقویت بیان و توصیف ذهنی‌شان کمک خواهد کرد. جایگزین‌شدن کلمات با تصویرشان می‌تواند به آموزش خواندن و نوشتن کمک کند و برای کودکانی که هنوز سواد خواندن ندارند احساس خوشایندی داشته باشد.فضای داستان لطیف است. در داستان به چیزهایی اشاره‌شده است که در طبیعت وجود دارند و می‌تواند از این جهت توجه کودکان را به حالات طبیعت و اطرافشان جلب کند. داستان این کتاب ساده و واضح است و در آن خیال‌پردازی‌هایی به‌کاررفته است که برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌تواند قابل فهم باشد، مثل آن‌که شکل برخی ابرها را به چیزهایی مانند گله‌ی گوسفندان یا مثلا پروانه تشبیه کرده است. از این کتاب می‌توان در خانواده و همچنین کلاس های مهد استفاده کرد.همراهی والدین یا مربی در درک بهتر این کتاب و استفاده‌ی بهتر آن کمک‌کننده خواهد بود.

  چکیده داستان

  یک‌بار ابری بود. این ابر بعضی اوقات به شکل پروانه است و بعضی اوقات به شکل اسب. وقتی ابرهای زیادی جمع شدند، به هم برخورد کردند و رعدوبرق زد و باران بارید. باران همه‌جا را شست و تمییز کرد. بعدازاینکه همه‌ی قطرات آب در ابرها بارید، ماه درآمد. فردای بعد از باران، خورشید درخشید و آب‌های روی زمین را خشک کرد و قطرات ریز آب را به سمت آسمان برود و باز ابرها تشکیل شدند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب حاصل تلفیق جالب و مناسبی از لغات و تصاویر است که کمک می‌کنند تا کودک تجربه لذت‌بخش و خلاقانه‌ای از خواندن کتاب داشته‌باشد.
  تصاویر در بیشتر قسمتها به خوبی کلمه مورد نظر را در ذهن تداعی می‌کنند و طراحی‌های مناسبی دارند و تصویرگر با تغییر اندازه‌ها تلاش کرده تا صفحه‌های متنوعی را پدید آورده و بر جذابیت کتاب بیفزاید. رنگ‌آمیزی‌های شاد نیز به زیبایی کتاب کمک کرده‌اند.
  نوشته‌ها نیز با تغییر اندازه و رنگ علاوه بر زیباتر‌کردن صفحه‌ها توجه کودک را به معانی و کاربرد برخی از لغات جلب می‌کنند، هرچند که فونت متن برای کودکان نوخوان مناسب نیست.
  فهرستی تصویری در انتهای کتاب قرار داده ‌شده که طراحی گرافیک مناسبی ندارد و در هم بودن تصاویر کاربرد آنرا برای کودکان سخت می‌کند.
  کیفیت نامطلوب چاپ منجر به تیره شدن تصاویر شده و در برخی صفحه‌ها تشخیص تصاویر را دشوار کرده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا شما هم می‌توانید چند جمله‌ی داستانی بنویسید و به جای بعضی کلمات جمله‌ها نقاشی کنید؟
  – به نظر شما چرخه‌ی باران چه اهمیتی در زندگی ما دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گراسیلا مونتس
  ناشر انتشارات آمیس
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم مهران فرهادزادگان
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر کلودیا لگنازی
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم