زولا - Zula

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص آنلاین، با خشونت و خونریزی زیاد
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی تیمی انجام داد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  این بازی در ژانر تیراندازی اول‌شخص قرار می‌گیرد و بازیکنان در تمام مدت بازی مشغول تیراندازی به سمت دشمنان انسانی‌اند. مبارزه‌ها با انواع و اقسام سلاح‌های سرد، گرم و انفجاری انجام می‌شود و با نمایش خون نسبتاً زیادی همراه است. به‌خصوص اگر ضربه‌ها از نزدیک به افراد برخورد کند، خون زیادی به اطراف پاشیده می‌شود که تا مدتی هم روی نقشه باقی می‌ماند. خود بازیکن اگر ضربه بخورد، صفحه‌ی بازی برای مدت کوتاهی قرمز می‌شود. این بازی به زبان فارسی ترجمه شده است و در حالت‌های مختلف تیراندازی به سمت دشمنان، اصطلاحاتی مانند «قصاب»، «قاتل زنجیره‌ای»، «شلیک به سر» و... روی صفحه دیده می‌شود. اول‌شخص بودن و گرافیک واقع‌گرایانه، تأثیرگذاری خشونت این عنوان را تشدید کرده‌اند.
  کنترل‌های تیراندازی بازی ساده و مانند سایر عناوین این سبک‌اند. با این حال میزان دشواری بازی بستگی به مهارت‌های هم‌تیمی‌ها و رقیبان بازیکن دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  زولا یک بازی تیراندازی اول‌شخص آنلاین است که در آن بازیکنان در مسابقات تیمی روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. چندین نقشه‌ و حالت مختلف برای بازی وجود دارد که تمامی آن‌ها شامل تیراندازی به سمت افراد تیم رقیب می‌شود. خشونت و خونریزی در بازی زیاد است. تیراندازی‌ها با سلاح‌های واقعی و متنوع و از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شوند. معمولاً هم با نمایش خونریزی همراه‌اند، مخصوصاً اگر ضربه از نزدیک به افراد اصابت کند. خون و اجساد تا مدتی روی نقشه باقی خواهند ماند. این بازی از عناوینی است که به فارسی ترجمه و دوبله شده است و در مواقع مختلف ممکن است اصطلاحاتی مانند «قصاب»، «قاتل زنجیره‌ای»، «شلیک به سر» و... روی صفحه دیده شوند. ضمن این‌که بازیکنان هم‌تیمی می‌توانند با هم مکالمات نوشتاری داشته باشند و احتمال به کار بردن اصطلاحات و کلمات توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  بازی داستان خاصی را دنبال نمی‌کند. بازیکنان در یکی از دو گروه تبهکاران یا ضربت قرار می‌گیرند و در نقشه‌ و حالت‌های مختلف باید با هم مبارزه کنند؛ حالت‌هایی مثل مبارزه‌ی تیمی، خرابکاری، تحت تعقیب، تسخیر پرچم، قتل عام و غیره. در هر کدام از این حالت‌ها بازیکن باید یا به صورت تیمی یا انفرادی، به سمت دیگر بازیکنان تیراندازی کند.

  کیفیت

  زولا بازی تیراندازی اول‌شخصی است که به دلیل ترجمه شدن به زبان فارسی و همچنین شباهتش به بازی کانتر، محبوبیت زیادی میان طرفداران ایرانی به دست آورده است. این عنوان بسیار شبیه به بازی کانتر طراحی شده است و از همان سیستم گیم‌پلی تبعیت می‌کند. دو تیم در موقعیت‌ها و نقشه‌های مختلف روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و باید با هم مبارزه کنند. حالت‌های مختلفی در بازی وجود دارد که تنوع خوبی به آن داده است. ضمن این‌که سرور‌های آن که در داخل کشور قرار دارند، باعث شده تا تجربه‌ی بازی به اینترنتِ چندان پرسرعتی نیاز نداشته باشد. گرافیک زولا چندان باکیفیت نیست که البته از یک بازی آنلاین انتظار چندان خاصی هم در این زمینه نمی‌رود. همچنین به عقیده‌ی بسیاری از افراد موفقیت در بازی بستگی به میزان پولی که در آن خرج می‌شود، دارد. سلاح‌های متنوعی در آن وجود دارد که البته بسیاری از آن‌ها را باید خریداری کرد. این مسئله به این معنی است که هر که بتواند پول بیشتری خرج کند، سلاح قوی‌تری هم به دست خواهد آورد. به‌جز این نکته، نقشه‌ها و مراحل بازی منصفانه طراحی شده‌اند و تیم‌ها از لحاظ موقعیت در آن‌ها به یک اندازه شانس موفقیت دارند. در مجموع زولا را می‌توان بازی موفقی در سبک تیراندازی و اکشن به حساب آورد که سازندگانش می‌توانند با ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های اصلاحی، آن را بهتر و قوی‌تر کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی نمایش خشونت در بازی‌ها و تأثیری که می‌تواند روی بازیکنان داشته باشد، صحبت کنید. میزان خشونت این بازی برای خود شما چقدر قابل توجه بود؟ ـ این بازی آنلاین است و معمولاً هم به صورت تیمی انجام می‌شود. می‌توانید درباره‌ی روش‌های مقابله با محتوای توهین‌آمیزی که از سوی دیگر بازیکنان مطرح می‌شود، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده MadByte Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶