قتل در کوچه‌های تهران ۲

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی معمایی و اشاره و کلیک ایرانی، با خشونت زیاد و موضوعی در رابطه با اعتیاد

سال: 1395
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اعتیاد و قتل دو موضوع اصلی داستان این بازی‌اند و اشاره‌های زیادی به ماده‌ی مخدر شیشه، طریقه‌ی مصرف آن و اثرات جانبی‌اش می‌شود. نوشته‌هایی وجود دارد که به طور کامل و با جزئیات چگونگی مصرف ماده‌ی مخدر شیشه در پایپ را توضیح داده است. همچنین اطلاعات کاملی از عملکرد شیشه، تأثیراتی که روی مصرف‌کننده دارد و عوارضش در بازی وجود دارد و قابل خواندن است. در چندین مورد بازیکن می‌تواند وسایلی مانند فندک، ماده‌ی مخدر، پایپ، ظرف حاوی ادرار و... را بردارد و در قسمت دارایی‌هایش نگه دارد. موضوعاتی چون حرامخواری، رباخواری، زنا، قتل و... چندین بار در داستان مطرح شده‌اند. همچنین در قسمتی از بازی توضیحات مفصلی در مورد گناهان کبیره در اسلام آورده شده است. در قسمت‌های داستانی و غیرتعاملی تصاویری از سیگار کشیدن، مصرف مواد و تزریق مواد با سرنگ نشان داده می‌شود. چندین شخصیت، معتاد یا فروشنده‌ی مواد مخدرند. در یکی از صحنه‌های بازی تصاویری از اسباب مصرف مواد مانند منقل، قلیان و ذغال دیده می‌شود. کارآگاه افشار در این صحنه می‌گوید «ای کاش دوستانی که قلیون می‌کشند تفریحی این کار را انجام دهند»، که به نوعی می‌تواند چراغ سبزی برای مصرف قلیان به مقدار کم باشد.
  کلماتی مانند لعنتی، حرامخوار، هرزه، در و دهاتی و آشغال در مکالمات وجود دارد. رفتار کارآگاه افشار نسبت به همسرش و سایر شخصیت‌های معدود زن بازی در مواقعی تحقیرآمیز است. جملاتی مانند «ببینم عیال چه آشی برام پخته»، «از وقتی خانومم به‌خاطر تنهایی می‌ره پیش مادرش، خونه کثیف‌تر شده»، «با تشکر از همسر گرامی که یک لیوان آب هم به من نداده» و «امان از دست خانوم‌ها که کار و غیر کار سرشون نمی‌شه» از زبان شخصیت اصلی بازی شنیده می‌شود. در یکی از صحنه‌ها قاتل خطاب به نامادری‌اش می‌گوید‌: «مثل یک هرزه نشستی جلوی بابام و گولش زدی.»
  محله‌های مختلفی که مراحل بازی در آن‌ها اتفاق می‌افتند از محل‌های واقعی تهران‌اند و تقریباً بازنمایی دقیقی از بعضی از آن‌ها انجام شده است. مانند خیابان ولیعصر، بیمارستان میلاد و...
  داستان درباره‌ی فرد معتادی است که در هنگام مصرف شیشه، همسر، دختر ۱۰ ساله و پسر شیرخواره‌اش را با چاقو کشته و حالا در پی انتقام از کسانی است که در اتفاقات پیش آمده در زندگی‌اش نقش داشته‌اند. خشونت بسیار زیادی در طول بازی وجود دارد که هم به صورت گرافیکی نمایش داده شده و هم در متون و مکالمات دیده و شنیده می‌شود. در مراحل ممکن است اجساد خونین، خونی که روی دیوار و تخت اتاق کودکان ریخته شده و تخت تشریح که خونین است دیده شود. در مکالمات توضیحات با جزئیاتی از چگونگی به قتل رسیدن افراد که به شکل وحشیانه‌ای هم رخ داده وجود دارد. توصیفاتی مانند سوزاندن صورت، شکنجه کردن، خوراندن اجباری ماده‌ی مخدر شیشه به قربانیان، منفجر کردن پایپ مخصوص مواد مخدر در صورت قربانی، کشته شدن کودکان به دست پدر معتادشان و... در مکالمات شنیده می‌شود. در قسمت‌های غیرتعاملی و داستانی که با تصاویر تقریباً ثابت نشان داده شده، صحنه‌هایی از مردی که با چاقو به همسر و بچه‌اش حمله می‌کند، دار زدن، آتش زدن افراد، پاشیدن خون به اطراف، جیغ زدن و التماس کردن قربانیان و... وجود دارد. در تمامی صحنه‌هایی که قاتل در حال کشتن قربانیانش است، حالت جنون‌آمیزی دارد و با صدای بلند می‌خندد. در مواقعی فریاد می‌زند: «وقت مردن و کشته شدنه»، «بمیر، بمیر!»
  کنترل‌های بازی تنها با اشاره‌ی ماوس انجام می‌شوند و پیچیدگی ندارند. معماهای بازی بسیار ساده‌اند و راهنمایی زیادی هم در طول مراحل برای بازیکن وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  قتل در کوچه‌های تهران ۲ یک بازی معمایی و اشاره و کلیک ایرانی است. داستان آن درباره‌ی قاتل معتادی است که قربانیانش افراد گناهکار و معمولاً معتادین هستند. بازیکن باید با پیدا کردن سرنخ‌های مختلف، صحبت با شخصیت‌ها و گاهی هم حل کردن بعضی پازل‌ها داستان را پیش ببرد.
  محتوای بزرگسالانه و خشونت‌آمیز زیادی در این بازی وجود دارد. اعتیاد و قتل‌های خشن دو موضوع اصلی بازی‌اند که چه به صورت تصویری و چه در مکالمات و متون به‌دفعات به آن‌ها پرداخته می‌شود. قاتل، معتادی است که در هنگام مصرف شیشه، همسر و دو بچه‌ی خردسالش را با چاقو کشته و حالا در حال گرفتن انتقام از افرادی است که به زعم خودش در اعتیادش نقش داشته‌اند. توضیحات با جزئیاتی از چگونگی رخ دادن قتل‌های خشن،‌ به همراه تصاویری از حمله‌ با چاقو به افراد و پاشیدن خون در بازی وجود دارد و چندین بار هم نشان داده می‌شوند. در مراحل ممکن است اجساد خونین، خونی که به دیوار یا تخت بچه‌ها پاشیده و لکه‌های خون در تشریح‌خانه دیده شود. توضیحات مفصل و دقیقی از نحوه‌ی عملکرد ماده‌ی مخدر شیشه، عوارضش و چگونگی مصرف آن با پایپ در نوشته‌های بازی وجود دارد. شخصیت‌های زن در این بازی حضوری بسیار کمرنگ دارند و همان حضور کم هم کاملاً همراه با کلیشه‌های جنسیتی است. کارآگاه افشار از زنش انتظار دارد که در نبود او خانه را همیشه تمیز و غذای دلخواه او را آماده کند. در مقابل، زن او خودش را لوس می‌کند و ایراد‌های غیرمنطقی از همسرش می‌گیرد. در مکالمات کلماتی چون هرزه، آشغال، حرامخوار و… شنیده می‌شود. ابتدای بازی اشاره می‌شود که داستان بر اساس اتفاقات واقعی روایت شده است.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی یک قاتل زنجیره‌ای است که قربانیانش را به شکل وحشیانه‌ای به قتل می‌رساند. او که به شیشه اعتیاد دارد، چندین سال پیش در هنگام صرف شیشه، متوهم می‌شود و همسر و دو بچه‌ی خردسالش را با چاقو می‌کشد. حالا در پی انتقام از تمام کسانی است که به زعم خودش در اتفاق پیش آمده برایش نقش داشته‌اند. بازیکن در نقش کارآگاه افشار بازی می‌کند که در تلاش است تا این قاتل بی‌رحم را دستگیر کند.

  کیفیت

  قتل در کوچه‌های تهران ۲ به‌جز گرافیک بهتر نسبت به عنوان قبلی‌اش تقریباً هیچ پیشرفت خاصی نکرده و حتی بعضی ویژگی‌هایش پسرفت هم داشته‌اند. گرافیک بازی واقع‌گرایانه‌تر شده و جزئیات بیشتری در هر صحنه نمایش داده شده است. ضمن این‌که موسیقی و صدا‌های عجیب قسمت اول در این‌جا تکرار نشده اما تقریباً به‌جز کارآگاه افشار، صداپیشگی دیگر شخصیت‌ها بسیار بد است. گیم‌پلی بازی هنوز هم کند است و مکالمه‌ها طولانی و خسته‌کننده‌اند. تعداد پازل‌های محدودی که در بازی قرار دارند کاملاً بی‌ارتباط با داستان و قابلیت‌های کاراگاهی شخصیت اول طراحی شده‌اند. داستان بازی هم با وجود جذابیت‌های سینمایی، به دلیل روایت بدی که انجام شده، جذابیت و گیرایی کافی را ندارد. در مجموع نمی‌توان این بازی را عنوان باکیفیتی معرفی کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ به نظر می‌رسد یکی از اهداف سازندگان بازی، آگاهی‌رسانی درباره‌ی اعتیاد و خطرات آن بوده است. به نظر شما آن‌ها چقدر در انتقال این پیام موفق بوده‌اند؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی رفتار کارآگاه افشار با همسرش و صحبت‌هایی که در رابطه با او می‌کرد، صحبت کنید. شما رفتار او را تأیید می‌کنید؟ چرا؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده رسانا شکوه کویر
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۵