علیمردان در ملاقات با مرلین جادوگر

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و معمایی، با پازل‌ها و مکالمات بسیار سطحی

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی پسر نوجوانی به نام علیمردان است. بازیگوشی‌هایی که او در طول بازی انجام می‌دهد، حس کنجکاوی‌ای که دارد، تلاشش برای نجات بچه‌هایی که گیر جادوگر افتاده‌اند و بعضی شیطنت‌هایی که انجام می‌دهد از مواردی‌اند که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل درک باشد.
  علمیردان در ابتدای بازی یواشکی سوار کالسکه‌ی دایی و زن‌دایی‌اش می‌شود که در حال رفتن به ماه عسل هستند. او که پسر نوجوانی است اشاره‌هایی به مواردی می‌کند که ممکن است برای یک کودک یا نوجوان کم‌سن بی‌مفهوم باشد، مانند اشاره‌هایی به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، یا کاترین اشتون، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا. علیمردان در طول بازی و در مکالماتش حرف‌های کلیشه‌ای و حتی تحقیر‌آمیز زیادی نسبت به زنان می‌زند. مانند این که «زن دایی‌ام (به قول مامان ایکبیری)...»، «بر اساس شواهد تاریخی زن‌ها همیشه دنبال شوهرند»، «دختر اطواری و پرتوقع» و در مورد شاهزاده‌ این طور می‌گوید که «قضاوتش کار سختی نیست، از لباس‌هاش معلومه دختر لوس و ننریه و کتاب‌هاش هم همه صورتی‌ان». بدن بعضی از شخصیت‌های زنی که نشان داده می‌شود بسیار اغراق‌آمیز طراحی شده است. ضمن این که در یکی از صحنه‌ها که در کافه رخ می‌دهد، بطری و بشکه‌های نوشیدنی قابل دیدن است.
  در طول بازی چندین بار از کلمات توهین‌آمیز و همچنین تحقیرآمیز نسبت به زنان استفاده می‌شود. کلمات و اصطلاحاتی چون مرتیکه‌ی الاغ،‌ دریده، تو روحتون، خانم مستهجن، دختر اطواری، غول‌تشن، ایکبیری (در توصیف زن‌دایی) و ... از زبان علیمردان یا شخصیت‌های دیگر شنیده می‌شود.
  خشونت چندان به شکل مستقیم در بازی نشان داده نمی‌شود. علیمردان به شهری وارد می‌شود که بچه‌ها در آن گم شده‌اند و معلوم می‌شود جادوگری آن‌ها را دزیده است. در میدان شهر یک چوبه‌ی دار وجود دارد و چندین بار در طول بازی به این اشاره می‌شود که علیمردان اگر نتواند دختر پادشاه را پیدا کند دار زده می‌شود. خود علیمردان چندین بار از نگهبانان لگد می‌خورد و یک بار هم خودش با چوب به سر یکی از آن‌ها می‌زند. علیمردان یک بار در یک قفس و بار دیگر در اتاقی زندانی می‌شود و باید از آن‌ جا فرار کند. در یکی از قسمت‌های بازی علیمردان با ابزار شکنجه روبه‌رو می‌شود اما اشاره‌ی بیشتری به آن نشده است.
  پیش رفتن در بازی و انجام پازل‌های آن هیچ دشواری خاصی ندارد. ضمن این که راهنمایی‌های کامل برای رد کردن مراحل در دفترچه‌ی علیمردان به بازیکن داده می‌شود. با این حال بعضی از پازل‌های بازی مشکلات فنی دارند که حل کردن آن‌ها را می‌تواند با مشکل روبه‌رو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  علیمردان در ملاقات با مرلین جادوگر یک بازی معمایی ایرانی است. بازیکن در نقش پسر نوجوانی به نام علیمردان قرار می‌گیرد که طی اتفاقاتی به دنیای دیگری فرستاده شده و در آن‌جا برای نجات جان بچه‌هایی که گم شده‌اند باید با جادوگری قدرتمند مبارزه کند. گیم‌پلی بازی شامل حل کردن پازل‌های مختلف و صحبت با شخصیت‌های حاضر در بازی می‌شود.
  علیمردان پسر نوجوان شیطان و بازیگوشی است. او بی‌اجازه وارد خانه یا اتاق‌های مختلف می‌شود و حتی ممکن است وسایلی که برای او نیستند مانند پول یا کتاب را بردارد. علیمردان چند بار به این اشاره می‌کند که به خراب کردن و آسیب زدن به چیزهای مختلف علاقه دارد. خشونت به شکل چندان مستقیمی در بازی وجود ندارد اما علیمردان و سایر شخصیت‌ها چندین بار از سوی شاه تهدید به دار زده شدن می‌شوند. یک چوبه‌ی دار هم وسط میدان شهر دیده می‌شود. در چند موقعیت علیمردان توسط نگهبانان کتک زده می‌شود و در صحنه‌ای هم خودش با چوب به سر یکی از نگهبانان می‌زند. در داستان و مکالمات بازی موضوعات بزرگسالانه، کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز و همین طور کلیشه‌های قوی جنسیتی مطرح شده است. خود علیمردان در چندین مورد صحبت‌هایی در مورد زنان می‌کند که بسیار کلیشه‌ای و جنسیت‌زده‌اند، مانند این که در مورد شاهزاده می‌گوید: «قضاوتش کار سختی نیست، از لباس‌هاش معلومه دختر لوس و ننریه و کتاب‌هاش هم همه صورتی‌ان» یا در جایی دیگر می‌گوید: «بر اساس شواهد تاریخی زن‌ها همیشه دنبال شوهرند». همچنین در یکی از صحنه‌ها علیمردان به مرد ناراحتی برخورد می‌کند و با خود می‌گوید: «شاید چون انقد چاقه ناراحته».

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد پسری به نام علیمردان است که به طور اتفاقی و از طریق یک سیاهچاله به دنیای دیگری فرستاده می‌شود. در آنجا وارد شهری می‌شود که جادوگر بدجنسی بچه‌ها را می‌دزد و حالا علیمردان باید تلاش کند تا با پیدا کردن این جادوگر او را شکست و بچه‌ها را نجات دهد و خودش هم در نهایت به دنیای خود بازگردد.

  کیفیت

  علیمردان در ملاقات با مرلین جادوگر آنقدر مشکلاتِ هم اساسی و هم سطحی دارد که به سختی می‌توان عنوان یک بازی ویدیویی را به آن اطلاق کرد. طراحی‌های مراحل شاید در حد قابل قبولی باشد اما طراحی شخصیت‌ها بسیار بد و حتی زشت است. موسیقی کاملاً بی‌ارتباط با داستان و فضای بازی است و در جاهایی اذیت‌کننده می‌شود. پازل‌ها بسیار سطحی‌اند و مطلقاً هیچ چالشی را پیش پای بازیکن نمی‌گذارند. بعضی از آن‌ها هم مشکلات فنی دارند که می‌تواند به راحتی بازیکن را خسته و از بازی زده کند. داستان و مکالمات هیچ جذابیتی ندارند و تلاش سازندگان برای خنده‌دار کردن مکالمات، بیشتر باعث شده تا مسخره و بی‌معنی به نظر برسند. شوخی‌های جنسیتی‌ای که در مکالمات و از زبان یک پسر نوجوان گفته می‌شوند هم تیر آخر به این داستان بی‌مایه‌اند. تقریباً تمامی این مشکلات در سایر بازی‌های این سازنده دیده می‌شود و موضوع جدیدی نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ علیمردان در مکالماتش چندین بار در مورد زنان و دختران صحبت‌های بسیار کلیشه‌ای و جنسیت‌زده‌ای می‌کند. می‌توانید در خانه در رابطه با درستی و غلطی این گزاره‌ها صحبت کنید.
  ـ علیمردان در چند موقعیت بدون اجازه‌ی دیگران وسایل آن‌ها را برمی‌دارد و استفاده می‌کند. انجام چنین کاری در دنیای واقعی چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده رسانا شکوه کویر
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶