شتاب در شهر ۲

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اتوموبیلرانی ایرانی، با گرافیک مناسب اما گیم‌پلی ضعیف

سال: 1398
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شهری که بازیکن در آن رانندگی می‌کند تهران است اما به‌جز برج میلاد و نام چند خیابان، شباهت ظاهری دیگری میان این شهر و تهران وجود ندارد.
  ماشین بازیکن ممکن است در حین رانندگی با ماشین‌های دیگر، عابرین پیاده، موانع مختلف و هر چیزی که در خیابان‌ها دیده می‌شود، برخورد کند. حتی ممکن است از ارتفاع بسیار بلند به پایین پرتاب شود یا در هوا معلق بخورد. صحنه‌های تصادف‌ها واقع‌گرایانه نمایش داده می‌شوند با این حال هیچ‌ گاه راننده در آن‌ها زخمی نمی‌شود. در صورت برخورد بازیکن با عابرین آن‌ها روی زمین می‌افتند و به احتمال زیاد پلیس به دنبال بازیکن خواهد افتاد.
  کنترل‌های بازی در ظاهر ساده‌اند اما در عمل دقیق و نرم اجرا نمی‌شوند. کنترل ماشین در پیچ‌ها و سرعت بالا دشوار است و احتمال برخورد با سایر ماشین‌ها یا موانع دیگر وجود دارد. البته این کنترل‌ها با پیشرفت در بازی و کسب مهارت ساده‌تر می‌شود اما در ابتدا می‌تواند برای بسیاری چالش‌برانگیز باشد. انجام مأموریت‌ها نیز گاهی اوقات ممکن است بیش از حد دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شتاب در شهر ۲ یک بازی اتوموبیلرانی و مسابقه‌ای ایرانی است. بازیکن در ابتدا یک پراید دارد که باید با آن در شهر بچرخد و مأموریت‌های مختلفی که شامل مسابقه یا جمع کردن ستاره می‌شود را انجام دهد. با انجام مأموریت‌ها، مهارت‌هایش بیشتر می‌شود و می‌تواند پول جمع کند.
  اکثر مأموریت‌هایی که بازیکن انجام می‌دهد شامل مسابقات غیرمجاز و رانندگی در سرعت‌های بسیار بالا می‌شود. به همین دلیل هم احتمال این‌که پلیس به دنبال او بیفتد زیاد است. همچنین بازیکن می‌تواند با ماشین خود به عابرین پیاده هم ضربه بزند که عابرین در این مواقع روی زمین ‌می‌افتند. در این حالت هم بازیکن مورد تعقیب پلیس قرار می‌گیرد. صحنه‌های تصادفات واقع‌گرایانه نمایش داده می‌شوند اما در هیچ کدام راننده زخمی نمی‌شود. والدین نوجوانانی که به تازگی رانندگی یاد گرفته‌اند بهتر است توجه کنند که بر اساس تحقیقات، انجام بازی‌هایی که در آن می‌توان بدون احتیاط رانندگی کرد، احتمال عمل به این بی‌احتیاطی‌ها را در دنیای واقعی افزایش می‌دهد.

  چکیده داستان

  امیر شخصیت اصلی داستان یک راننده حرفه‌ای است که طی مسابقه‌ای به دلیل سرعت عجیب و غریب یک پراید شگفت زده می‌شود و با امید که در اصل یک نابغه‌ی تولید سیستم‌های توربوی موتور ماشین است آشنا می‌شود و قرار می‌شود این دو باهم کار کنند. امیر دوستی به نام سعید دارد که طی ماجرایی توسط افرادی دزیده می‌شود. امیر با کمک امید برای آزادی سعید به یک سری مسابقات خیابانی وارد می‌شوند.

  کیفیت

  شتاب در شهر ۲ نسبت به عنوان قبلی خودش پیشرفت‌های قابل توجهی داشته. مانند گرافیک بازی که بسیار کیفیت بهتری دارد و ماشین‌ها و شهر با جزئیات بیشتری به تصویر درآمده‌اند. اضافه شدن داستان و چند شخصیت‌ فرعی هم به جذاب‌تر شدن اولیه‌ی بازی کمک کرده است. با این حال مشکلات فنی بازی مانع لذت بردن مخاطب از آن می‌شود. کنترل‌ها عملکرد خوبی ندارند و در ابتدای بازی هدایت ماشین بسیار دشوار است. مأموریت‌ها تکراری‌اند و گاهی اوقات قابل انجام نیستند، مثلاً بازیکن باید در جایی که هیچ‌ ستاره‌ای وجود ندارد، ۱۰ ستاره را در ۴۰ ثانیه جمع کند. سیستم نقشه‌ی بازی همچنان مسیریابی ندارد،‌ ضمن این‌که طراحی شهر و نقشه هم به‌خوبی انجام نشده و به همین دلیل هم گشتن بی‌هدف در شهر هم نمی‌تواند جالب باشد. شتاب‌ در شهر ۲ برای چند ساعت اولیه شاید جالب باشد اما احتمالاً بیش از آن نتواند مخاطب را جذب کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی خطرات رانندگی با سرعت زیاد و بدون احتیاط در دنیای واقعی صحبت کنید. آنچه در بازی نمایش داده می‌شود با واقعیت چه تفاوتی می‌کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۱۹۸۰۰۰
  تولید کننده آروین تک
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۸