گرشاسپ: راز اژدها

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن ایرانی خشونت‌آمیز، ادامه‌ای بر بازی دیگری به همین نام

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با این‌که روایت بازی به صورت محدودی گفته می‌شود اما بازیکن می‌تواند با گرشاسپ و داستان او تا حدی آشنا شود. همچنین بازی می‌تواند مشوقی برای خواندن بیشتر در مورد اساطیر کهن ایرانی باشد.
  گرشاسپ از پهلوانان اساطیر ایرانی است که نام او در شاهنامه هم آمده است. در طول بازی اشاره‌های زیادی به داستان او و همین‌‌طور بعضی شخصیت‌های اساطیری دیگر مانند تورگ هم می‌شود.
  مبارزه در تمام طول بازی و از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شود. گرشاسپ با شمشیر، گرز، مشت و لگد و تبر با دشمنانش که موجودات شیطانی و هیولایی‌اند مبارزه می‌کند. با هر ضربه مقدار زیادی خون به اطراف می‌پاشد و روی زمین می‌ریزد. اجساد دشمنان و خونی که از آن‌ها ریخته شده بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شوند. مبارزه‌ها معمولاً هیجانی و با افکت‌های صوتی زیادی همراه‌اند. گرشاسپ در طول بازی قابلیت‌های جدید و خشن‌تری به دست می‌آورد و گاهی اوقات ضربه‌های تمام‌کننده‌ای که اجرا می‌کند با صحنه‌های آهسته نشان داده می‌شوند. در قسمت‌های داستانی و غیرتعاملی صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونینی از زاویه‌ی نزدیک‌تر وجود دارد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و به زبان فارسی برای بازیکن توضیح داده می‌شوند. سه درجه دشواری مختلف در بازی وجود دارد که می‌تواند برای بازیکنان با هر سطحی مناسب باشد. با این حال بعضی از مأموریت‌ها و زاویه‌ی نامناسب دوربین می‌تواند گاهی اوقات پیشرفت در بازی را با مشکل روبه‌رو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «گرشاسپ: راز اژدها» یک بازی اکشن سوم‌شخص ایرانی است که در ادامه‌ی بازی دیگری به نام «گرشاسپ: گرز ثریت» منتشر شده است. بازیکن در نقش گرشاسپ از پهلوانان اساطیر کهن ایرانی قرار می‌گیرد و هدفش به دست آوردن گرز قدیمی و خانوادگی‌ای است که از آن‌ها ربوده شده. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف آن و مبارزه با دشمنان شیطانی و هیولایی می‌شود.
  مبارزه‌های بازی از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شوند و معمولاً بسیار خشن و خونین‌اند. با هر ضربه‌ای که گرشاسپ به دشمنان می‌زند یا هر ضربه‌ای که خودش می‌خورد، خون به اطراف و روی زمین می‌پاشد. البته این خون و جسد دشمنان بعد از چند ثانیه از نقشه محو می‌شود.

  چکیده داستان

  گرشاسپ، پهلوان قوی ایرانی،‌ تصمیم می‌گیرد رمز و راز نهفته در معبد اژدها را کشف کند و برای این کار ماجراجویی خطرناک و درازی را آغاز می‌کند.

  کیفیت

  «گرشاسپ: راز اژدها» تقریباً از تمامی جهات شبیه به بازی پیشین خود است با این تفاوت که گیم‌پلی بسیار کوتاه‌تری دارد و روایت در آن نه با راوی، بلکه با دست‌نوشته‌هایی صورت می‌گیرد که در طول بازی پیدا می‌شوند. از آن‌جا که روایت بازی گذشته یکی از نقاط ضعف آن بود، این تغییر را می‌توان مثبت حساب کرد. گرافیک، گیم‌پلی و مبارزه‌ها مانند بازی گذشته کیفیت خوبی دارند و بازیکن را درگیر می‌کنند. البته زاویه‌ی دوربین در این بازی هم گاهی اوقات مشکل‌ساز می‌شود که بعد از مدتی می‌توان به آن عادت کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی ویژگی‌های قهرمانان صحبت کنید. به نظر شما چه ویژگی‌هایی در فرد باید وجود داشته باشد تا به او قهرمان گفت؟
  ـ فکر می‌کنید کدام یک از شخصیت‌های داستانی و اسطوره‌ای ایرانی قابلیت این را دارند که بر اساس آن‌ها بازی ویدیویی ساخته شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده Dead Mage Studio
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶