مهمان‌های ناخوانده

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان شبی بارانی و جمع شدن حیوانات در خانه‌ی مادربزرگ، همراه با مضامینی چون همدلی، صلح و مهربانی.

سال: 1396
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان‌‌های حیوانات از بهترین نمونه‌های داستان برای کودکان هستند. کودک با حیوانات ارتباط بهتری ارتباط برقرار می‌کند و کلام آنان نیز تأثیر بیش‌تری بر کودک خواهد گذاشت. صلح حیوانات داستان، در زمان طوفان و سختی، به کودک فرصت تجربه دوستی را می‌دهد. پذیرش افراد جدید و تلاش برای ارتباط سالم با دیگران، از جمله تجربیاتی است که به کودک در مواجه با فضای مدرسه و حضور در فضای خانه کمک خواهد کرد.
  کنار هم قرار گرفتن حیوانات در فضایی کوچک و همکاری آن‌ها برای ساختن فضایی آرام در کنار هم، از جمله مواردی است که بر روی عدم رقابت تأکید می‌کند. صلح و پذیرش دیگران، همکاری کردن و تلاش برای اتحاد در مواقع دشوار از جمله مهارت‌های زندگی داستان هستند.
  داستان در بستر فرهنگی ایران اتفاق می‌افتد و با اشاره‌های غیر مستقیم کودک را با این فضا آشنا می‌کند. حضور مادربزرگ، نوع پوشش او، سبک زندگی و مهمان نوازی او، صبحانه روز بعد و حضور سماور و سفره از جمله این اشاره‌ها هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پیرزنی است که در یک روز بارانی، یک گنجشک، یک مرغ، یک کلاغ، یک گربه، یک الاغ، یک سگ و یک گاو به خانه او می‌آیند تا از باران و طوفان در امان بمانند. به نظر می‌رسد برای همه‌ی حیوانات در خانه‌ی پیرزن که اندازه چوب کبریت است جایی نباشد، اما همه‌ی حیوانات در کنار هم شب طوفانی و بارانی را سپری می‌کنند. گربه و سگ و پرنده‌ها از بودن در کنار هم ترسی ندارند و در صلح به هم کمک می‌کنند تا طوفان سپری شود. پیام داستان، درباره یاری رساندن به یکدیگر و متحد شدن در زمان سختی‌هاست. داستان مهمان‌های ناخوانده از جمله معدود داستان‌هایی است که در بستر فرهنگی جامعه ایرانی درباره‌ی صلح و هم‌زیستی صلح‌آمیز با طبیعت نوشته شده است و پیام آن متحد شدن در مواقع سختی‌هاست. پیرزن نماد مادر، مهربانی و دوستی است و در این داستان می‌تواند نماد کشورمان ایران باشد که فرهنگ‌های بسیاری در دل خود جای داده است. مفاهیم نهفته در داستان و نمادین بودن آن برای کودکان بالای پنج سال که در درک فضای اطراف خود تواناتر شده‌اند، مناسب خواهد بود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پیرزنی است که در دهی دور در خانه کوچک خود زندگی می‌کند. در شبی بارانی، گنجشک، مرغ، کلاغ، گربه، سگ، الاغ و گاو درِ خانه او را می‌زنند. پیرزن به آن‌ها جای خواب می‌دهد. همه‌ی حیوانات در آرامش و بدون دعوا در کنار هم شب بارانی را سپری می‌کنند و فردای آن روز از پیرزن مهربان می‌خواهند اجازه دهد تا بتوانند نزد او بمانند به شرط این‌که همه نقش و مسئولیت خود را برای گذران زندگی جمعی‌شان انجام دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن ساده و دل‌نشین کتاب را تصاویری ساده و صمیمی همراه می‌کنند . شخصیت‌پردازی‌ها خوب هستند و کنش‌های متن را با خود همراه دارند. شخصیت پیرزن دوست‌داشتنی و باورپذیر است . فضاسازی خانه پیرزن در برخی تصاویر خوب است و معرفی درستی از فضای خانه‌ی کوچک پیرزن به مخاطب ارائه می‌دهد اما در برخی صفحه‌ها چندان موفق ظاهرنشده و تنها به نمایش دست جمعی حیوانات در فضایی بدون تعریفِ مکانی دقیق بسنده شده‌است .
  شخصیت‌پردازی‌ها اگر چه دوست‌داشتنی و در راستای روایت شیرین متن هستند اما کیفیت بسیار بد چاپ کتاب و رنگ‌هایی که در چاپ کتاب چرک و تیره شده‌اند، مانع از ایجاد لذت بصری در مخاطب می‌گردند تا آنجا که برخی شخصیت‌های تیره همچون گاو و کلاغ قابل تشخیص نبوده و تنها به شکل فرمی از گاو و کلاغ به نمایش درآمده‌اند. طیف‌های خاکستری حاکم بر تصاویر بدون کنتراست است. همچنین دورگیری و احاطه‌ی تمام عناصر تصویری با هاله‌ای کم‌رنگ، موجب یکنواختی تصاویر شده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد پیرزن به همه حیوانات جایی برای ماندن بدهد؟
  تا به حال برایتان پیش آمده که انتخاب کنید با کسانی که نمی‌شناسید همکاری کنید؟
  به نظر شما چه چیز سبب متحد شدن انسان‌ها در مواقع خطر، سختی یا بحران می‌شود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فریده فرجام
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر جودی فرمانفرماییان
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم