2Dark

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی ترسناک و مخفیکارانه‌ی بسیار خشن، با موضوع دزدیده شدن کودکان

سال: 2017
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع اصلی بازی در مورد گروه‌های خلافکاری است که کودکان را می‌دزدند و به خرید و فروش آن‌ها مشغول‌اند. همچنین گروهی که کودکان را پس از دزدیدن در یک مدرسه نگهداری می‌کنند و آن‌ها را تبدیل به افرادی جامعه‌گریز و روان‌پریش می‌کنند. در طول بازی شخصیت اصلی می‌تواند بطری‌های نوشیدنی مانند آبجو، شامپاین و ویسکی پیدا کند و گاهی اوقات هم آن‌ها را می‌نوشد. برای هر بار ذخیره‌ی بازی، بازیکن باید با انتخاب سیگار و فندک،‌ بازی را ذخیره کند که در این حالت شخصیت او یک نخ سیگار خواهد کشید. هر از چند گاهی برای یادآوری بازیکن به ذخیره کردن،‌ نوشته‌ای روی صفحه ظاهر می‌شود که می‌گوید «بدم نمیاد یک نخ سیگار بکشم.» در یکی از مراحل بازی تصویری روی دیوار دیده می‌شود که زنی برهنه را در حالت خوابیده نشان می‌دهد. نواحی حساس بدن او در این تصویر قابل دیدن نیست. در مکالمات چندین اشاره به کشتن و تجاوز به افراد خانواده وجود دارد که به زبان انگلیسی گفته می‌شوند.
  شخصیت اصلی و دیگر شخصیت‌های بازی به‌دفعات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. کلمه‌هایی چون f..k ،s..t ،bastard ،a..hole ،child rapist و... شخصیت‌ها‌ به‌دفعات با لحن تهدید‌آمیز با هم صحبت می‌کنند و حتی خانواده‌ی یکدیگر را تهدید به کشتن و تجاوز می‌کنند.
  بازی گرافیک پیکسلی‌ای دارد اما میزان خشونت و خونریزی در آن به شکل اغراق‌آمیز و حتی اذیت‌کننده‌ای زیاد است. موضوع اصلی بازی دزدیده شدن کودکان است و بازیکن در هر مرحله باید کودکانی را از دست خلافکاران نجات دهد. چندین صحنه در طول بازی وجود دارد که کودکان را در وضعیت‌هایی نشان می‌دهد که با زنجیر به جایی بسته‌ شده‌اند، در قفس زندانی‌اند یا توسط سگ‌های وحشی خورده می‌شوند. در دفتری که بازیکن در یکی از مراحل پیدا می‌کند، با حالت کارتونی در مورد تبدیل بچه‌ها به غذا‌های مختلف توضیح داده شده است. در یکی از حساس‌ترین و شاید اذیت‌کننده‌ترین صحنه‌های بازی یک دلقک در حال شلاق زدن کودکانی است که با لباس حیوانات از روی آتش و یا حلقه‌ می‌پرند و در همین حال صدای گریه و جیغ کودکان هم شنیده می‌شود. شخصیت اصلی بازی می‌تواند با انواع و اقسام سلاح‌ها مانند تفنگ، چاقو، میله و... به افراد دیگر حمله کند که هر ضربه‌‌ی موفق با نمایش مقدار زیادی خون همراه خواهد بود. بعد از کشته شدن افراد،‌ بازیکن می‌تواند جسد آن‌ها را روی زمین بکشد که باعث می‌شود رد خون پشت سر آن‌ها به جا بماند. خود شخصیت بازیکن هم در صورت زخمی شدن خونریزی زیادی می‌کند و اگر ضربه‌های زیادی بخورد در حالتی سوررئال، قسمت‌هایی از بدنش کنده می‌شود و ادامه‌ی بازی را با همان شرایط و در حال خونریزی پیش می‌برد که می‌تواند برای مخاطب بسیار اذیت‌کننده باشد. قهرمان بازی ممکن است به روش‌هایی مانند افتادن در چاه، خوردن شدن توسط شیر‌ها، برق‌گرفتگی، شلیک تیر و... کشته شود که بسیاری از آن‌ها ناگهانی و با موسیقی ترسناکی همراه‌اند. همچنین در طول بازی توضیحاتی در مورد گروه‌هایی داده می‌شود که کودکان را می‌دزدند، پوست‌شان را می‌کنند و آن‌ها را تبدیل به عروسک می‌کنند. یا گروهی که با دزدیدن کودکان و نگهداری آن‌ها در یک مدرسه، بچه‌ها را تبدیل به افراد روان‌پریش و جامعه‌ستیز می‌کنند. یکی از مراحل در بیمارستانی است که در آن روی کودکان آزمایش‌های عجیب پیوند اعضا انجام می‌شود. یکی از کاغذهایی که بازیکن پیدا می‌کند، فاکتوری است در مورد خرید و فروش کودکان. در مجموع داستان و گرافیک این بازی می‌تواند برای بسیاری افراد حتی بزرگسالان، اذیت‌کننده و اضطراب‌آور باشد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. با این حال رد کردن مراحل نیاز به مخفیکاری دارد که می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، ضمن این‌که مبارزه با دشمنان هم کار آسانی نیست و ممکن است بازیکن مجبور شود چندین بار یک مرحله را امتحان کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  2Dark یک بازی ترسناک و مخفیکارانه‌ی بسیار خشن است که موضوعی در رابطه با دزدیده شدن و خرید و فروش کودکان دارد. بازیکن در نقش کاراگاهی قرار می‌گیرد که همسرش به قتل رسیده و دختر و پسرش را دزدیده‌اند. او بعد از گذشت ۷ سال از ماجرا همچنان به دنبال بچه‌هایش می‌گردد. در هر مرحله بازیکن باید با مخفیانه گشتن در قسمت‌های مختلف تلاش کند تا کودکانی را که دزدیده شده‌اند، نجات دهد. گاهی اوقات هم مجبور به مبارزه با دشمنان خواهد شد که اجتناب‌ناپذیر است.
  گرافیک بازی پیکسلی است اما محتوای خشن تصویری و موضوعی آن به شکل اغراق‌آمیزی زیاد و اذیت‌کننده است. صحنه‌های زیادی از اجساد خونین، قطع عضو، خونی که به اطراف ریخته و بخش زیادی از زمین را قرمز کرده و… در طول بازی دیده می‌شود. در چندین صحنه‌ از بازی کودکانی دیده می‌شوند که با زنجیر به جایی بسته شده‌اند یا شخصی در حال شلاق زدن آن‌هاست. در تمام این موارد صدای جیغ و گریه‌ی کودکان هم شنیده می‌شود. بازیکن می‌تواند با سلاح‌های مختلف به دشمنانش حمله کند و آن‌ها را بکشد که تمامی آن‌ها با نمایش مقدار قابل توجهی خون‌ و خونریزی همراه خواهند بود. خود شخصیت بازیکن هم ممکن است به روش‌های خشن، ناگهانی و اضطراب‌آوری کشته شود. بطری‌های نوشیدنی‌های الکلی در طول بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند آن‌ها را بردارد. همچنین با هر بار ذخیره‌ی بازی، شخصیت اصلی یک نخ سیگار می‌کشد. داستان این بازی درباره‌ی دزدیدن و خرید و فروش کودکان، انجام آزمایش‌ روی آن‌ها، انجام عمل‌های پیوند عضو و… است که می‌تواند برای بسیاری اذیت‌کننده باشد و به همین دلیل هم انجام آن به هیچ وجه به افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

  چکیده داستان

  کاراگاه اسمیت شخصیت اصلی این بازی است که طی اتفاقاتی که یک شب در جنگل برای او و خانواده‌اش می‌افتد،‌ زنش به قتل می‌رسد و دختر و پسر کوچکش دزدیده می‌شوند. حالا ۷ سال از آن زمان گذشته و اسمیت، با پیدا کردن سرنخ‌هایی به دنبال قاتل همسرش و دزد بچه‌هایش می‌گردد. او با مجموعه‌ای سازمان‌یافته روبه‌رو می‌شود که به صورت حرفه‌ای در کار خرید و فروش کودکان کار می‌کنند.

  کیفیت

  بازی 2Dark گرافیک ساده و پیکسلی‌ای دارد که شاید در نگاه اول چندان جذب‌کننده نباشد اما با کمی پیشرفت در بازی می‌توان متوجه شد که جزئیات بسیار زیادی در آن رعایت شده است. مراحل متنوع‌ و البته زیاد‌ند و در هر کدام از اتاق‌ها، وسایل و کل محیط طراحی خاصی دارند. سیستم مخفیکاری بازی به‌خوبی پیاده شده و حس اضطراب قرار گرفتن در شرایط را به‌خوبی به بازیکن منتقل می‌کند، ضمن این‌که این سیستم باعث می‌شود بازیکن مجبور به بررسی محیط و انتخاب بهترین مسیر برای موفق شدن شود. یکی از نکات ضعف بازی قسمت دارایی‌هاست که در بعضی مراحل بیش از حد در آن وسیله جمع می‌شود و می‌تواند بازیکن را گیج کند. البته داستان حساس و خشونت بی‌پرده‌ی بازی از نکاتی است که می‌تواند برای بسیاری پس‌زننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ شما درباره‌ی داستان بازی چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان مطرح کردن چنین موضوعاتی در یک بازی ویدیویی چه قدر مناسب است و آیا باید محدودیتی برای این قضیه وجود داشته باشد؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت بازی و تأثیری که روی مخاطب دارد صحبت کنید. احساس شما در مواجهه با خشونت نمایش‌ داده‌شده در بازی چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه،‌ موضوعات جنسی و بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۲۹۸۰۰۰
  تولید کننده Gloomywood
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷