20XX

thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی اکشن و سکوبازی با فضایی علمی‌تخیلی و مراحل اتفاقی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین بازی کرد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  مبارزه در تمام طول بازی وجود دارد. بازیکنان با استفاده نورهای درخشان، مواد انفجاری و سلاح‌های ابتدایی با ربات‌ها مبارزه می‌کنند. در مبارزه‌ها انفجار به دفعات رخ می‌دهد اما هیچ‌گونه خون و تصاویر خشونت‌آمیز وجود ندارد. حالت کارتونی بازی میزان تأثیرگذاری خشونت آن را تا حدی کم کرده است.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما خود بازی چندان راحت نیست. البته چند درجه دشواری مختلف دارد. ضمن این‌که مراحل به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند که باعث می‌شود بازیکنان نتوانند آن‌ها را حفظ کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی 20XX عنوانی اکشن، آرکید و علمی‌تخیلی است که مراحل آن به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند. بازیکنان در هر مرحله باید با دشمنان رباتی زیادی مبارزه و به سمت آن‌ها تیراندازی کنند. آن‌ها برای رد کردن هر مرحله فقط یک خط سلامتی دارند و در صورت باختن باید مرحله را از ابتدا شروع کنند. خشونت فانتزی در تمام مراحل بازی وجود دارد و انفجار‌ها و شلیک‌ تیرهای نورانی زیادی در آن نشان داده می‌شود. ضمن این‌که محور اصلی بازی هم مبارزه کردن است. این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین هم تجربه کرد که در این حالت بازیکنان می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و احتمال به کار بردن کلمات توهین‌آمیز از سوی دیگر بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  در این بازی و در آینده‌ای نه چندان دور، دنیا توسط ربات‌هایی اداره می‌شود که از کنترل خارج شده‌اند و باید متوقف شوند. برای پایان دادن به این هرج‌و‌مرج، نینا و اِیس فراخوانده می‌شوند؛ دو شکارچی ربات بسیار حرفه‌ای که تخصص‌شان مبارزه با این موجودات است. بازیکن باید در نقش این دو در مراحل مختلف با روبات‌های بسیاری مبارزه کند و جهان را از دست آن‌ها نجات دهد.

  کیفیت

  ممکن است در نگاه اول 20XX بسیار شبیه به بازی‌های محبوب Mega Man باشد. این دو بازی از جهاتی به هم شباهت دارند اما 20XX ویژگی‌هایی دارد که آن را تا حدودی متمایز می‌کند. مهم‌ترین ویژگی ساختار آن است. هر مرحله به صورت اتفاقی شکل می‌گیرد که باعث می‌شود بازی تازگی و جذابیت خودش را حفظ کند و هیچ دو مرحله‌ای کاملاً شبیه به هم نباشند. اما نقطه ضعف این سیستم این است که همه‌ی بخش‌هایی که یک مرحله را درست می‌کنند همیشه با هم همانگی لازم را ندارند. این نکته بازی را غیرقابل تحمل نمی‌کند اما می‌تواند مشکلاتی را در انجام حرکات مختلف به وجود بیاورد. سطوح مختلف دشواری که در بازی وجود دارد از دیگر ویژگی‌های مثبت آن است که باعث شده هم بازیکنان حرفه‌ای و هم کم‌تجربه‌ها بتوانند از آن لذت ببرند. اگر عدم‌ یکپارچگی گاه به گاه بازی را کنار بگذاریم، 20XX یک بازی آرکید خاطره‌انگیز است که مخصوصاً برای طرفداران Mega Man می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  مراحل این بازی به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند و هیچ کدام شبیه به دیگری نیست. می‌توانید در مورد چالش‌هایی که این سیستم شکل‌گیری مراحل در بازی به وجود آورده صحبت کنید. شما کدام سیستم را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۸
  تولید کننده Batterystaple Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸