‌Capcom Arcade Stadium

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
مجموعه‌ای از بازی‌های کلاسیک دوران دستگاه‌های آرکید با محتوای نسبتاً خشن
سال: 2021
  بررس متن: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی از شخصیت‌های زن حاضر در بعضی از بازی‌های مجموعه، لباس‌های تنگ و کوتاهی دارند. بعضی شخصیت‌ها نیز در حال مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی‌ نشان داده می‌شوند.
  در متون و مکالمات برخی از بازی‌های مجموعه، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “damn” و “hell” استفاده شده است.
  برخی از بازی‌ها، صحنه‌های خشنی دارند. چاقو خوردن افراد، تکه‌تکه شدن دشمنان، اجساد رهاشده و گودال‌های پر از خون در برخی از مراحل از جمله این موارد هستند. در اکثر بازی‌های مبارزه‌ای، بازیکن می‌تواند سلاح‌های سرد مختلفی را از روی زمین بردارد و با استفاده از آن‌ها، به دشمنان حمله‌ور شود. در برخی از بازی‌های دیگر، بازیکن کنترل نوعی هواپیما یا سفینه‌ی فضایی را بر عهده می‌گیرد و به مبارزه با موجودات فضایی یا هواپیماهای دشمن می‌پردازد. در اکثر بازی‌ها، اجساد دشمنان یا بقایای موجودات و سفینه‌های فضایی، پس از مدت کوتاهی از محیط بازی ناپدید می‌شوند. گرافیک دوبعدی و پیکسلی بازی‌ها و همچنین زاویه‌ی دوربین حرکت به کنار بسیاری از آن‌ها، باعث کاهش میزان اثرگذاری موارد و صحنه‌های خشن این بازی‌ها شده‌اند.
  کنترل اکثر بازی‌ها، بسیار آسان و راحت است و یادگیری آن‌ها به زمان و تلاش چندانی نیاز ندارد. با این حال و همانند اکثر بازی‌های آرکید آن دوره، عناوین این مجموعه سختی قابل‌ توجهی دارند. البته وجود قابلیت ذخیره‌سازی در هر نقطه از بازی و همچنین، قابلیت Rewind که بازیکن می‌تواند با استفاده از آن زمان را به عقب برگرداند تا جلوی اشتباه‌های خود را بگیرد، باعث شده است که دست بازیکن برای اشتباه کردن باز باشد. . تمام بازی‌ها، چندین درجه‌بندی سختی مختلف دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Capcom Arcade Stadium مجموعه‌ای از بازی‌های کلاسیک و دوبعدی منتشرشده توسط استودیو کپکام بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۱ است. نسخه‌ی رایگان آن فقط یک بازی را در خود جای داده و بازیکن می‌تواند با پرداخت پول، عناوین بیشتری (مجموعاً 32 بازی) را به مجموعه‌ی خود اضافه کند. بازیکن در بین دستگاه‌های مختلف آرکید می‌گردد و بازی‌های مختلف را انجام می‌دهد. بازی‌ها به سه سبک اکشن، مبارزه‌ای و تیراندازی دسته‌بندی شده‌اند. میزان خشونت و محتوای بزرگسالانه‌ای که نمایش داده می‌شود بستگی به بازی در حال اجرا دارد. در برخی از بازی‌ها، صحنه‌های خشنی مثل چاقو خوردن انسان‌ها و خونریزی آن‌ها، تکه‌تکه شدن هیولاها و گودال‌های پر از خون مشاهده می‌شود. میزان خشونت بعضی از بازی‌های دیگر، کم‌تر است و صرفاً شامل هواپیماها و سفینه‌های فضایی و تیراندازی به سمت دشمنان می‌شود. در اکثر بازی‌ها، اجساد دشمنان یا بقایای سفینه‌های فضایی، پس از مدت کوتاهی ناپدید می‌شوند. بازیکن در بسیاری از بازی‌های مبارزه‌ای می‌تواند سلاح‌های سرد مختلفی را بردارد و با آن‌ها، به سمت دشمنان حمله‌ور شود. البته توجه به این موضوع ضروری است که ذات آرکید و کلاسیک بازی‌ها و گرافیک پیکسلی و دوبعدی آن‌ها، باعث کاهش میزان اثرگذاری صحنه‌های خشن این بازی‌ها شده است. در برخی از بازی‌ها، شخصیت‌های زنی حضور دارند که لباس‌های باز و تنگی پوشیده‌اند و همچنین، شخصیت‌هایی در حال کشیدن سیگار یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شوند. در مکالمات برخی از بازی‌های موجود در مجموعه، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مثل “damn” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  هر کدام از بازی‌های این مجموعه، داستان مخصوص خود را دارند. بعضی از آن‌ها به اتفاقات تاریخی مثل جنگ جهانی دوم اشاره دارند و بسیاری دیگر، از ماجراها و داستان‌های علمی‌تخیلی بهره می‌برند.اما به طور کلی در اکثر بازی‌های مجموعه، داستان صرفا عنصری برای پیشبرد و اهمیت دادن به گیم‌پلی بازی و کسب امتیاز بالاتر است.

  کیفیت

  بازی Capcom Arcade Stadium قرار نیست با بازی‌های امروزی رقابت کند و بیش از این که یک دستاورد فنی محسوب شود، مجموعه‌ای نوستالژیک برای کودکان و نوجوانان دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی است. با این حال، عملکرد فنی بازی‌های مجموعه نسبت به نسخه‌های کلاسیک خود پیشرفت کاملاً محسوس و قابل‌توجهی داشته است. انیمیشن شخصیت‌ها، گزینه‌های متعدد گرافیکی مدرن در بخش تنظیمات و بهبود نرخ فریم بسیاری از بازی‌ها از جمله پیشرفت‌های فنی این مجموعه محسوب می‌شوند. البته این گزینه‌ها صرفاً به بخش گرافیکی و فنی محدود نشده و در گیم‌پلی عناوین نیز بهبودهای بسیار مهمی رخ داده است. از آن‌ها می‌توان به قابلیت ذخیره‌سازی در هر نقطه از بازی، قابلیت تجربه‌ی دوباره‌ی بخش‌های مختلف و موردعلاقه‌ی بازیکن، تجربه‌ی ۲ تا ۴ نفره‌ی آفلاین بسیاری از بازی‌ها و کم یا زیاد کردن سرعت بازی اشاره کرد. مشکل فنی خاصی در این مجموعه مشاهده نشده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  می‌توانید درباره‌ی تحول صنعت بازی‌سازی در سه دهه‌ی گذشته صحبت کنید. با تماشا و تجربه بازی‌های مربوط به دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی و مقایسه‌ی آن‌ها با بازی‌های امروزی، کدام بخش یا عناصر بازی‌های ویدیویی بیشترین پیشرفت را داشته‌اند؟ آیا مکانیسم یا عنصری از گیم‌پلی بازی‌های آن دوره در عناوین امروزی نیز وجود دارد؟ ایجاد یک نوع حس نوستالژی در بین بازیکن‌های قدیمی‌تر، یکی از دستمایه‌های شرکت سازنده این مجموعه برای افزایش فروش آن است. اگر این شما هم نسبت به این بازی‌ها چنین حسی داشتید، می‌توانید درباره‌ی آن صحبت کنید. چه چیزهایی دیگری هستند که برای شما خاطره‌انگیزند؟

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  تولید کننده Capcom
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱