شبان

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی ماجراجویانه و معمایی، با پازل‌های آموزنده و مقداری خشونت فانتزی

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شبان چوپانی است که به نظر در سن نوجوانی قرار دارد. او بعد از گم شدن گوسفندهایش ماجراجویی نسبتاً خطرناکی را برای پیدا کردن آن‌ها شروع می‌کند. ترس و تنهایی شبان در مواجهه با راهزنان، موقعیت‌های خطرناک و ترسناکی که در طول مسیرش پیش می‌آید، تلاشی که او برای نجات گوسفندهایش می‌کند و همین‌طور نگرانی عمیقی که نسبت به سلامت آن‌ها دارد از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار باشد.
  شبان، چوپان مهربانی است که علاقه‌ی زیادی به گوسفندانش دارد. او که در طول بازی هدف اصلی‌اش پیدا کردن گوسفندانش است، بسیار به‌ندرت دست به خشونت می‌زند و در راه پیدا کردن آن‌ها به چندین نفر کمک می‌کند.
  معماهای بازی در بسیاری مواقع می‌توانند برای کودکان آموزنده باشند. بعضی از آن‌ها مهارت‌های شمارشی و ریاضی بازیکن را تقویت می‌کنند و در مواردی هم نکاتی مرتبط با منابع تغذیه‌ای حیوانات مختلف، لباس‌های مرتبط با مشاغل یا ابزارهای مخصوص به دوره‌های انسان‌شناسی متفاوت را به بازیکن آموزش می‌دهد.
  در صحنه‌ی ابتدایی بازی، راهزنانی با لباس‌ها و هیکل‌های سیاه به کلبه‌ی شبان حمله می‌کنند و یکی از آن‌ها حتی چاقویی را به سمت شبان پرت می‌کند که البته به او برخورد نمی‌کند. آن‌ها سپس به آغل کنار کلبه می‌روند و گوسفندان شبان را می‌دزدند. در طول بازی چندین بار این راهزنان با همان هیکل‌های سیاه و چشمانی که در تاریکی قرمزند نشان داده می‌شوند که می‌تواند برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. چهره‌ی خود شبان در اکثر مواقع بازی نگران و ناراحت است و در مواقعی که با راهزنان مواجه می‌شود وحشت‌زده هم می‌شود. در یکی از مراحل بازی، تصویر مرد خلافکاری روی یک آگهی دیده می‌شود که نوشته شده آن را مرده یا زنده تحویل دهند، چند قطره خون درشت هم روی این آگهی ریخته شده است. شبان به طور اتفاقی با یک گاو به خانه‌ی این خلافکار برخورد می‌کند و باعث کشته شدن او می‌شود. در بعضی صحنه‌ها هم اسکلت‌ها و استخوان‌هایی که روی زمین افتاده‌اند، دیده می‌شود. در یکی مراحل شبان در جنگل به قفسی می‌رسد که داخل آن یک اسکلت است. در صحنه‌ی پایانی بازی مبارزه‌ای میان شبان، یک آشپز یا قصاب و پادشاه بی‌رحمی شکل می‌گیرد که سوار بر یک صندلی با چنگال‌های فلزی است. این مبارزه به شکل کارتونی و بدون نمایش خون یا خشونت واقع‌گرایانه نشان داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما پازل‌ها و معماها از همان ابتدا می‌توانند برای کودکان کم‌سن چالش‌‌برانگیز باشند. با این حال چندین گزینه‌ی راهنمایی و کمک به حل پازل‌ها در طول بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند در صورت گیر کردن از آن‌ها استفاده کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شبان یک بازی ایرانی معمایی و ماجراجویانه درباره‌ی چوپانی به همین نام است. بازیکن در نقش شبان به دنبال گوسفندانش می‌گردد که توسط راهزنان دزدیده شده‌اند. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف و حل کردن پازل‌ها و معماها می‌شود.
  بعضی مسائلی که شبان با آن‌ها برخورد می‌کند می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل درک باشد، مانند ترس و نگرانی او نسبت به گم شدن گوسفندانش، علاقه‌ای که به آن‌ها دارد و نگرانی او در مورد سلامتی‌شان و همین‌طور تلاشی که برای پیدا کردن‌شان می‌کند. معماهای این بازی می‌تواند در بعضی موارد چالش‌برانگیز باشند، با این حال همیشه گزینه‌ی راهنمایی برای کمک به بازیکن وجود دارد. ضمن این‌که این معماها و پازل‌ها جنبه‌های آموزشی هم دارند. مواردی مانند منبع تغذیه‌ی حیوانات یا لباس‌های مشاغل مختلف از طریق بعضی پازل‌ها به بازیکن آموزش داده می‌شود. خشونت این بازی کم و به شکل فانتزی نشان داده شده است. با این حال در بعضی موارد ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. چهره‌ و هیکل راهزنان معمولاً سیاه و چشمان آن‌ها قرمز است و در همان صحنه‌ی ابتدایی با خنجر به شبان حمله می‌کنند که البته آسیبی به شبان نمی‌رسد. در مراحل پایانی بازی مقدار بسیار کمی خون و درگیری‌ای میان شبان و پادشاه بی‌رحم شکل می‌گیرد. ضمن این‌که در یکی از مراحل، شبان با قفسی در جنگل برخورد می‌کند که داخل آن یک اسکلت است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی چوپان نوجوانی به نام شبان است که یک شب چهار گوسفندش به دست راهزنان دزدیده می‌شوند. صبح روز بعد شبان یکی از گوسفندها را در نزدیکی خانه پیدا می‌کند و همراه با او ماجراجویی‌ای را برای پیدا کردن باقی گوسفندانش آغاز می‌کنند.

  کیفیت

  شبان از بازی‌هایی است که باید چند دقیقه‌ی ابتدایی آن را تحمل کرد تا با ارزش‌های واقعی‌اش روبه‌رو شد. کنترل‌های بازی در ابتدا ممکن است بازیکن را سردرگم کند، ضمن این‌که راهنمایی‌های داده شده هم چندان سرراست نیستند. یکی از بدترین نکات، فونت بسیار نامناسب و ناخوانایی است که در منو و سایر قسمت‌ها استفاده شده و کار را سخت‌تر هم می‌کند. با این حال بعد از عادت کردن به این موارد که چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد، می‌توان از مراحل، دو شخصیت اصلی دوست‌داشتنی و همین‌طور معماهای بازی لذت برد. شبان یکی از بازی‌های خوب ایرانی در ژانر ماجراجویانه و معمایی به حساب می‌آید که می‌تواند برای طیف وسیعی از مخاطبان سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شبان به گوسفندهایش علاقه‌ی بسیار زیادی دارد. اگر شما هم حیوان خانگی دارید می‌توانید درباره‌ی احساس‌تان نسبت به آن‌ها صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده پتاگیمز
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶