صدای فراموش شده‌ ۲: تقدیر

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و معمایی ایرانی، با گرافیک و داستانی بسیار ضعیف

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در داستان موضوعاتی چون توطئه علیه پادشاهی، خیانت، اعدام و گروگان‌گیری مطرح می‌شود. همچنین در بعضی پازل‌ها و نوشته‌های بازی کلماتی چون مِی، شراب و صوفی وجود دارد.
  در مکالمات گفتاری و نوشتاری از کلماتی چون لعنتی، ابله، نادان، احمق و خرفت استفاده شده است.
  در بخش‌هایی از بازی توضیحاتی در مورد پرنده‌ای اساطیری به نام چمروش داده می‌شود که در روایت‌های ایرانی از آن نام برده شده است.
  در بخش‌هایی از بازی توضیحاتی در مورد پرنده‌ای اساطیری به نام چمروش داده می‌شود که در روایت‌های ایرانی از آن نام برده شده است.
  کنترل‌ها هیچ پیچیدگی خاصی ندارند و تنها با کلیک موس انجام می‌شوند. پازل‌های بازی هم همگی بسیار ساده‌اند، با این حال نبود راهنما و مشکلات فنی ممکن است گاهی اوقات پیشرفت در بازی را با مشکل مواجه کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  صدای فراموش شده‌ ۲: تقدیر یک بازی معمایی ایرانی است. بازیکن در نقش شاهزاده‌ای به نام ملک شهباز قرار می‌گیرد که می‌خواهد با سفر به سرزمین دوردستی پدر بیمارش را نجات دهد. گیم‌پلی بازی شامل گشتن در مراحل مختلف و حل کردن پازل‌ها می‌شود.
  در داستان بازی موضوعاتی مانند توطئه‌چینی و خیانت مطرح می‌شود. هیچ خشونت و مبارزه‌ای در طول بازی وجود ندارد و بازیکن تنها باید با حل کردن پازل‌ها پیش برود. در مکالمات و نوشته‌ها از کلمات توهین‌آمیزی مانند ابله، خرفت و احمق و همین طور کلماتی چون مِی و شراب استفاده شده است. با این که این بازی در کل بسیار راحت است اما مشکلات فنی آن می‌تواند پیشرفت در مراحل را با مشکل روبه‌رو کند.

  چکیده داستان

  داستان در مورد ملک شهباز، پسر شهرداد شاه است. شهرداد شاه که حاکم سرزمین آفتاب است در بستر بیماری افتاده و تنها چیزی که می‌تواند او را بهبود دهد نواختن سازی است که از همسر او به جای مانده. اما زه‌های این ساز به دست وزیر خائن خراب شده‌اند و حالا ملک شهباز باید با سفر به سرزمین آب، زه‌های آن را تعمیر کند.

  کیفیت

  مشکلات فنی صدای فراموش شده‌ ۲: تقدیر آنقدر زیاد است که به سختی می‌توان نکته‌ی مثبتی در آن پیدا کرد. بازی از همان ابتدا با منو و گرافیک بسیار ضعیفش مخاطب را ناامید می‌کند. شخصیت اصلی و مراحل طراحی‌های بدی دارند که هیچ ظرافت و خلاقیتی در آن‌ها دیده نمی‌شود. قهرمان دائماً از زیبایی و شکوه سرزمینی که در آن قرار دارد صحبت می‌کند اما آنچه مخاطب می‌بیند کاملاً مخالف این توصیفات است. شخصیتی به نام الهه‌ی پرواز در بازی وجود دارد که شاید زشت‌ترین الهه‌ای باشد که تا به حال در یک بازی دیده شده. پازل‌ها بسیار ابتدایی، بدون هیچ گونه چالش خاصی‌اند و انجام بسیاری از آن‌ها خسته‌کننده است. داستان بدون هیچ خلاقیت خاصی نوشته شده و آن‌قدر موضوعات عجیب در آن مطرح می‌شود که مخاطب را به خنده می‌اندازد. از آن بدتر صداپیشگی‌های بازی است، از تفاوت لحن قهرمان از عامیانه به درباری گرفته، تا صدای حکیم که به هیچ علت خاصی با لکنت همراه است و تنها مخاطب را آزار می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ در قسمت‌هایی از بازی به پرنده‌ای اساطیری به نام چمروش اشاره می‌شود. ویژگی‌های او شما را یاد کدام پرنده‌ی اسطوره‌ای دیگر می‌اندازد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده رسانا شکوه کویر
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶