کارآگاه علوی: قتل خانم روژان

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی معمایی با داستانی جنایی و مشکلات فنی زیاد

سال: 1397
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی کارآگاه علوی با همکارش آقای صدری در تمام طول بازی با احترام متقابل همراه است. همچنین رابطه‌ی کارآگاه علوی با رئیسش هم به همین شکل است. آن‌ها در مواقع ضروری به هم کمک می‌کنند و برخلاف سایر بازی‌ها یا فیلم‌های کارآگاهی لحن تمسخرآمیز هنگام خطاب قرار دادن یکدیگر ندارند.
  به غیر از داستان اصلی که در رابطه با چندین قتل و پیدا کردن قاتل است، در بعضی جملات اشاراتی به سیاست و روابط بزرگسالانه هم می‌شود. در یکی از مکالمات کارآگاه علوی به سردبیر مجله می‌گوید که مدارک رفت‌و‌آمد او به جاهای ناجور مثل متل ژاله را افشا می‌کند و سردبیر در جواب او می‌گوید که زن و بچه دارد و اهل این‌جور کارها نیست. در یکی از صحنه‌های داستانی که با تصاویر ثابت نشان داده شده، یک بطری شراب به همراه دو گیلاس دیده می‌شود.
  داستان درباره‌ی قتل زنی به نام روژان است که در خانه‌اش و با ضربات چاقو کشته شده است. در مکالمات چندین بار به قتل، ‌قاتل، ضربات چاقو، ضربه‌ی چاقو به قلب و کشته شدن افراد اشاره می‌شود. در طول بازی به تعداد مقتولین اضافه شده و چندین بار اجساد این افراد در حالی که روی زمین افتاده‌اند، دیده می‌شود. با این حال نه صحنه‌ای از کشته‌شدن دیده می‌شود و نه خون و خونریزی. تنها خونی که در طول بازی دیده می‌شود در منوی بازی است که چندین قطره خون نمایش داده شده است.
  کنترل‌های بازی دشوار نیستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. معماها هم چندان چالش‌برانگیز نیستند اما باگ‌های بازی و مشکلات فنی‌ای که در طول آن پیش می‌آید می‌تواند کار را برای بعضی بازیکنان دشوار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «کاراگاه علوی: قتل خانم روژان» یک بازی کارآگاهی و معمایی ایرانی است. بازیکن در نقش کارآگاه علوی و گاهی هم همکار او آقای صدری قرار می‌گیرد و باید با گشتن در قسمت‌های مختلف نقشه‌ی بازی و پیدا کردن سرنخ‌ها پرده از راز چندین قتل بردارد. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در خانه‌ها و ساختمان‌های مختلف، پیدا کردن سرنخ و حل کردن معما می‌شود.
  با این‌که موضوع بازی در رابطه با یک قتل است اما خشونت زیادی به شکل تصویری در آن نمایش داده نمی‌شود. چندین صحنه از اجسادی که روی زمین افتاده‌اند دیده می‌شود اما جزئیات و خونی نمایش داده نشده است. در مکالمات چندین بار به قتل، قاتل و ضربات چاقو اشاره می‌شود. همچنین درباره‌ی سیاست و رفت‌و‌آمد به مکان‌های ناجور هم صحبت می‌شود. زبان این بازی به فارسی است اما مکالمات با زیرنویس هم نمایش داده می‌شوند که چندین غلط املایی در آن‌ها وجود دارد. ضمن این‌که بازی دارای مشکلات فنی زیادی است که ممکن است در بعضی مواقع انجام بازی را با دشواری همراه کند.

  چکیده داستان

  خانم روژان یک اشراف‌زاده‌ی انگلیسی است که در یکی از شب‌های آذر ۱۳۱۳ در خانه‌ی مجللش به طرز مشکوکی به قتل می‌رسد. کارآگاه علوی که مهارت خاصی در کشف چنین پرونده‌هایی دارد، مسئولیت پیدا کردن قاتل را بر عهده می‌گیرد. او باید با پیدا کردن سرنخ و صحبت با اشخاص مختلفی که در خانه حضور دارند، قاتل را پیدا کند.

  کیفیت

  بازی کارآگاه علوی عنوانی ایرانی است که در سال ۸۷ ساخته شده اما در سال ۹۷ هم با اصلاحیه‌هایی دوباره منتشر شده است. این اصلاحیه‌ها متأسفانه آن‌قدری نیستند که بتوان آن را یک بازی خوب به حساب آورد. مشکلات زیادی در این عنوان وجود دارد که می‌تواند به‌راحتی تجربه‌ی بازیکن را خراب کند. باگ‌های فراوان مانند گیر کردن شخصیت‌ها در یک حالت خاص، ناپدید شدن گزینه‌های منو و دارایی‌ها از روی صفحه، پیدا نشدن بعضی سرنخ‌ها و… همگی از مواردی‌اند که رخ دادن حتی یکی از آن‌ها می‌تواند اذیت‌کننده باشد. صداگذاری شخصیت‌های غیرایرانی هم بسیار خنده‌دار و مصنوعی انجام شده که باعث می‌شود حس و حال داستان به‌خوبی منتقل نشود. یکی دیگر از مشکلات، پایان‌بندی بازی است که بسیار ناگهانی و بدون این‌که بازیکن در جریان جزئیات قرار بگیرد یا مشخص شود که کارآگاه علوی چطور به این نتیجه‌گیری‌ها دست یافته، اتفاق می‌افتد. این بازی در مجموع از کیفیت خوبی برخوردار نیست و حتی انتشار دوباره‌ی‌ آن در سال ۹۷ هم نتوانسته مشکلاتش را حل کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ به نظرتان نقش پسر خانم روژان در این داستان چه بود؟
  ـ کدام یک از نکات بازی بیش از همه توجه شما را به خود جلب کرد؟ داستان، معماها یا موارد دیگر؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده امیر هوشنگ امام جمعه
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۷