بردیا

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن و ماجراجویانه‌ی ایرانی با داستانی درباره‌ی حمله‌ی اسکندر به هخامنشیان

سال: 1398
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بردیا پسر نوجوانی است که در ابتدای بازی پدرش مسئولیت مهمی را در جنگ ایرانیان با سپاه اسکندر به او واگذار می‌کند. او علاقه‌ی زیادی به وطنش دارد و حاضر است برای انجام مأموریتی که به او سپرده شده، خود را به خطر بیندازد. حس مسئولیت‌پذیری بردیا، وطن‌پرستی‌اش و علاقه‌ای که به دفاع از کشورش در مقابل بیگانگان دارد از مواردی است که می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  بردیا پسر شجاعی است، او تمام تلاشش را برای به انجام رساندن مأموریتی که به او واگذار شده می‌کند. علاقه‌ی زیادی به وطنش دارد و می‌خواهد که در برابر حمله‌ی بیگانگان از آن دفاع کند. او خیانت عده‌ای از فرماندهان و سربازان را محکوم می‌کند و تأکید زیادی روی وفاداری دارد.
  موضوعاتی چون وطن‌پرستی، خیانت،‌ جنگ، کشورگشایی و دفاع در برابر حمله‌ی بیگانگان به‌دفعات در داستان مطرح می‌شود. روایت بازی به خصوص تأکید زیادی روی مفهوم وطن‌پرستی به عنوان ارزش دارد.
  در طول بازی بازیکن می‌تواند گنجینه‌هایی را پیدا کند که هر کدام اطلاعاتی را در مورد جنبه‌های مختلف سلسله‌ی هخامنشیان در اختیار او قرار می‌دهند. اطلاعاتی مانند عکس آثار هنری به همراه نام و تاریخ آن‌ها و همین‌طور عکس‌هایی از آثار باستانی مرتبط با تمدن باستانی ایران. همچنین از آن‌جا که طراحی محیط‌های هر مرحله از بازی با توجه به نقوش باستانی انجام شده،‌ بازیکن می‌تواند با نقوش مرتبط با سلسله‌ی هخامنشیان آشنا شود. نام سرداران و فرماندهانی که در داستان آورده می‌شود نیز برگرفته از واقعیات تاریخی است.
  داستان بازی در زمان حمله‌ی اسکندر به ایران و اواخر سلسله‌ی هخامنشی رخ می‌دهد. مراحل بازی که صحنه‌های مختلفی را شامل می‌شوند، با الهام از معماری این زمان طراحی شده‌اند. نام شخصیت‌ها، پوشش، ابزار و وسایلی که استفاده شده هم تا حدودی با واقعیات تاریخی آن دوران هماهنگی دارند. ضمن این‌که در طول بازی بازیکن می‌تواند با پیدا کردن گنجینه‌هایی، با آثار باستانی و هنری متعلق به زمان هخامنشیان آشنا شود و اطلاعات مختلفی را در مورد آن‌ها به دست آورد.
  بردیا در طول بازی باید با سربازان زیادی از سپاه دشمن مبارزه کند. سلاح‌هایی که در اختیار دارد، شمشیر، تیروکمان و قلاب سنگ است. با هر بار ضربه‌ی موفقی که به دشمنان می‌خورد دود قرمز رنگی پخش می‌شود. هنگامی که خود بردیا ضربه بخورد رد باریکی از خون روی صفحه ظاهر می‌شود. خشونتی که در مبارزه‌ها نمایش داده می‌شود چندان واقع‌گرایانه نیست اما در صحنه‌های غیرتعاملی ابتدای بازی، تصاویر ثابتی از میدان‌های نبرد، تیر خوردن و خونریزی افراد و همین‌طور صدای فریاد و ضربه خوردن با شمشیر به شکل واقع‌گرایانه‌تری نشان داده است. در قسمت آموزشی بازی، به بازیکن پیشنهاد می‌شود که برای تأثیرگذاری بیشتر سلاح، سر دشمنان را هدف قرار دهد.
  بازی یک قسمت آموزشی نسبتاً طولانی دارد که همه‌ی کنترل‌ها و کار با آن‌ها را به بازیکن یاد می‌دهد. با این حال عادت کردن به آن‌ها ممکن است زمان‌بر باشد چرا که گاهی اوقات از نظر فنی به‌خوبی عمل نمی‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بردیا یک بازی اکشن ماجراجویانه‌ی ایرانی است. داستان آن در سال‌ آخر سلسله‌ی هخامنشی و همزمان با حمله‌ی اسکندر به ایران رخ می‌دهد. بازیکن در نقش پسر نوجوانی به نام بردیا بازی می‌کند که باید مأموریت مهمی را در این جنگ انجام دهد. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف آن، مبارزه با دشمنان و پیدا کردن گنجینه‌های مختلف می‌شود.
  بازی می‌تواند منبع خوبی برای آشنایی ابتدایی کودکان با هنر، معماری و نام بعضی سرداران هخامنشی مانند آریو برزن باشد. در طراحی مراحل از معماری آن دوران الهام گرفته شده و در طول بازی هم گنجینه‌هایی وجود دارد که آثار هنری معروفی از زمان هخامنشی را به بازیکن نشان می‌دهد. مبارزه بخش قابل توجهی از بازی را شکل می‌دهد. بردیا با سلاح‌هایی چون شمشیر، تیرکمان و قلاب سنگ با دشمنانش مبارزه می‌کند. ضربه‌های موفق با دود قرمز رنگی همراه‌اند و جسد دشمنان بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شود. در قسمت‌های غیرتعاملی تصاویر ثابتی از میدان‌های نبرد،‌ تیر خوردن و خونریزی افراد و مبارزه‌ها با گرافیک واقع‌گرایانه‌تری نشان داده می‌شود. موضوعاتی چون وطن‌پرستی، خیانت به کشور و حمله‌ی بیگانگان به شکل پررنگی در داستان مطرح شده‌اند.

  چکیده داستان

  اسکندر در پی کشورگشایی‌هایش به سرزمین ایران حمله کرده است. در این میان یکی از فرماندهان سپاه ایران وظیفه‌ای را به پسر نوجوان خود،‌ بردیا واگذار می‌کند و آن وظیفه، رساندن نامه‌ای مهم به آریو برزن است. او در این راه با موانع مختلفی روبه‌رو می‌شود و باید با سربازان مقدونی هم مبارزه کند.

  کیفیت

  مانند بسیاری از بازی‌های ایرانی، بردیا هم از آن دسته بازی‌هایی است که اگر بازیکن یک ساعت اولیه‌ی آن را که می‌تواند بسیار اذیت‌کننده باشد، پشت سر بگذارد، ممکن است در نهایت با عنوان سرگرم‌کننده‌ای روبه‌رو شود. یکی از مهم‌ترین مشکلات بازی، زمان بارگذاری بسیار طولانی آن است که ممکن است حتی تا ۵ دقیقه هم طول بکشد. سیستم مبارزه‌ی بازی هم کیفیت خوبی ندارد و علاوه بر تکراری شدن مبارزه‌ها، کنترل‌ها هم گاهی به خوبی عمل نمی‌کنند. به‌جز این موارد بازی گاهی اوقات با افت فریم، روی هم افتادگی تصاویر و توقف‌های ناگهانی روبه‌رو می‌شود. با این حال داستان و روایت جذاب بازی به همراه صداپیشگی خوب راوی آن و همین‌طور این نکته که بازی به یکی از جنگ‌های مهم تاریخی از زاویه‌ی دید ایرانیان می‌پردازد، می‌تواند مشوقی برای ادامه‌ی آن باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – می‌توانید درباره‌ی جنگ هخامنشیان با اسکندر صحبت کنید. چقدر درباره‌ی این واقعه اطلاعات دارید؟ روایت‌های دیگری که از این جنگ شنیده‌اید چقدر با این داستان متفاوت بودند؟
  – فکر می‌کنید کدام یک از وقایع تاریخی ایران قابلیت این را دارد که به بازی ویدیویی تبدیل شود؟ شما بازی ویدیویی را روش خوبی برای آشنایی بچه‌ها با این وقایع می‌دانید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۱۴۸۰۰۰
  تولید کننده مهاد رسانه
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۸