سیاووش

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن‌ نقش‌آفرینی ایرانی با خشونت زیاد و مشکلات فنی فراوان

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در لوح‌هایی که داستان زندگی سیاوش در آن‌ها نوشته شده، از علاقه‌ی سودابه، نامادری سیاوش به او گفته می‌شود و این‌که سودابه قصد وسوسه کردن سیاوش را داشته. اشاره‌هایی هم به حرمسرا و انتخاب از میان دختران می‌شود.
  در صورتی که بازیکن موفق شود لوح‌های مخفی شده در مراحل را پیدا کند می‌تواند داستان سیاوش را در آن‌ها بخواند. البته پیدا کردن این لوح‌ها نیاز به جستجوی نسبتاً زیادی دارد و با توجه به مشکلات فنی بازی ممکن است انجام این کار ممکن نباشد. کلیت داستان بازی هم با الهام از اتفاقات شاهنامه روایت می‌شود و شخصیت‌هایی چون رستم، گیو، افراسیاب، کیخسرو و... در آن حضور دارند. البته باز هم با توجه به این‌که بازی مشکلات فنی دارد احتمال دارد که تماشای تمام آن ممکن نباشد.
  اشاره‌های زیادی به داستان‌ها و شخصیت‌های شاهنامه در طول بازی وجود دارد. روایت‌های مستقیمی از داستان سیاوش و خون‌خواهی او توسط پسرش گفته می‌شود. همچنین شخصیت‌هایی چون رستم، افراسیاب، گیو، کیخسرو و کیکاووس در داستان حضور دارند و داستان آن‌ها مطابق با شاهنامه گفته می‌شود.
  بازیکن می‌تواند با سلاح‌هایی چون تیرکمان، شمشیر، چوب‌دستی و... با دشمنان انسانی و هیولایی‌اش مبارزه کند. با هر ضربه‌ی موفق مقدار زیادی خون به اطراف می‌پاشد و بعد از مردن دشمنان هم جسد خونین‌شان تا چند لحظه روی زمین قابل دیدن است. در مبارزه‌هایی که تعداد دشمنان زیاد است زمین بازی خیلی سریع غرق در خون می‌شود. کشته شدن دشمنان با جلوه‌های صوتی همراه است و گاهی هم بدن آن‌ها منفجر می‌شود. البته گرافیک آن واقع‌گرایی چندانی ندارد. همچنین با توجه به سلاحی که بازیکن استفاده می‌کند میزان نمایش خون متفاوت خواهد بود. در صحنه‌های متعددی از بازی تصاویری از اجساد خونین انسان‌ها روی زمین دیده می‌شود. با این‌که در منوی بازی گزینه‌ی عدم نمایش خون و خونریزی وجود دارد اما این گزینه کار نمی‌کند.
  بازی چندین درجه‌ی دشواری مختلف دارد با این حال در حالت ساده هم می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه سخت باشد. ضمن این‌که منوهای متنوعی در بازی است که نیمی از آن‌ها به زبان فارسی و نیمی دیگر به زبان انگلیسی‌اند،‌ این مسئله در کنار عدم توضیح کافی به بازیکن در مورد چگونگی انجام گرفتن مکانیک‌ها، می‌تواند باعث شود بازی برای بسیاری بازیکنان مخصوصاً تازه‌وارد‌ها گیج‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سیاووش یک بازی نقش‌آفرینی اکشن ایرانی است. با این‌که نام بازی سیاوش است اما اتفاقات آن در واقع بعد از مرگ او رخ می‌دهد. بازیکن در ابتدا در نقش گیو بازی می‌کند که وظیفه دارد تا با سفر به توران، پسر سیاوش یعنی کیخسرو را به ایران بازگرداند. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف و در اکثر مواقع مبارزه با دشمنان می‌شود.
  داستان این بازی با الهام از شاهنامه روایت می‌شود و اشاره‌های مستقیم و درستی به بعضی داستان‌ها و شخصیت‌های این اثر ادبی در بازی وجود دارد که می‌تواند برای بازیکنان آموزنده باشد. با این حال ایراد‌های فنی زیادی می‌تواند باعث شود که بازیکن نتواند بازی را به اتمام برساند. خشونت مبارزه‌ها هم بسیار زیاد است. بازیکن با شمشیر، تیر و کمان و چوب‌دستی با دشمنان می‌جنگد و خون بسیار زیادی در هنگام کشته شدن آن‌ها نمایش داده می‌شود. صحنه‌های زیادی هم از اجساد خونین انسان‌ها در طول مراحل قابل دیدن است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در رابطه با اتفاقات بعد از کشته شدن سیاوش به دست سپاه افراسیاب است. چندین سال بعد از این اتفاق، گیو از سمت ایران مأموریت پیدا می‌کند که به توران برود و پسر سیاوش یعنی کیخسرو را برای پادشاهی،‌ به ایران بازگرداند.

  کیفیت

  مشکلات فنی سیاووش آن‌ قدر زیاد است که به‌سختی می‌توان عنوان یک بازی کامل را به آن داد و حتی از داستان جالبش لذت برد. بخش‌هایی از منوی بازی به زبان انگلیسی و بخش‌هایی به زبان فارسی است که مخاطب را بسیار سردرگم می‌کند. ضمن این‌که هیچ توضیحی درباره‌ی چگونگی گشتن در این منوها به بازیکن داده نمی‌شود. گرافیک بازی کیفیت خوبی ندارد و این گرافیک در بخش‌های غیرتعاملی و داستانی بدتر هم می‌شود. صداگذاری‌ها به‌جز راوی اصلاً قابل باور نیستند. صحنه‌های داستانی ممکن است به طور ناگهانی قطع و حتی سیاه نشان داده شوند. فونت به کار رفته در لوح‌ها بسیار ناخوانا و اذیت‌کننده است. از همه مهم‌تر این‌که بازی بعد از مدتی در مرحله‌ای که زمین آن به شکل مواد مذاب است گیر می‌کند و امکان ادامه دادن آن وجود ندارد. در واقع این بازی را از میانه نمی‌توان ادامه داد و به همین دلیل هم بهتر است از اول سراغش نرفت. با توجه به کمبود بازی‌های داخلی که به داستان‌های ایرانی هم پرداخته باشند، سیاووش می‌توانست با کمی تلاش بیشتر به یک عنوان خوب در این دسته‌بندی تبدیل شود که متأسفانه این اتفاق رخ نداده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی داستان زندگی سیاوش صحبت کنید. به نظرتان دلیل علاقه‌ی زیاد ایرانیان به سیاوش چیست؟
  ـ در مقایسه با نمونه‌های خارجی، به نظر شما مهم‌ترین مشکل این بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده استودیو سورنا
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶