گرشاسپ: گرز ثریت

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن و پر زدوخورد با خشونت زیاد و قهرمانی از اساطیر ایرانی

سال: 1396
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با این‌که روایت بازی به صورت محدودی گفته می‌شود اما بازیکن می‌تواند تا حدی با گرشاسپ و داستان او آشنا شود. همچنین بازی می‌تواند مشوقی برای خواندن بیشتر درباره‌ی اساطیر کهن ایرانی باشد.
  گرشاسپ از پهلوانان اساطیر ایرانی است که نام او در شاهنامه هم آمده است. در طول بازی اشاره‌های زیادی به داستان او و همین‌‌طور بعضی شخصیت‌های اساطیری دیگر هم می‌شود.
  مبارزه در تمام طول بازی و از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شود. گرشاسپ با شمشیر، گرز، مشت و لگد و تبر با دشمنانش که موجوداتی شیطانی و هیولایی‌اند مبارزه می‌کند. با هر ضربه مقدار زیادی خون به اطراف می‌پاشد و روی زمین می‌ریزد. اجساد دشمنان و خونی که از آن‌ها ریخته شده بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شود اما در طول بازی گاهی اوقات اجساد بعضی انسان‌ها روی زمین افتاده است. مبارزه‌ها معمولاً هیجانی و با افکت‌های صوتی زیادی همراه‌اند. گرشاسپ در طول بازی قابلیت‌های جدید و خشن‌تری به دست می‌آورد و گاهی اوقات ضربه‌های تمام‌کننده‌ای که اجرا می‌کند با صحنه‌های آهسته نشان داده می‌شوند. در قسمت‌های داستانی و غیرتعاملی صحنه‌های خشونت‌آمیز و خونینی از زاویه‌ی نزدیک‌تر وجود دارد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و به زبان فارسی برای بازیکن توضیح داده می‌شوند. سه درجه دشواری مختلف در بازی وجود دارد که می‌تواند برای بازیکنان با هر سطحی مناسب باشد. با این حال بعضی از مأموریت‌ها و زاویه‌ی نامناسب دوربین می‌تواند گاهی اوقات پیشرفت در بازی را با مشکل روبه‌رو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «گرشاسپ: گرز ثریت» یک بازی اکشن سوم‌شخص ایرانی است. بازیکن در نقش گرشاسپ از پهلوانان اساطیر کهن ایرانی قرار می‌گیرد و هدفش مبارزه با نیروهای شیطانی و پلیدی است که جهان را تسخیر کرده‌اند و انسان‌ها را می‌کشند. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف آن و مبارزه با دشمنان شیطانی و هیولایی می‌شود.
  مبارزه‌های بازی از زاویه‌ی سوم‌شخص انجام می‌شوند و معمولاً بسیار خشن و خونین‌اند. با هر ضربه‌ای که گرشاسپ به دشمنان می‌زند یا هر ضربه‌ای که خودش می‌خورد، خون به اطراف و روی زمین می‌پاشد. البته این خون و جسد دشمنان بعد از چند ثانیه از نقشه محو می‌شود. گرشاسپ در اکثر مواقع عصبانی و خشمگین نشان داده می‌شود و طبق گفته‌ی راوی هم تنها هدفی که دارد انتقام گرفتن از دشمنانش است. در قسمت‌های داستان و غیرتعاملی هم تصاویر خشونت‌آمیز و خشنی از زاویه‌ی نزدیک‌تر نسبت به گیم‌پلی بازی نشان داده می‌شوند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی روایتگر جنگ حماسی قهرمان اساطیری ایران، گرشاسپ با شیاطین شرور در سرزمین‌های تاریخی است. گرشاسپ قصد دارد تا گرز افسانه‌ای خود را که متعلق به اجدادش است و توسط دیوها ربوده شده، پس گرفته و انتقام خود را از آن‌ها بگیرد.

  کیفیت

  «گرشاسپ: گرز ثریت» را می‌توان یکی از خوش‌ساخت‌ترین بازی‌های اکشن سوم‌شخص ایرانی دانست. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و شخصیت‌ها، دشمنان، صحنه‌ها و مراحل مختلف با جزئیات خوب و متنوع طراحی شده‌اند. به‌جز راوی، صداپیشگی در بازی وجود ندارد اما جلوه‌های صوتی و موسیقی هماهنگ با حال و هوای داستان‌اند. مکانیک‌ها و سیستم مبارزه‌ها کیفیت نسبتاً خوبی دارند و گرشاسپ با پیش رفتن در بازی، قابلیت‌ها و مهارت‌های جدید و متنوعی به دست می‌آورد که در مبارزه‌ها بسیار کارسازند. تنها ایراداتی که می‌توان از این بازی گرفت، یکی زاویه‌ی نامناسب دوربین و قابل تنظیم نبودن آن است که می‌تواند در مواقعی مشکلات جدی ایجاد کند و دیگری روایت نه چندان درگیرکننده‌ای است که به‌واسطه‌ی استفاده از اسامی ناآشنا و نثر نسبتاً سنگین بعد از مدتی جذابیتش را برای بازیکن از دست می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی ویژگی‌های قهرمانان صحبت کنید. به نظر شما چه ویژگی‌هایی در فرد باید وجود داشته باشد تا به او قهرمان گفت؟
  ـ فکر می‌کنید کدام یک از شخصیت‌های داستانی و اسطوره‌ای ایرانی قابلیت این را دارند که بر اساس آن‌ها بازی ویدیویی ساخته شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۹۸۰۰۰
  تولید کننده Dead Mage Studio
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۱۳۹۶