7 Days to Die

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی در سبک بقا و مدیریت منابع در دنیایی پر از زامبی، بسیار خشن با گرافیک ضعیف
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالمات بازی چندین بار از کلمات توهین‌آمیز انگلیسی مانند f..k ،s..t و a..hole استفاده می‌شود.
  حالت چندنفره‌ی بازی که به صورت تیمی انجام می‌شود می‌تواند مهارت‌های فعالیت در کار گروهی بازیکن را تقویت کند. همچنین بازیکن می‌تواند با انواع مواد و منابعی که در طبیعت قابل به دست آوردن‌ و استفاده‌اند، آشنا شود.
  با وجود گرافیک ضعیف، خشونت این بازی بسیار بالاست. زامبی‌های ترسناک و خونینی به دفعات به بازیکن حمله می‌کنند و بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص با مشت، چوب ‌دستی، تفنگ یا تبر با آن‌ها مبارزه خواهد کرد. با هر بار ضربه مقدار بسیار زیادی خون به اطراف و روی دوربین بازی پخش می‌شود. خشونت تصویری زیادی هم در بازی نمایش داده می‌شود، مانند قطع شدن بدن زامبی‌ها، تا جایی که ممکن است تماشای آن برای بسیاری اذیت‌کننده باشد. زامبی‌ها بعد از مردن روی زمین می‌افتند در حالی که اعضای داخلی بدن‌شان به بیرون ریخته و بازیکن می‌تواند با ضربه‌ی تبر، آن‌ها را نابود کند که این هم خودش با نمایش تصاویر خشن همراه خواهد بود. در نسخه‌های اولیه‌ی بازی، مکعب‌هایی که به آن‌ها gore block گفته می‌شد از زامبی‌های مرده به وجود می‌آمدند که در واقع از اعضا و جوارح زامبی‌ها تشکیل شده‌ بودند. اول‌شخص بودن زاویه‌ی دوربین در بازی، تأثیرگذاری خشونت و ترس آن را بیشتر کرده است.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و بازیکن به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد، با این حال منوها نسبتاً زیاد و پیچیده طراحی شده‌اند و گشتن در آن‌ها ممکن است بازیکن را سردرگم کند. ضمن این‌که زبان استفاده‌شده در بازی انگلیسی است و فهمیدن منوها نیازمند این است که بازیکن دانش متوسطی از این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی 7 Days to Die عنوانی ماجراجویانه در ژانر بقاست که اتفاقات آن در یک دنیای پر از زامبی رخ می‌دهد. بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص بازی را دنبال می‌کند و باید علاوه بر مبارزه‌ها با زامبی‌های خشن، با ساخت‌ پناهگاه و درست کردن وسایل ضروری و مورد نیازش، در این دنیا زنده بماند. بازیکن ممکن است به دلایلی چون حمله‌ی زامبی‌ها، حمله‌ی حیوانات یا حوادث طبیعی مانند سرما کشته شود. هدف مشخصی در بازی وجود ندارد و بازیکن باید تلاش کند تا زمانی که می‌تواند در این دنیا زنده بماند. خشونت بازی بسیار زیاد است. بازیکنان می‌توانند با مشت، چوب ‌دستی، تفنگ یا تبر با زامبی‌های ترسناک و خونین مبارزه کنند. با هر بار ضربه زدن مقداری زیادی خون به اطراف و روی دوربین بازی پخش می‌شود. همچنین خشونت تصویری زیادی مانند قطع شدن اعضای بدن و زامبی‌هایی که قسمت‌هایی از صورت‌شان کنده شده در بازی نمایش داده می‌شوند. این بازی را می‌توان در حالت آنلاین (دونفره یا چندنفره) بازی کرد و به همین علت هم ممکن است بازیکنان با محتوای توهین‌آمیز از سوی هم‌تیمی‌هایشان روبه‌رو شوند.

  چکیده داستان

  اتفاقات بازی در دنیایی پسارستاخیزی رخ می‌دهد. جنگ جهانی سوم و هسته‌ای به پایان رسیده و اکثر قسمت‌های دنیا نابود شده است، به‌جز کشور کوچک و تخیلی به نام ناوِزگان، جایی که بازیکن در آن قرار دارد. ضمن این‌که به دلیل بمباران‌های هسته‌ای، تعداد زیادی از انسان‌ها به زامبی تبدیل شده‌اند. بازیکن باید تلاش کند تا در این دنیای خطرناک برای خودش سرپناه و آذوقه پیدا کند و با زامبی‌هایی که به او حمله می‌کنند هم مبارزه کند. بازی زمانی به پایان می‌رسد که بازیکن به هر دلیل کشته شود.

  کیفیت

  بازی 7 Days to Die با کمی تلاش بیشتر می‌توانست عنوان بهتری در ژانر بقا و زامبی‌ها باشد، اما مشکلات فنی و گرافیکی آن به‌ قدری زیادند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. گرافیک بازی کیفیت بسیار پایینی دارد. در بسیاری مواقع تصاویر روی هم می‌افتند، حیوانات یا زامبی‌ها حرکات عجیبی از خود نشان می‌دهند یا آیتم‌های مختلف به راحتی محو می‌شوند. شاید بتوان گفت در این ژانر بازی، گرافیک قوی چندان اهمیتی ندارد اما کیفیت بصری این بازی حتی در سطح متوسط هم قرار نمی‌گیرد. گیم‌پلی بازی با وجود داشتن مشکلات زیاد، نقاط مثبتی هم دارد. یکی از آن‌ها بخش ساخت‌و‌ساز و دیگری حالت چندنفره‌ی‌ آن است. بخش ساخت‌و‌ساز، تنوع خوبی به بازی اضافه کرده است، با این حال رابط کاربری منوهای آن برای بسیاری بازیکنان پیچیده خواهد بود. ضمن این‌که مبارزه‌ها هم بعد از مدت کوتاهی تکراری و خسته‌کننده خواهند شد. با وجود این مشکلات، سرگرم‌کننده‌ترین بخش این بازی را می‌توان حالت چندنفره‌ی آن دانست. تجربه‌ی تلاش برای زنده ماندن از دست زامبی‌ها و مبارزه‌ها با آن‌ها به صورت گروهی بسیار جالب‌تر از دیگر حالت‌های این بازی است، البته اگر بتوان از قبل با دیگر مشکلات آن کنار آمد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی را می‌توان به صورت آنلاین و با همکاری بازیکنان دیگر تجربه کرد. می‌توانید درباره‌ی روش‌های مقابله با محتوای توهین‌آمیزی که از سوی دیگر بازیکنان مطرح می‌شود، صحبت کنید. ـ این بازی خشونت زیاد و خونینی را به نمایش می‌گذارد. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که این خشونت روی بازیکن دارد صحبت کنید و این‌که آیا وجود این میزان خشونت در بازی الزامی بوده است یا نه.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، نمایش تصاویر خشن و دلخراش، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Telltale Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶