یک موجود خیلی عجیب

(Avery Strange Creature)
thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه‌ی حیوانات جنگل با یک موجود خیلی عجیب، مقایسه‌ی ویژگی‌های متمایز فردی و توجه به تفاوت‌های میان موجودات مختلف

سال: 2009
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط صلح‌آمیز و دوستی میان حیوانات مختلف و میان انسان و حیوانات از نکات برجسته‌ی این داستان است. شگفتی حیوانات از دیدن یک موجود جدید و مقایسه‌ی ویژگی‌های این موجود با خود، همچنین پاسخ مادر به پرسش حیوانات به شکل هوشمندانه‌ای با جهان کودکی مخاطبان کتاب متناسب است.
  دوستی، پرسش‌گری و همکاری برای یافتن پاسخ سؤال بستر شکل‌گیری این داستان است. حیوانات مختلف در این داستان ویژگی‌های فردی برجسته‌ی خود و سایر حیوانات را می‌شناسند و با احساس پذیرش و اعتمادبه‌نفس از این ویژگی‌های فردی یاد می‌کنند.
  تصاویر کتاب و متن که به توضیح بعضی از خصوصیات برجسته‌ی حیوانات مختلف می‌پردازد، این کتاب را برای آشنا کردن کودکان زیر 7 سال با حیوانات جنگل بسیار مناسب کرده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این کتاب ماجرای مواجه‌شدن حیوانات جنگل با یک کودک است. حیوانات ویژگی‌های خود را با این کودک مقایسه می‌کنند و به نظرشان می‌رسد که او خیلی ناتوان و عجیب است؛ تا این‌که مادر کودک از راه می‌رسد و در مورد او توضیح می‌دهد. موضوع اصلی این کتاب توجه به ویژگی‌های فردی و پذیرش تفاوت‌هاست. نکته‌ای که این کتاب را متمایز می‌کند، نگاهِ حیوانات به انسان است. تصاویر کتاب فرصت خوبی برای آشنایی با تعدادی از شاخص‌ترین حیوانات جنگل فراهم می‌کند. وقتی حیوانات از مادر می‌پرسند که “این کوچولو چه کاری بلد است؟” مادر در مورد احساس عشقی که به کودکش دارد می‌گوید که متناسب با جهان کودکی مخاطبان است. تمام حیوانات در این کتاب دارای ارزش یکسان هستند و از تفاوت‌های ظاهری خود با موجود عجیب می‌گویند. کودکان گروه سنی مخاطب به تفاوت‌های جنسیتی و فردی توجه نشان می‌دهند و ممکن است در مورد این تفاوت‌ها سؤال‌هایی مطرح کنند. از این حیث موضوع این کتاب می‌تواند فضایی آشنا و ملموس برای کودکان باشد.

  چکیده داستان

  میمون در گوشه‌ای از جنگل سبدی پیدا می‌کند که درون آن موجودی عجیب است. میمون موجود عجیب را به فیل، زرافه، قورباغه و شیر هم نشان می‌دهد، اما آن‌ها هم چیزی در مورد این موجود نمی‌دانند. این موجود دمی برای تاب خوردن، خرطومی برای آب‌بازی، گردن‌ درازی برای خوردن برگ درختان، پاهایی برای شنا کردن و پشمی برای گرم کردن خودش ندارد. از میان حیوانات شیر داوطلب می‌شود که از خود این موجود اسمش را بپرسد؛ این موجود عجیب نوزاد انسان است که با دیدن شیر شروع به گریه می‌کند. مادر وقتی صدای گریه را می‌شنود خود را به او می‌رساند. کودک آرام می‌شود و لبخند می‌زند. حیوانات هم به او لبخند می‌زنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای «لاین مارلو» تصویرگر بریتانیایی کودکان را مشتاق به دیدن کتاب و دنبال کردن داستان آن می‌کند.
  طراحی‌های ماهرانه و اجرای پرقدرت آن بر جذابیت کتاب افزوده و فضاسازی خوب جنگل با گیاهان و حشرات متنوع، کودکان را به جستجو در میان تصاویر تشویق می‌کند. طراحی شخصیت‌ها زیبا و باورپذیر بوده و کنش‌های حیوانات به خوبی ترسیم شده‌اند و احساسات را به درستی به بیننده منتقل می‌کنند. تاکید روی نام آواها، هماهنگی آنها با کنش‌های تصاویر به همراه ترکیب‌بندی‌های متنوع و صفحه آرایی‌های خلاقانه از دیگر امتیازات کتاب است که برجذابیت آن افزوده‌است.
  تصاویر کتاب به خوبی توانایی برقراری ارتباط با کودکان گروه سنی «الف» را دارند و در کنار متن توانسته‌اند تجربه‌ی دلنشین و سرگرم‌کننده‌ای را برای آنها خلق کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه تفاوت‌هایی با همسالان خود دارید که شما را از سایرین متمایز می‌کند؟
  فکر می‌کنید هرکدام از تفاوت‌هایی که با دیگران دارید چه فرصت‌هایی (برای رشد) در اختیار شما می‌گذارد؟
  فکر می‌کنید اگر تمام موجودات شکل هم بودند چه اتفاقی می‌افتاد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده روندا آرمیتج
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم آتوسا صالحی
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر لاین مارلو
  عرض کتاب ۲۹
  نوع جلد نرم