ارتش‌های فرازمینی

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی تیراندازی اول‌شخص ایرانی، با داستانی معمولی و خشونت نسبتاً زیاد

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی چون جنگ، انتقام گرفتن از انسان‌های دیگر، تأمین منابع از سایر سیارات و نابودی زمین در داستان بازی مطرح می‌شوند.
  بعضی از فرماندهان جنگی با لحن تحکم‌آمیز و خشنی با زیردستان خود صحبت می‌کنند و گاهی هم از کلماتی چون لعنتی در مکالمه‌ها استفاده شده است.
  بازیکنان از زاویه‌ی اول‌شخص و با سلاح‌های واقع‌گرایی چون تک‌تیر، کلت، مواد منفجره و... با دشمنان خود مبارزه می‌کنند. دشمنان هنگام تیر خوردن خونریزی می‌کنند و اگر تیر به سر آن‌ها اصابت کند مقدار خونریزی بیشتر هم خواهد بود. با این حال اجساد آن‌ها خونین نشان داده نمی‌شود و بعد از چند ثانیه هم از زمین محو می‌شود. در صورتی که خود بازیکن تیر بخورد، لکه‌های درشت خون روی صفحه ظاهر می‌شوند. در قسمت‌های غیر تعاملی بازی هم تصاویری از انفجار‌های زیاد، شلیک به سمت افراد و خونریزی آن‌ها نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی مانند سایر عناوین تیراندازی اول‌شخص‌اند و یاد گرفتن آن‌ها زمان خاصی نمی‌برد. بازی دارای چند درجه‌ دشواری مختلف است که بازیکنان با توجه به مهارت‌شان می‌توانند هر کدام را انتخاب کنند. گاهی اوقات عمل نکردن بعضی کنترل‌ها ممکن است پیشرفت در بازی را با مشکل روبه‌رو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ارتش‌های فرازمینی یک بازی تیراندازی اول‌شخص و اکشن ایرانی است. بازیکن در نقش سربازی قرار می‌گیرد که باید با رهبری فرماندهش و همراهی سایر سربازان با نیروهای دشمن مبارزه کند. داستان بازی در آینده و زمانی که انسان‌ها بر سر منابع زمین و سایر سیارات با هم می‌جنگند، رخ می‌دهد.
  مأموریت اصلی بازیکن در این بازی تیراندازی به سمت دشمنان است. این تیراندازی‌‌ها از زاویه‌ی اول‌شخص و با سلاح‌های واقع‌گرایانه مثل کلت، تک‌تیر و تیربار انجام می‌شوند. دشمنان هنگام تیر خوردن خونریزی می‌کنند و با توجه به سلاحی که استفاده شده و نزدیک بودن آن‌ها به بازیکن، ممکن است خونریزی بیشتری هم نمایش داده شود. با این حال اجسادشان بعد از چند لحظه از نقشه‌ی بازی حذف می‌شود. در صورتی که خود بازیکن تیر بخورد لکه‌های درشتی از خون روی صفحه ظاهر می‌شوند. این بازی را می‌توان به صورت چندنفره در حالت آفلاین هم انجام داد.

  چکیده داستان

  در آینده‌ای که زمین به خاطر جنگ‌های پی‌در‌پی انسان‌ها به نابودی کشیده شده، مسئله‌ی اصلی تأمین انرژی و منابع است. بازیکن در نقش سربازی قرار می‌گیرد که باید با گروهی که به اصطلاح «طردشدگان» نامیده می‌شوند در این جنگ مبارزه کند.

  کیفیت

  ارتش‌های فرازمینی را می‌توان در مجموع بازی ایرانی باکیفیتی به حساب آورد که برای چند ساعت می‌تواند علاقه‌مندان به ژانر تیراندازی را سرگرم کند. با این حال این بازی فاصله‌ی خیلی زیادی تا عناوین باکیفیت این سبک دارد. گرافیک و طراحی مراحل به‌خوبی انجام شده‌اند و جزئیات نسبتاً زیادی در آن‌ها رعایت شده است. کنترل‌ها خوب عمل می‌کنند و مشکلی برای بازیکن به وجود نمی‌آورند. از نقاط ضعف بازی می‌توان به داستان معمولی و صداپیشگی‌های نه‌چندان قوی آن اشاره کرد. داستان خیلی ساده است و جزئیات زیادی از آن به بازیکن گفته نمی‌شود. صداپیشگی‌ها هم به شکل عجیبی در زبان انگلیسی بهتر از فارسی‌اند که می‌تواند برای مخاطبان فارسی‌‌زبان ناامیدکننده باشد. نکته‌ی دیگر نبود تنوع در طراحی دشمنان است که بسیار شبیه به یکدیگرند. با این حال گیم‌پلی بازی سرگرم‌کننده است و با پیشرفت در مراحل، مبارزه با دشمنان سخت‌تر هم می‌شود. در مجموع می‌توان گفت ارتش‌های فرازمینی از عناوینی است که می‌توان با آن تا حدودی به آینده‌ی صنعت بازی‌سازی ایران امیدوار بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ اتفاقات این بازی در دنیایی رخ می‌دهد که انسان‌ها به دلیل جنگ‌های زیادی که روی زمین رخ داده به دنبال منابع از دیگر سیارات می‌گردند. می‌توانید درباره‌ی روش‌های اصلاح الگوی مصرف شخصی و ضرورت انجام‌ آن‌ها صحبت کنید.
  ـ فرهاد در طول بازی چندین بار از دستور فرمانده‌ی ارشد خود سرپیچی می‌کند. می‌توانید درباره‌ی درستی یا غلطی این کار او و تبعاتی که به همراه دارد، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۱۴۸۰۰۰
  تولید کننده پرسینا
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶