یک روز با آقا موش پستچی

(Mr. Postmouse's Rounds)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

رساندن نامه‌ها و بسته‌های حیوانات مختلف توسط آقا موش پستچی و آشنا شدن با تفاوت‌های میان خانه و سبک زندگی موجودات مختلف

سال: 2015
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای کتاب پر از تصاویر رنگی ست و ارتباط هر کودک با کتاب می‌تواند کاملاً اختصاصی و از جنس ارتباطی باشد که کودک با تصاویر برقرار کرده است. ماجراجویی‌های آقا موش پستچی هم برای کودکان جذابیت‌های خاص خودش را دارد. بالا رفتن از نردبان، نهار خوردن با اژدها، هواپیما سواری، ملاقات با غول برفی و شناکردن در اعماق آب‌های دریا برای گروه سنی مخاطب کتاب همگی کارهای هیجان‌انگیزی محسوب می‌شوند و به‌نوعی برآورده کردن رؤیاهای کودک در دنیای خیال هستند. خانه، محل امن و فضای خوش کودکی بسیاری از کودکان است. نمایش خانه‌ها و جزئیات درون آن‌ها با فضای کودک مخاطب داستان همسو است و برون‌فکنی نیاز جهان کودک به خانه‌ی گرم و امن است. انتخاب موش به‌عنوان پستچی هم می‌تواند باعث همذات پنداری کودک شود زیرا آقا موش پستچی از بسیاری از مخاطبان خود کوچک‌تر است بااین‌حال به‌خوبی از عهده‌ی انجام کارهایش برمی‌آید.
  آقا موش پستچی برای رساندن بسته‌ها توانمندی‌های زیادی از خود نشان می‌دهد؛ از درخت بالا می‌رود، هواپیما میراند، غواصی می‌کند و از دامنه‌ی کوه با سورتمه پایین می‌آید. در تمام تصاویر لبخند میزند و درعین‌حال یک پدر مهربان است و در پایان یک روز پرکار هدیه‌ی تولد پسرکوچولوی خودش را فراموش نمی‌کند. دنیای کتاب، یک دنیای امن و آرام و پر از صلح و دوستی ست. موجوداتی به کوچکی مگس و مورچه هم بسته‌هایی دارند که موش پستچی به دستشان می‌رساند و همان‌قدر اهمیت دارند که حیواناتی به بزرگی خرس و تمساح. حتی غول برفی و اژدها هم مهربان و خوشحال به نظر می‌رسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک موش پستچی است که بسته‌های پستی حیوانات مختلف را در خانه‌های آن‌ها می‌برد. خانه‌ی حیوانات مختلف هرکدام ویژگی‌های اختصاصی خودش را دارد و موش پستچی برای رساندن بسته‌ها باید از درخت بالا برود، کوهنوردی کند، خلبان هواپیما بشود، با سورتمه روی برف‌سر بخورد و یا در دریا غواصی کند. تا اینکه درنهایت آخرین بسته را که هدیه‌ی تولد پسر کوچولوی خودش است به مقصد می‌رساند. کتاب «آقا موش پستچی»، یک کتاب تصویری ست و قصه‌ی بسیار ساده‌ و تصویرهای خلاقانه و پرمحتوای کتاب دنیای جدیدی برای کشف در اختیار کودک قرار می‌دهد تا هر بار که به آن‌ها نگاه می‌کند جزئیات جدیدی پیدا کند و از این ماجراجویی در دنیای کتاب لذت ببرد. دنیایی که به کودک فرصت می‌دهد درباره‌ی محل زندگی، نوع غذا و ویژگی‌های زندگی حیوانات چیزهایی بفهمد که خودش کشف کرده است. به‌عنوان مثال روی سقف خانه‌ی خرس یک کندو قرار دارد و یک لوله‌کشی خلاقانه عسل را به داخل خانه هدایت می‌کند و یا تخت خواب خفاش‌ها روی سقف خانه‌شان کشیده شده و خفاش‌ها از آن آویزان هستند. جزئیات خانه‌ها کاملاً باهم متفاوت است. برای همین کشف کردن اینکه حیوانات مختلف چه تفاوت‌هایی در سبک زندگی دارند فقط نیازمند کمی کنجکاوی و توجه بیشتر است. کتاب بدون همراهی والدین نیز مناسب گروه سنی مخاطب است. کودکان تا حدود چهارسالگی قادر به تحلیل موارد ساده هستند، اشیا و جهات را می‌شناسند و می‌توانند دسته‌بندی کنند. کودکان گروه سنی مخاطب این کتاب نیاز به فعالیت‌های متنوع در داخل و خارج خانه دارند و جزئیات متنوع درون خانه‌ها در تصاویر این کتاب آیینه‌ای از نیاز کودک به فعالیت‌ها و جزئیات بیشتر است. والدین می‌توانند با ترکیب تصاویر و برقراری ارتباط میان بعضی از جزئیات آن‌ها یک فعالیت اکتشافی و هیجان‌انگیز برای ساختن داستان‌های تازه‌ای آماده کنند. به‌عنوان مثال در یک تصویر، اطلاعیه‌ی گم‌شدن یک انگشتر به درخت نصب شده است و در تصویری دیگر همان انگشتر در خانه‌ی کلاغ دیده می‌شود. چنین کتاب‌هایی می‌توانند باعث علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب‌خوانی و ایجاد اشتیاق برای کشف کردن و توجه به جزئیات باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی یک موش پستچی است که بسته‌های پستی حیوانات مختلف را به در خانه‌های آن‌ها می‌برد. خانه‌ی حیوانات مختلف هرکدام ویژگی‌های اختصاصی خودش را دارد و موش پستچی برای رساندن بسته‌ها باید از درخت بالا برود، کوهنوردی کند، خلبان هواپیما بشود، با سورتمه روی برف سر بخورد و یا در دریا غواصی کند. تا اینکه درنهایت آخرین بسته را که هدیه‌ی تولد پسرکوچولوی خودش است به مقصد می‌رساند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب یک مجموعه تصویری سرشار از جزئیات است. جزئیاتی که می‌تواند تخیل مخاطب را بارها و بارها وارد یک بازی جذاب کند. این ویژگی برای تصاویر قابلیت خوانش مستقل از متن را به همراه آورده است. هر تصویر می‌تواند به‌تنهایی و جدا از موضوعِ متن، روایت کننده یک داستان باشد. شخصیت‌پردازی‌های همراه با جزئیات حیوانات، باوجودی که در متن پرداختی به آن‌ها نشده، از نقاط مثبت و قابل‌توجه کتاب است.
  فضاسازی‌ها بسیار خوب و جذاب هستند.
  تصویرها به هدف آموزشی متن به شکلی خلاقانه وفادار بوده و در بسیاری از موارد پا را فراتر نهاده و از متن پیشی گرفته‌اند. کودک در این مجموعه، آموزشی غیرمستقیم درباره‌ی محل زندگی حیوانات مختلف، نوع غذای آن‌ها و …. دریافت می‌کند.
  قائل‌شدن کنش‌های انسانی برای شخصیت‌های حیوانی کتاب و طنز جاری در تصاویر موجب جذاب‌تر شدن تصویرهای کتاب شده‌است .
  مجموعه موارد فوق یک روز با آقا موش پستچی را به کتابی مناسب برای این گروه سنی تبدیل کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما از ویژگی‌های هر تصویر چه چیزهایی در مورد حیوان صاحب‌خانه می‌فهمیم؟
  – هر بار که کتاب را می‌خوانید چه چیز جدیدی در تصاویر می‌بینید؟
  – آیا می‌توانید در ارتباط با هر تصویر یا تصویر موردعلاقه‌تان قصه‌ی جدیدی تعریف کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماریان دوبو
  ناشر زعفران
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم محبوبه نجف خانی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر ماریان دوبو
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم