198X

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی بسیار کوتاه و نوستالژیک با خشونت کم

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی موضوعات مهمی درباره‌ی مشکلات نوجوانان (مثل بلوغ، تنهایی، پیدا کردن هویت و استیصال) را بیان می‌کند که می‌تواند برای نوجوانان قابل درک باشد. با این حال به دلیل کوتاه بودن بیش از حد بازی، چندان عمیق به آن‌ها پرداخته نشده و بازیکن فرصت زیادی برای برقراری ارتباط با آن‌ها را ندارد.
  در برخی از صحنه‌های بازی، شخصیت‌هایی در حال کشیدن سیگار دیده می‌شوند.
  در اولین مینی‌گیم بازی که با الهام از مجموعه Streets of Rage ساخته شده، بازیکن با مشت با حریفانش می‌جنگد و آن‌ها نیز پس از ضربه خوردن ناله می‌کنند. در صورت انجام حرکات سنگین‌تر، امکان خونریزی دشمنان نیز وجود دارد. البته گرافیک کارتونی و پیکسلی بازی باعث کاهش اثرگذاری خشونت آن شده است. در آخرین مینی‌گیم نیز هیولاهایی وجود دارند که می‌تواند برای بازیکنان حساس ترسناک باشند.
  بازی از 5 مینی‌گیم کلی تشکیل شده که هر کدام کنترل‌ها و دستورالعمل مخصوص خود را دارند. با این حال، هیچ‌کدام از این مینی‌گیم‌ها سخت نیستند و می‌توان همه‌ی آن‌ها را با چند بار تلاش، به شکل بدون نقصی به پایان رساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی 198X یک عنوان اکشن ماجراجویانه و آرکید است که داستان نوجوانی تنها در دهه‌ی 80 میلادی را تعریف می‌کند. این پسر از دنیای پیرامون خود فاصله گرفته و به دنبال هیجان و تجربه‌ای جدید است و راه‌حل مشکل خود را در بازی‌های ویدیویی پیدا می‌کند. بازی از 5 مینی‌گیم کوتاه در سبک‌های مختلف (رانندگی، مبارزه، نقش‌آفرینی و…) و چند صحنه‌ی سینماتیک غیرتعاملی تشکیل شده و کل آن را می‌توان در کم‌تر از 2 ساعت به پایان رساند.
  در مینی‌گیم مبارزه، بازیکن از مشت و سلاح‌های سردی مثل لوله برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. در همین مینی‌گیم، خون برخی از دشمنان پس از ضربه خوردن مشاهده می‌شود. در برخی از صحنه‌های غیرتعاملی، شخصیت‌هایی در حال کشیدن سیگار، هم در مدرسه و هم در کلوب شبانه بازی‌های ویدیویی دیده می‌شوند. البته این شخصیت‌ها تأثیر یا نقشی در داستان ندارند.

  چکیده داستان

  داستان بازی درباره‌ی نوجوانی است که از محل زندگی خود در حومه‌ی شهر، خسته شده و به دنبال پیدا کردن معنی زندگی، تفاوت کودکی و بزرگسالی و البته تجربه‌های جدید است. او در یکی از جست‌وجوهای شبانه‌اش، یک باشگاه بازی‌های ویدیویی و آرکید پیدا می‌کند و سریعاً، به این تجربه‌ی تازه علاقه‌مند می‌شود چون می‌تواند در طول تجربه‌ی یک بازی، فرد دیگری در یک دنیای جذاب، مهیج و خطرناک باشد.

  کیفیت

  از آن‌جا که بازی 198X نوعی ادای احترام به بازی‌های ویدیویی و آرکید محبوب دهه‌س 80 و 90 میلادی است، گرافیک آن نیز به شکل پیکسلی و با الهام از همان آثار ساخته شده است. موسیقی بازی نیز بسیار زیبا و جذاب است و باز هم یادآور دوران طلایی بازی‌های ویدیویی است. شاید تنها مشکل این بازی، کوتاه بودن و ناقص بودن داستان آن باشد که زیاد به آن پرداخته نشده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ قهرمان بازی نوجوانی است که با مشکلات مخصوص این دوره دست و پنجه نرم می‌کند. می‌توانید از تجربه‌های خودتان در زمان نوجوانی بگویید. دغدغه‌های قهرمان بازی چقدر برایتان آشنا و قابل درک بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش خون و خشونت، استفاده از تنباکو
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۰
  تولید کننده Hit-Bit Studios
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹